10 przykazań dla wszystkich kobiet z okazji Dnia Kobiet

ale niech mężczyźni też przeczytają

Dzień Kobiet jest dość łatwy do rozróżnienia od innych dni w roku. W ten dzień prawie każdy facet mknie do domu, czy pracy z jakimś kwiatkiem. Kiedyś był to goździk, dziś częściej tulipan. A dla kogo ten kwiatek, dla kogo? Dla dziewczyny, dla żony, dla partnerki, dla siostry, dla matki, dla koleżanki z pracy… Dla kobiet – bo to ich dzień. No i w sumie chyba fajnie. Ja osobiście nie mam nic przeciwko, choć generalnie nie przepadam za wszelkimi zorganizowanymi akcjami…

Ale wiem, że są kobiety, które tego święta wcale nie lubią. Są nastawione całkiem na nie. A to że komunistyczne, a to, że szowinistyczne, a to, że kobietami są cały rok, a nie w ten jeden dzień itd. Każdy ma swoje racje i ja ich nie osądzam. Chcesz – świętuj, nie chcesz – nie świętuj.  Ale tak sobie myślę, że może jeszcze o coś innego się w tym wszystkim rozchodzi…

Spójrzmy na ten dzień inaczej: Kobieto, może to jest dzień właśnie dla Ciebie, żebyś sama się zastanowiła nad sobą, swoją kobiecością, nad swoją unikatowością, nad swoim powołaniem? W życiu jest tak wiele ról, które odgrywamy – jesteśmy żonami, matkami, przyjaciółkami, córkami, koleżankami, strażniczkami domowego ogniska, kobietami sukcesu, pracownicami, biegaczkami, studentkami, podróżniczkami, kucharkami i wiele wiele więcej! Nie będę nawet wymieniać, bo i tak wszystkiego nie wypiszę.  A zatem masz te role, które każdego dnia są częścią Twojego życia, które często pochłaniają tak mocno, że nawet nie masz czasu zastanowić się nad tym, kim naprawdę jesteś.

 

A jesteś przecież jedyną w sowim rodzaju, unikatową, niepowtarzalną kobietą.

 

Może nie zawsze czujesz swą moc, ale uwierz mi, że masz ją w sobie. Gdzieś w głębi siebie masz odwagę i siłę do tego, by pięknie kreować swoją rzeczywistość. Nawet jak Ci się wydaje, że tak niewiele od Ciebie zależy to uwierz, że od Ciebie zależy Twoje życie. Wiem, że czasem nie masz siły, nie masz motywacji, że czujesz rozdrażnienie, niechęć, zawód, strach. Codzienność potrafi pochłonąć, ciągłe gonienie, prześciganie się, ciągły brak czasu… I jeszcze to i jeszcze tamto i jak w kołowrotku…

A zatem usiądź choć na chwilę w ten dzień, który jest ponoć Twoim dniem jako kobiety. Weź głęboki oddech, pozwól odlecieć natrętnym myślom i daj sobie kilka minut na pobycie tylko ze sobą. Poczuj swoją siłę i moc. Uśmiechnij się do siebie. Jest dobrze.

 

A oto 10 przykazań dla Ciebie, silna i mądra Kobieto!

 

1. Bądź odważna

I nie chodzi mi o to, że masz wejść sama do ciemnego lasu, czy skoczyć na bungee. Ale bądź odważna tak po prostu, na co dzień. Stawiaj czoła wyzwaniom i przeciwnościom losu. Odważ się robić to co lubisz, odważ się żyć tak jak chcesz. Oczywiście, że możesz odczuwać strach, ale jesteś w stanie go pokonać. Masz w sobie siłę i moc, o którą być może nawet się nie posądzasz. Pozwól jej działać. 

 

2. Kochaj siebie

Kochaj siebie pomimo błędów, które popełniasz, pomimo swoich wad, które dobrze znasz. Wiem, że to nie jest takie proste i że miłość własna wymaga wysiłku. Na co dzień być może w ogóle w ten sposób o sobie nie myślisz. Ba! Na codzień być może w ogóle nie masz czasu pomyśleć o sobie, w natłoku zadań i obowiązków względem innych. Tymczasem naucz się kultywować troskę o siebie samą i pozytywną relację sama ze sobą. Tylko naprawdę kochając i akceptując siebie, będziesz w stanie kochać prawdziwie i bezwarunkowo innych.

 

3. Bądź niezależna, ale umiej prosić o pomoc

Wiem, że czasem się boisz, czy dasz radę, czy sama czemuś podołasz. Czasem może myślisz, że bez danej osoby byś sobie nie poradziła, że w takiej sytuacji nie potrafiłabyś się odnaleźć. Wiele z nas tak ma, że nie docenia samych siebie. Tymczasem jeśli chcesz coś osiągnąć to nie możesz oglądać się tylko na innych. I nie chodzi mi tu o zbijanie fortuny, czy robienie niesamiawtiej kariery. Po prostu jeśli chcesz wieść satysfakcjonujące, dobre życie to musisz też sama umieć je zaprojektować.

Zaufaj sobie. Podejmuj wyzwania jakie los przed Tobą stawia. Nie oglądaj się na to co w tym czasie robią inni. Zobaczysz, że z czasem okaże się, że sama możesz osiągnąć znacznie więcej niż myślałaś.

Z drugiej jednak strony nie rób nic na siłę, tylko po to by coś komuś udowodnić. Realnie oceniaj sytuację, abyś wiedziała kiedy faktycznie sama dasz sobie z czymś radę, a kiedy warto poprosić o pomoc.

Wiele kobiet popada ze skrajności w skrajność – są takie, które cały czas się oglądają, by im pomagać i są takie, które za wszelką cenę chcą udowodnić, że wcale nie są takie delikatne, słabe czy bezbronne, jak to się czasem o kobietach mówi. Ty znajdź swoją drogę po środku. Bądź samodzielna, kieruj własnym losem, podejmuj wyzwania, ale gdy trzeba poproś o pomocną dłoń. To żaden wstyd.

4. Podążaj za swoją intuicją

Każda kobieta ma wrodzoną intuicję, ale nie każda z niej korzysta. Rady i porady innych osób, opinie na dany temat, Twój własny rozum – to wszystko jest czasem w całkowitej opozycji do tego co podpowiada Ci intuicja. Co robić? Czujesz, że powinnaś zachować się w taki czy inny sposób, a z drugiej strony wszystkie znaki na niebie i zmieni mówią co innego. A ja Ci powiem: podążaj za swoim wewnętrznym głosem, bo nikt poza Tobą nie wie tak dobrze czego naprawdę w życiu chcesz i potrzebujesz. Naucz się słuchać swojej intuicji i mądrze ją wykorzystywać. 

 

5. Ucz się na własnych błędach i nie żyj w poczuciu winy

Błędy w życiu zawsze się zdarzają, choćbyś nie wiadomo jak się starała. Nie traktuj ich jako porażki, lecz jako cenną szkołę życia. Nie obwiniaj siebie za ich popełnianie. Umiej sama sobie wybaczyć, zapomnieć i iść dalej. Po postu wyciągaj z nich wnioski na przyszłość. Poczucie winy zakotwicza Cię niepotrzebnie w tym co się już wydarzyło. Nie masz już na to wpływu, więc szkoda marnować na to czasu i energii. Skup się na tym co się dzieje teraz i kreuj swoją rzeczywistość w oparciu o zdobyte doświadczenia.

 

6. Weź odpowiedzialność za własne szczęście 

Nikt nie jest w stanie dać Ci szczęścia, o ile sama go sobie nie podarujesz. Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Nie pozwól by ktokolwiek, czy cokolwiek ściągało Cię w dół. Możesz być ponad to wszystko i wyciągnąć z życia wszystko co najlepsze. Czasem jest to po prostu święty spokój, poczucie spełnienia, radość z tego co masz. Nikt Ci tego nie da. Bądź we własnej drodze i sama spraw, by to była piękna podróż.

7. Nie obawiaj się okazywania swoich uczuć

Nie wstydź się swoich uczuć. Ukrywanie prawdziwych emocji stwarza na dłuższą metę więcej problemów i jest zwyczajnie niezdrowe. Mów co myślisz i żyj w zgodzie ze swoimi emocjami. Okazuj innym, że Ci na nich zależy i na bieżąco staraj się rozwiązywać bieżące konflikty. Nie tłamś w sobie negatywnych emocji. One niepotrzebnie pozbawiają Cię energii.

 

8. Bądź dobra, współczująca i wspierająca dla innych

Trochę tak się porobiło, że ktoś dobry to osoba, którą można wykorzystać, bo się na wszystko zgodzi i nie będzie narzekać. Ale pamiętaj, że dobroć to nie jest słabość. Dobro zawsze powraca. Pomaga emocjonalnie związać się z innymi ludźmi, budować dobre relacje i rozwijać się. Znajdź czas na to, by zainteresować się drugim człowiekiem, znajdź cierpliwość, by go wysłuchać i mądrość, by go wesprzeć. 

 

9. Odnajdź w życiu równowagę

Masz być z jednej strony niezależna i samodzielna, masz umieć kochać siebie, ale masz także widzieć ludzi wokół i o ile umiesz pomóc im. Znajdź w swoim życiu równowagę pomiędzy skupieniem się na sobie i swoich potrzebach, a bezinteresownym kontaktem z innym człowiekiem. Naucz się kiedy kierować się rozumem, a kiedy sercem. Naucz się kiedy dążyć do celu, a kiedy odpuścić. Znajdź balans i ciesz się coraz lepszym, bardziej spełnionym życiem.

 

10. Uwierz w siebie

Wiara w siebie pozwala osiągnąć w życiu to, co być może wydawało się nieosiągalne. Wiara we własne umiejętności jest Ci niezbędna, byś potrafiła żyć takim życiem, jakim naprawdę chcesz. Tak naprawdę wszystko możesz, Twój los zależy od Twoich decyzji, od Twoich działań. Uwierz więc w siebie.

Staraj się wcielać w życie te przykazania, a zobaczysz, że zaczniesz promienieć radością, mądrością, życzliwością i siłą. Siła którą z sobie wydobędziesz zostanie też zauważona przez innych. Nie mówię, że Twoje życie będzie usłane różami, a Ty będziesz miała w koło samych życzliwych ludzi. Ale będziesz czuła, że masz kontrolę, że masz moc sprawczą, że jeśli tylko chcesz możesz swoje życie zaprojektować w taki sposób, jaki chcesz. Że możesz być kobietą spełnioną.

Mężczyzno, pozwól swojej kobiecie wzrastać, nie oceniaj, nie krytykuj, nie żądaj, nie ignoruj, nie umniejszaj. Wykorzystaj ten dzień, by nie tylko kupić kwiatka, ale też sam spójrz inaczej na otaczające Cię kobiety. Zauważ ich siłę, mądrość, życzliwość, unikalność. Nikt nie jest od nikogo ani lepszy, ani gorszy. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Cieszmy się tym. Szanujmy się. 

Fajnego dnia Wszystkim życzę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Placki z kiszonej kapusty, czyli co jeszcze można zrobić z tej mega zdrowotności?

Pikantna zupa z soczewicą i jarmużem prawie bez krojenia