4 rady od Jima Carreya, które mogą zmienić Twoje życie na lepsze

czyli „mądrości życiowe” znanego aktora, z którymi się identyfikuję

Czy Jim Carrey kojarzy się z jakimiś “życiowymi mądrościami”? Raczej nie. Przyznam, że dla mnie to wybitny komik, dobry aktor i postrzegałam go właśnie jako amerykańskiego gwiazdora, który gra w kasowych filmach. 

Dlatego też byłam trochę zdziwiona, gdy przeczytałam kilka życiowych cytatów z Jima Carrey’a. Jakoś nie posądzałam go o tak dobre, mądre życiowe rady, czy przemyślania. I nawet nie dlatego, że uważam, że hollywoodzki gwiazdor nie może mieć takich przemyśleń, ale patrzyłam na niego przez pryzmat komedii, w których gra i zupełnie nie przyszło mi to do głowy. 

Tymczasem kilka jego “życiowych myśli” to jest tak naprawdę strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o pozytywne i dobre życie. Jego rady są całkowicie zgodne z tym co sama uważam i o czym już na tym blogu niejednokrotnie pisałam. Teraz jednak za mną stoi jeszcze Jim Carrey, więc pozwolę sobie kilka z tych myśli powtórzyć cytując właśnie jego.

 

Życiowe rady od Jima Carreya, które warto mieć w pamięci

1. Bądź obecna/obecny w danej chwili

Cytat:

“If you aren’t in the moment, you are either looking forward to uncertainty or back to pain and regret.”

Wolne tłumaczenie:

“Jeśli nie jesteś obecna/obecny w danej chwili to albo patrzysz w przyszłość, która niesie ze sobą niepewność, albo wracasz myślami do tego co bolesne, czy czego żałujesz.”

 

Zgadzam się z tym w 100%. Świadome życie w danym momencie sprawia, że żyjesz prawdziwej, że dostrzegasz świat, zachowania innych, własne emocje. Ciągłe uciekanie myślami w przyszłość do tego co się ma wydarzyć, zamartwianie się tym, co może przynieść przyszłość, strach przed jakimiś wydarzeniami, co do których nie jesteśmy pewni jak się potoczą – to wszystko wpływa na jakość naszej teraźniejszości. Czy w ogóle ją dostrzegamy? Czy jesteśmy w niej obecni?

To samo z ciągłym oglądaniem się wstecz, rozpamiętywaniem różnych bolesnych sytuacji, czy rozczarowań. Lub żal, że coś już minęło, tęsknota za tym co było, zamiast kreowania swojej teraźniejszości. 

Warto uczyć się na doświadczeniach, warto snuć fajne plany, ale nie warto uciekać z teraz. Całe nasze życie to jest zbiór momentów, które trwają tylko w teraźniejszości. Bądźmy więc w tym życiu obecni.

 

2. Rób to, co kochasz

Cytat: 

“It’s better to fail at what you love than fail at what you don’t.”

Wolne tłumaczenie:

“Lepiej ponieść porażkę robiąc to co się kocha, niż ponieść ją robiąc coś czego się nie lubi.”

 

Trudno w życiu uniknąć porażki. A już w szczególności jeśli chce się osiągnąć sukces. I choć utarło się, że porażka to coś złego to tak naprawdę porażka może być punktem zwrotnym. Może być lekcją, dzięki której wiemy co mamy robić inaczej.

Bo nikt nie rodzi się z instrukcją obsługi życia. Zanim się nauczymy pewnych rzeczy musimy się sparzyć, potknąć, upaść. I wiele osób, które odniosły sukces nie raz wcześniej ponosiły porażki, by do tego sukcesu dojść.

Skoro więc jesteśmy niejako skazani na to, że mniejsze, czy większe porażki będą się pojawiały to dlaczego nie ponosić ich robiąc coś co się kocha? Będąc w pasji, w kreacji, żyjesz pełnią życia. Nie oddajesz go nikomu w najem. I nawet jeśli coś się nie uda to wiesz, że żyjesz prawdziwie, że tego życia doświadczasz.

A porażka staje się wtedy drogowskazem. Już wiesz jak masz czegoś nie robić. Już wiesz, że jest inna droga do tego, by osiągnąć to na czym Ci zależy. Doświadczenie jest czymś bezcennym, jest darem. Dlatego warto zdobywać doświadczenia w drodze to tego, czego się naprawdę pragnie.

 

3. Nie uzależniaj od innych własnej samooceny

Cytat:

“Your need for acceptance can make you invisible in this world.”

Wolne tłumaczenie:

“Twoja potrzeba akceptacji przez innych może sprawić, że przestaniesz istnieć dla świata”.

 

Ta rada Jima Carreya o akceptacji siebie może pomóc zmienić nastawienie do samej siebie, czy do samego siebie. Oczywiście na lepsze.

Poznanie i akceptacja siebie nie jest prosta. Wiele osób uzależnia własne samopoczucie, czy spojrzenie na siebie od tego co inni o nim mówią, czy sądzą. Ale starając się przypodobać innym zapominamy kim tak naprawdę jesteśmy. Przestajemy istnieć jako my. Stajemy się kimś innym. A to w pewnym momencie zacznie nas uwierać. Będziemy dusić się w masce, którą nałożyliśmy. Nie będziemy żyć szczęśliwie.

Dlatego też wybacz sobie swoje słabości. Ciesz się ze swoich mocnych stron. Podkreślaj swoje umiejętności. Kochaj się. I bądź w procesie dokonalenia się w takim kierunku, który Tobie odpowiada, gdzie Ty czujesz się dobrze. 

 

4. Twój bezpieczny plan B może zawieść

Cytat:

“You can fail at what you don’t want so you might as well take a chance on doing what you love.”

Wolne tłumaczenie:

“Może Ci się nie powieść robiąc w życiu to czego nie chcesz, więc być może lepiej wykorzystać szansę i robić to co kochasz.”

 

Ta życiowa rada idzie w parze z uczeniem się na własnych błędach i wyciąganiem wniosków z niepowodzeń, o czym była mowa w drugim cytacie. No i faktycznie tak jest, że jeśli w życiu coś może się nie udać to chyba lepiej mimo wszystko zaryzykować i robić coś co się kocha, niż to czego się nie lubi. Lepiej podążać za tym czego się chce i na tym skupić się w swoim życiu. 

Ludzie poświęcają swe marzenia dla pracy na etacie, która ma być rzekomo bezpieczniejsza, by po kilkunastu latach zostać zwolnionym. Ludzie wybierają kierunki studiów, które rzekomo mają im zapewnić w przyszłości pracę i sukces, by następnie pracując w korporacji, zdać sobie sprawę, że to całkiem nie dla nich. 

Tak wielu ludzi nienawidzi swojej pracy! A przecież większość naszego życia spędzamy na zarabianiu pieniędzy, więc chyba sensowniej byłoby robić w tym czasie coś, co sprawia nam radość.

Podążaj za swoimi marzeniami i nie pozwól nikomu (a zwłaszcza głosowi w Twojej głowie) zatrzymać Cię na Twojej drodze!

Zgadzam się z powyższymi radami w całej rozciągłości. Wiem, że brzmią one łatwo, ale nie są wcale takie proste do wdrożenia w życie. Warto jednak spróbować i wejść na ścieżkę realizacji własnych marzeń, bez oglądania się na to, co myślą inni.

Wszyscy możemy wybrać własną ścieżkę życia. Dlatego wybieraj to, co czyni Cię szczęśliwym. Nie zadowalaj się dawaniem sobie fałszywego poczucia bezpieczeństwa, bo później możesz tego żałować. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak to będziesz wiedzieć, że próbowałaś, czy próbowałeś. Co więcej – będziesz mieć za sobą lekcję, z której możesz wyciągnąć wnioski, by dalej podążać w wybranym kierunku, bogatsza, czy bogatszy o to doświadczenie. 

A skoro Jim Carrey zainspirował dzisiejszy wpis to dajmy mu jeszcze głos na koniec:

Cytat:

“I really believe in the philosophy that you create your own universe. I’m just trying to create a good one for myself.”

Wolne tłumaczenie:

„Naprawdę wierzę w to, że to my sami tworzymy nasz świat. Dlatego też próbuję stowrzyć jak najlepszy świat dla siebie”.

A Tobie, która z powyższych rad jest najbardziej bliska?

Źródło: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Makaron z krewetkami w pietruszkowym pesto

Cukinia zapiekana z farszem pieczarkowo-jajecznym