5 powodów, dla których powinniśmy przestać za dużo planować i żyć bardziej w teraźniejszości

czyli „tu i teraz” jest prawdziwe życie

“Żyj chwilą!” –  czy to nie brzmi znajomo? I na pierwszy rzut oka dość prosto. Tymczasem wiele osób ma z tym problem. Dlaczego? Bo za dużo czasu spędza na rozpamiętywaniu tego co się już wydarzyło lub planując i rozmyślając o tym, co się ma wydarzyć w przyszłości. To sprawia, że tracą wiele wspaniałych momentów, które składają się na ich życie. A przecież nikt nie wie, ile jeszcze takich chwil przed nim. Szkoda więc chyba trochę tak je bezmyślnie tracić…

 

A jak to jest z Tobą? Czy potrafisz się zatrzymać, by poczuć zapach bzu? Czy potrafisz cieszyć się chwilą? Czy potrafisz “poświęcić” swój czas na to, by cieszyć się chwilą?  

 

Nie proponuję, abyśmy przestali planować. To by nie była ani dobra, ani mądra rada. Sama z resztą jestem wielką zwolenniczką dobrej organizacji i planowania. Ustawienie celu jest ważne, jeśli pragniemy coś w życiu osiągnąć i czuć zadowolenie z naszego życia osobistego i zawodowego. Ustalanie osiągalnych celów i podejmowanie kroków w celu ich realizacji to sposób na własny rozwój. To nadaje sens naszemu życiu i uczy wytrwałości w dążeniu do osiągania tych celów.

Ale wyznaczanie celów oraz planowanie działań z tym związanych ma być po prostu drogowskazem, dzięki któremu możemy być w drodze i dążyć do ich osiągnięcia. A w drodze jesteśmy cały czas. Właśnie „teraz”.

Tymczasem dzisiejsze społeczeństwo stało się społeczeństwem rozkochanym w planowaniu. Często mówi się o budowaniu na przyszłość, odkładaniu na przyszłość, zabezpieczeniu na przyszłość. Ciągle myślimy o przyszłości: jak zorganizować jutrzejszy dzień? Jak będzie wygadać zebranie w pracy za tydzień? Co będzie za rok? Co będzie na starość? Co będzie z moją emeryturą?

A co z budowaniem na teraz? Wszyscy tak naprawdę pragniemy szczęścia i aby móc prawdziwie żyć szczęśliwe musimy być w tym życiu obecni. Musimy żyć obecnie. Natomiast zbyt duża koncentracja na przyszłości często prowadzi do stresu i negatywnego myślenia. 

Dlaczego zatem miałabyś, czy miałbyś skupiać się na życiu w danym momencie, zamiast planować zbyt wiele na przyszłość?

Oto 5 powodów:

 

1. Obecna chwila to jedyna chwila, w której masz kontrolę

Niezależnie od tego, ile planujesz, nigdy nie wiesz na pewno, jak Twoje życie będzie wyglądało w przyszłości. Wiesz tylko, jak wygląda teraz, o ile w nim uczestniczysz świadomie  i masz czas na refleksję. Moment, którego teraz doświadczasz, jest jedynym momentem, w którym możesz cokolwiek kontrolować. Możesz cieszyć się tą chwilą lub możesz znienawidzić ten moment. Możesz także całkowicie ten moment zignorować, przegapić, zmarnować. Ale tak czy inaczej, nad tą obecną chwilą masz kontrolę. Skorzystaj z tego. 

Planowanie może pomóc i często pomaga w osiągnięciu celów, ale nie poprawi jakości życia na chwilę obecną, o ile nie będziesz tego planu wykonywać świadomie, nie myśląc tylko o celu, który jest odległy. Samo planowanie nie zagwarantuje Ci pożądanego wyniku na przyszłość. Zaakceptuj to, wytycz drogę, wejdź na nią i bądź w drodze. Kontroluj chwilę, w której po tej drodze idziesz. 

 

2. Każda chwila jest darem

Wiem, że to brzmi górnolotnie, ale taka jest prawda. Nie masz gwarancji ile jeszcze przed Tobą chwil, które możesz doświadczyć. Nikt tego nie wie. Skoro zatem nie masz gwarancji na następną chwilę w Twoim życiu to dlaczego nie skorzystać z tej, w której właśnie jesteś?

Jeśli jednak ciągle planujesz kolejny etap swojego życia, ciągle myślisz o tym co Cię czeka jutro, za tydzień, czy za miesiąc to nie jesteś w stanie znaleźć się w tej jedynej, unikalnej chwili, która właśnie trwa. Tylko zanurzając się w “tu i teraz” możesz cieszyć się radością życia. Może się to wydawać banalne i nierealistyczne, ale ma sens. Planuj kiedy jest to konieczne, ale nie kosztem cieszenia się chwilą obecną. Jak mówi stare powiedzenie “życie jest krótkie, więc ciesz się nim, póki możesz”.

3. Bycie w teraźniejszości redukuje stres

Zbyt wiele rozmyślania o przyszłości i przeszłości często powoduje stres. Nawet jeśli niektóre stresy mogą być korzystne, to ten spowodowany ciągłym gonieniem za czymś, powodujący brak możliwości skupienia się na obecnej chwili może być szkodliwy dla zdrowia psychicznego, fizycznego i emocjonalnego. Spróbuj się zatem skupić się na danym momencie życia. Praktykuj uważność

Prawdopodobnie nie masz czasu na medytowanie przez pięć godzin dziennie, musisz planować kolejny dzień, czy tydzień, aby się jakoś zorganizować, ale wprowadzanie drobnych zmian w Twoim życiu powinno pomóc zmniejszyć stres. Obserwuj, kiedy twój umysł zaczyna koncentrować się na przyszłości, czy przeszłości zamiast na chwili obecnej. Zadaj sobie pytanie, czy ten proces myślowy jest konieczny. Prosta świadomość i rozpoznanie swoich myśli pomoże Ci być bardziej obecną, czy obecnym w danej chwili.

 

4. To co zaplanujesz, nie zawsze pójdzie zgodnie z planem

Taka jest rzeczywistość, niezależnie od tego, czy chcesz w to wierzyć, czy nie. Zastanów się ile razy próbowałaś, czy próbowałeś coś zaplanować, ale nie wyszło tak, jak chcesz? Jak zareagowałeś? Czy denerwowałeś się, czy poradziłeś sobie z tą sytuacją z akceptacją i zrozumieniem? Plany często zawodzą. Ludzie często zawodzą. To część naszego życia. Próba zaplanowania wszystkiego na każdym etapie Twojego życia jest nie tylko niemożliwa, ale wręcz niezdrowa. Im więcej planujesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz odczuwać poirytowanie lub zdenerwowanie, gdy te plany nie zostaną zrealizowane.

Nie sugeruję teraz, że nawet jak coś planujesz, to powinnaś, czy powinieneś z góry zakładać, że plan i tak się nie powiedzie, ale proponuję, abyś pozwoliła, czy pozwolił także życiu odegrać swój bieg i po prostu być. A zatem śmiało planuj, kiedy jest to pomocne, ale nie tracić z oczu obecnej chwili. Jeśli twoje plany nie działają tak, jak chcesz, to przynajmniej staraj się to zaakceptować i wyciągać wnioski. Może za bardzo skupiasz się na celu, a nie na drodze do niego? A może za wiele oczekujesz zamiast po prostu przyjmować życie takim jakim jest i strać się je świadomie kreować, żyjąc prawdziwie w danej chwili?

5. Życie w teraźniejszości daje szczęście

Nie lubię mówić, że coś może kogoś “uszczęśliwiać”, ponieważ  tak naprawdę tylko Ty sama, czy sam możesz dać sobie szczęście. Natomiast życie w teraźniejszości może być strategią, która pomoże Ci w dojściu do własnego szczęścia, może być kluczem do dobrego samopoczucia. Zbyt długie długoterminowe planowanie nie pozwoli Ci cieszyć się pięknem teraz, jeśli Twoje myśli ciągle będą w przyszłości. Nie przeszkadzaj sobie w doświadczaniu radości chwili. Ćwicz bycie w teraźniejszości i obserwuj, jak się czujesz. Planuj kiedy potrzebujesz, ale nie trać z oczu tego, co się aktualnie dzieje.

 

Znajdź równowagę pomiędzy życiem w chwili i planowaniem, a będziesz w stanie kontrolować chwilę, którą teraz masz. Moment, w którym teraz jesteś, jest darem. Ciesz się nim i zmniejszaj swój stres związany z tym co przyniesie przyszłość. Planuj rozsądnie, wytyczaj sobie drogę, którą będziesz iść, skup się na niej i nie oczekuj za wiele, ale ciesz się tym co masz. Zaakceptuj prezent jakim jest obecna chwila i bądź szczęśliwa, bądź szczęśliwy.

A zatem planuj, a następnie skup się na realizacji tego planu. Ustal sobie cele i realizuj je. Bądź w drodze. A w tym dążeniu do realizacji celu nie zapominaj o tym, gdzie jesteś w teraźniejszości.

A Ty umiesz cieszyć się chwilą? Masz jakieś własne sposoby na świadome życie w „tu i teraz”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Doskonała zupa z fasolką szparagową i cukinią z zaskakującą mieszanką przypraw

Absolutnie warte polecenia ciasto ze śliwkami – bez glutenu, bez laktozy i bez cukru