5 znaków, że potrzebujesz zmiany w swoim życiu i nie ma co z nią zwlekać

czyli nie daj się stresowi, lękom i rutynie

Każda zmiana w życiu jest z jednej strony ekscytująca, a z drugiej strony trochę przerażająca. Potrzebujesz jednak zmian, by iść do przodu. I tak naprawdę wiele osób w pewnym momencie swojego życia, dochodzi do tego, że musi dokonać jakiejś zmiany, aby się dalej rozwijać czy to zawodowo, czy też w życiu osobistym. Nasuwa się tylko pytanie: Skąd masz wiedzieć, że nadszedł czas, by coś zmienić w swoim życiu? Skąd pewność, że jesteś na taką zmianę gotowa lub gotowy?

 

Oto 5 znaków, które pokazują, że czas już na kolejny krok.

Zastanów się, czy któregoś z nich czasem nie ignorujesz, albo nawet nie zauważasz.

1. Twoja motywacja gdzieś zniknęła

Każdy ma jakiś cel, do którego dąży i wewnętrzną siłę tzw. drive’a, który napędza nas do działania. Może to być motywacja do osiągnięcia sukcesu zawodowego, chęć prowadzenia zdrowego trybu życia, radość z dbania o najbliższych i ognisko domowe, czy cokolwiek innego, dla czego jesteś w stanie w jakimś stopniu się poświęcić. Gdy nagle w natłoku codzienności tracisz gdzieś z widoku swój cel i motywacja do jego osiągnięcia spada na łeb, na szyję – nie możesz iść dalej. 

Jeśli więc nagle nie możesz znaleźć w sobie tego napędu, wewnętrznej siły, by działać to może być znak, że zmieniły się Twoje potrzeby i nadszedł czas, aby coś z tym zrobić.

Od dziecka uczono nas, abyśmy byli wytrwali, nawet jeśli jest ciężko, aby się nie poddawać. Ale prawda jest taka, że czasem trzeba po prostu zmienić lub przedefiniować siebie. I wcale nie chodzi o rezygnację z tego, co się wydarzyło do tej pory, ale o zatrzymanie się i refleksję, czy na pewno nadal chcesz tego samego w swoim życiu.

Może się okazać, że cel wcale się nie zmienił, ale sposób w jaki próbujesz go osiągnąć jest już dla Ciebie niewłaściwy. Że musisz zmienić swoją drogę, sposób działania, być może nawyki i z nowym zapałem i entuzjazmem ruszyć przed siebie.

Może się też okazać, że obrany cel jednak nie jest dla Ciebie, że tak naprawdę pragniesz czegoś innego, że czas zmienić pracę lub zmienić coś w swoim życiu osobistym.

I to jest bardzo wartościowa lekcja. To wcale nie znaczy, że coś Ci się nie udało. Oznacza to po prostu, że jesteś gotowa lub gotów skupić się na tym, co faktycznie jest dla Ciebie ważne. Skupić się na sobie i poszukać tego co znowu sprawi, że Twoje serce zacznie szybciej bić. 

A zatem znajdź swoją pasję i motywację, aby żyć lepiej!

2. Czujesz przygnębienie co najmniej raz dziennie

Mamy tendencję do ignorowania tych chwil, w których czujemy się nieszczęśliwi. W końcu to normalne, że czasem czujesz przygnębienie, czy dół psychiczny i nie ma co z tego robić jakiegoś wielkiego zagadnienia. I to jest prawda – każdy miewa gorszy dzień. Ale jeśli czujesz się nieszczęśliwa/nieszczęśliwy każdego dnia i nawet nie jesteś w stanie dokładnie powiedzieć dlaczego tak jest – to jest to jednak jakiś znak.

Proponuję mały test, który możesz wykonać w prosty sposób. Spójrz na to, co robisz każdego dnia i odpowiedz na te 3 pytania:

  • Ile z tych rzeczy sama czy sam sobie wyznaczysz?
  • Ile z tych rzeczy robisz dla siebie?
  • Ile z tych rzeczy robisz, by zadowolić kogoś innego?

Innymi słowy: spójrz na swoją listę rzeczy do zrobienia i się zastanów czy masz do czynienia z listą zadań innych osób czy z własną listą rzeczy do zrobienia? Jest różnica.

I wcale nie chodzi o bycie samolubnym, czy leniwym. Jeśli jesteś nieszczęśliwa czy nieszczęśliwy każdego dnia to jak możesz sprawić, by inni ludzie z Twojego otoczenia byli szczęśliwi, czy choćby zadowoleni w dłuższej perspektywie?

Takie ciągłe poczucie przygnębienia, niechęci, wypalenia to znak, że robisz coś nie tak, jeśli chodzi o własne szczęście. Być może wcześniej to się sprawdzało, ale teraz już Ci nie służy. Czas na zmianę.

3. Jesteś ciagle znudzona lub znudzony

Zdrowe życie to nie ciągła zabawa i radość, ale jeśli codziennie zaczynasz odczuwać znudzenie, to może być znak, że czas na zmianę. Jest różnica między budzeniem się w niedzielę rano i brakiem planu na ten dzień, a budzeniem się każdego dnia z poczuciem znudzenia i rutyny.

Być może nie czujesz już wyzwań w swojej pracy, albo to co wcześniej Cię cieszyło nie daje już przyjemności?

Poświęć czas, aby rozpoznać siebie. Czy to tylko zwykła nuda? A może to coś więcej i czegoś więcej potrzebujesz w swoim życiu?

Ludzie działają zgodnie z nawykami i zwyczajami, co sprawia, że trudno wprowadzić zmianę. To sprawia też, że pozostajemy w złych dla nas sytuacjach znacznie dłużej niż jest taka potrzeba. Może czas zmienić już swoje nawyki?

Na początku zawsze jest ciężko, ale możesz to zrobić! Uwierz w to i zmień swoje życie.

4. Jesteś ciągle zestresowana lub zestresowany

Permanentny stres jest jednym z najczęstszych objawów, że potrzebujesz zmiany. Jest to jednak także jeden z tych objawów, na które najtrudniej zareagować. W końcu, kiedy jesteś zestresowana czy zestresowany, automatycznie czujesz lęk przed zdecydowanym działaniem i dokonaniem zmiany.

Ze stresem nie jest łatwo sobie poradzić. Są różne praktyki i sposoby. Regularne uprawniena sportu bardzo w tym pomaga, dobre relacje z najbliższymi, szczera rozmowa, czy choćby skupienie się na najprostszych czynnościach (jak np. sprzątanie) i robienie ich z pełną świadomością zanurzając się w tu i teraz. Wypróbuj różne sposoby i ustal, co działa dla Ciebie.

A czasami wystarczy, że rozpoznasz, co Cię tak stresuje i czy to faktycznie jest tego warte. Być może to jest właśnie ten znak, który należy zaakceptować i wprowadzić zmianę w swoim życiu. Wyraźnie to już ten czas.

5. Czujesz ciągły lęk

Wiele osób żyje w strachu – że może kogoś stracić, że w pracy coś się źle ułoży, że podejmą złą decyzję. Ciągły lęk o dzieci, o pieniądze, o zdrowie…

A strach to jedna z najniższych emocji, która paraliżuje i uniemożliwia działanie. Musisz rozpoznać strach, który napędza Cię do działania od tego, który Cię dołuje. To normalne, że czasem się boisz, czy czujesz lęk, ale życie w ciągłym strachu jest okropne! Życie w strachu nie jest prawdziwym życiem.

Jeśli boisz się czegoś konkretnego lub po prostu odczuwasz niepokój na co dzień, nadszedł czas, aby lepiej zrozumieć skąd ten lęk pochodzi i potraktować go jako znak na zmianę.

Kiedy już się boisz, ciężko jest rozważyć zmianę w swoim życiu, ale staraj się spojrzeć na swój strach z boku i wiedz, że możesz pozostać w tym stanie umysłu albo go przepracować i zmienić.

Spróbuj wizualizować przyszłość, w której strach nie jest już obecny i użyj go jako narzędzia, aby już teraz podjąć trudną decyzję i zmienić swoje życie na lepsze.

Jeśli choć jeden z tych pięciu znaków pasuje do Ciebie to czas zatrzymać się na chwilę i zastanowić się co chcesz i możesz w swoim życiu zmienić, by było lepsze, pełniejsze, by bardziej do Ciebie pasowało.

Wszystkie zmiany są trudne, ale musimy zacząć postrzegać je jako coś pozytywnego, a nie (jak to często ma miejsce na początku) negatywnego. Zmiana życia nie jest łatwa, ale często warta swej ceny.

Gdy już zdecydujesz się zmienić swoje życie, to na początku może być ciężko. Ale pamiętaj wtedy, że to co teraz czujesz, jest tymczasowe. Że to minie i przyjdzie dobry czas. Ale jeśli nie znajdziesz w sobie odwagi, by dokonać zmiany, to te negatywne uczucia i emocje, z którymi masz do czynienia, tymczasowymi nie będą – nic się nie zmieni.

Powiedz zmianie TAK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zupa jarzynowa z kaszą jęczmienną, prawie jak krupnik, ale co tu robi szpinak?

Owsianka pieczona z malinami na śniadanie lub na deser