15 korzyści z picia wody, czyli warto się w końcu nawodnić

zdrowy i prosty do wprowadzenia nawyk

Odpowiednie nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wystarczy zdać sobie sprawę, że dorosły człowiek składa się w 60 procentach z wody, a nasza krew to 90 procent wody, by zrozumieć, że jest to naprawde istotne.

Tymczasem wiele osób nie spożywa wystarczającej ilości płynów każdego dnia. Wiele z nich twierdzi wręcz nie jest jest w stanie wypić aż tyle wody w ciągu dnia – to się po prostu w nich nie zmieści!

Jak już pisałam ja zaczynam każdy dzień od 4 szklanek, a jeśli z jakiegoś powodu nie jestem w stanie tego zrobić to obowiązkowo piję na czczo przynajmniej jedną szklankę wody z cytryną. Od tego zaczynam dzień. Na biurku zawsze stoi też szklanka z wodą. Sięgam po nią pracując i co raz zauważam, że jest pusta i muszę ją znowu napełnić. Teraz zimową porą dochodzą jeszcze herbaty na rozgrzewkę. Bardzo lubię zieloną herbatę jaśminową, melisę czy miętę i po prostu sobie je parzę i popijam w ciągu dnia. Na zmianę z wodą oczywiście.  

Po bieganiu czy treningu na aerobiku (a także w trakcie) także piję wodę. Czasem jakiś koktajl potreningowy. I wcale się nie muszę zmuszać, to przychodzi naturalnie. Przyczaiłam się po prostu. I myślę, że każdy jest w stanie się do tego przyzwyczaić.

A dlaczego warto?

Nasze ciało, wszystkie komórki i narządy organizmu do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wody.

 

15 powodów, dla których nasze ciało potrzebuje wody

1. Dostarcza tlen w całym ciele

Jak już wspomniałam krew w ponad 90 procentach składa się z wody, a krew przenosi tlen do różnych części ciała.

 

2. Zapewnia dostępność minerałów i składników odżywczych w organizmie

Minerały i składniki odżywcze rozpuszczają się w wodzie, co umożliwia im dotarcie do różnych części ciała.

 

3. Poprawia zdrowie i urodę skóry

Odwodnienie powoduje, że skóra może stać się bardziej podatna na zaburzenia skórne i przedwczesne zmarszczki.

 

4. Pomaga w odchudzaniu 

Picie dużej ilości wody może pomóc schudnąć. Wynika to z faktu, że woda może zwiększyć sytość i przyspieszyć tempo metabolizmu.

Skuteczne jest też  picie wody na pół godziny przed posiłkiem, które sprawia, że czujesz się bardziej napełniona, czy napełniony, dzięki czemu zjadasz mniej. 

 

5. Zwiększa wydajność podczas ćwiczeń

Niektórzy naukowcy sugerują, że spożywanie większej ilości wody może poprawić wydajność podczas forsownej aktywności. Odwodnienie szczególnie zmniejsza wydajność w czynnościach trwających dłużej niż 30 minut.

Wystarczy stracić zaledwie 2% zawartości wody w organizmie, by doprowadzić do zmiany kontroli temperatury ciała, zmniejszenia motywacji, zwiększonego zmęczenia i sprawienia, że ćwiczenia będą znacznie trudniejsze, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.  

Tak więc, jeśli ćwiczysz intensywnie i masz tendencję do pocenia się, wówczas nawodnienie może pomóc Ci osiągnąć najlepsze wyniki (mięśnie składają się w około 80% wody).

6. Reguluje temperaturę ciała

Woda gromadząca się w środkowych warstwach skóry wypływa na powierzchnię skóry jako pot, gdy ciało nagrzewa się i w miarę parowania chłodzi ciało. 

 

7. Pomaga utrzymać ciśnienie krwi

Zbyt mało wody w organizmie może powodować gęstnienie krwi, a co za tym idzie wzrost jego ciśnienia.

 

8. Nawodnienie ma wpływ na pracę mózgu

Na nasz mózg duży wpływ ma stan nawodnienia. Badania pokazują, że nawet łagodne odwodnienie (1-3% masy ciała) może wpływać na wiele aspektów jego funkcjonowania, w tym może zaburzać nastrój, pamięć, koncentrację i wydajność mózgu.

 

9. Ma wpływ na stawy

Chrząstki znajdujące się w stawach i dyskach kręgosłupa zawierają około 80 procent wody. Długotrwałe odwodnienie może zmniejszać zdolność stawu do pochłaniania wstrząsów, co w konsekwencji prowadzi do bólu stawów.

 

10. Tworzy ślinę i śluz

Ślina pomaga nam trawić pokarm i utrzymuje wilgotność jamy ustnej, a śluz wilgotność nosa i oczu. Zapobiega to tarciu i uszkodzeniom. 

11. Potrzebna w układzie trawiennym

Jelito potrzebuje wody do prawidłowego działania. Odwodnienie może prowadzić do problemów trawiennych, zaparć i nadmiernie kwaśnego żołądka. Zwiększa to ryzyko zgagi i wrzodów żołądka.

 

12. Wypłukuje toksyny i odpady

Woda jest potrzebna w procesach pocenia się i usuwania moczu i kału.

 

13. Drogi oddechowe jej potrzebują

Przy odwodnieniu drogi oddechowe są ograniczane przez organizm w celu zminimalizowania utraty wody. Może to mieć wpływ na astmę i alergie.

 

14. Zapobiega uszkodzeniu nerek

Nerki regulują płyn w ciele. Niewystarczająca ilość wody może prowadzić do kamieni nerkowych i innych problemów.

 

15. Zmniejsza prawdopodobieństwo kaca

Alkohol jest moczopędny, więc często powoduje utratę większej ilości wody niż jest spożywana, co może prowadzić do odwodnienia. I chociaż odwodnienie nie jest główną przyczyną kaca, może powodować objawy takie jak pragnienie, zmęczenie, ból głowy i suchość w ustach.

Dobrym sposobem na zmniejszenie kaca jest wypicie szklanki wody między drinkami i wypicie co najmniej jednej dużej szklanki wody przed snem.

Jak widać woda ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Osoby dorosłe powinny wypijać ok. 2,5-3,5 l płynów dziennie. Jest to całkowite spożycie płynów dziennie, do którego wlicza się wszystko, co jesz lub pijesz a więc też np. owoce lub warzywa.

Niektóre produkty o wysokiej zawartości wody to: arbuz, cytrusy, ogórek, rzodkiewki, seler, kalafior, owoce jagodowe, szpinak i sałaty.

 

Co zrobić, by spożywać wystarczającą ilość wody?

  • Spróbuj nosić ze sobą butelkę wody, gdziekolwiek jesteś, w tym w biurze, na siłowni, w samochodzie, na spacerze.
  • Skoncentruj się na płynach. Nie musisz pić tylko czystej wody, aby zaspokoić swoje potrzeby w zakresie nawodnienia. Inne dobre źródła płynów to mleko roślinne, czyste soki owocowe, herbaty czy nawet bulion.
  • Pomiń słodkie napoje. Pomimo, że słodzone napoje to płyny to mają także wysoką zawartość kalorii. Mądrze jest więc wybierać wodę, gdy tylko to możliwe.
  • Pij wodę jedząc: arbuz, czy miseczka truskawek też są w stanie zaspokoić pragnienie. 
  • Dodaj odrobinę smaku do do swojej wody, wyciskając świeży sok z cytryny lub limonki.
  • Jeśli ciężko trenujesz, rozważ picie napoju sportowego z elektrolitami, aby zastąpić te, które tracisz na skutek pocenia się lub dodaj szczyptę dobrej soli do swojej wody.

A o tym jak jeszcze uatrakcyjnić swoją wodę, by pić jej więcej pisałam w tym artykule.

A zatem nalej sobie dobrej wody do szklanki i pij na zdrowie!

A Ty masz jakieś swoje patenty na nawadnianie organizmu?

Źródła: 1, 2, 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Risotto z burakami doprawione tymiankiem i sosem balsamicznym

Pyszny pudding z dyni lub batatów na śniadanie lub deser