18 dobrych nawyków, które pomogą Ci się zorganizować każdego dnia

czyli codzienna rutyna drobnych czynności

Są takie drobne codzienne czynności, które nie kosztują wiele wysiłku, a mogą Ci dać poczucie kontroli i wbrew pozorom oszczędzać czas. Nie ma nic gorszego niż chaos, bałagan, nawarstwienie się nieumytych naczyń, barłóg w sypialni po powrocie z pracy, czy wymyślanie obiadu na ostatnią chwilę…

Warto więc wprowadzić sobie rutynę pewnych czynności, które wykonujesz, by maksymalne nad ewentualnym chaosem zapanować.

 

Przed pracą

1. Pościel łóżko

Najlepiej zaraz po wstaniu od razu pościel łóżko. W ten sposób od razu wprowadzisz swój umysł na efektywny, zorganizowany rytm i od razu będziesz miała jedną rzecz odhaczona na swojej liście “do zrobienia”. No a przede wszystkim jak przyjemnie się wchodzi do pokoju, gdzie jest porządek, a nie pościelowy rozgardiasz!

 

2. Miej przygotowane ubranie

Najlepiej już wieczorem przygotuj sobie ubranie do pracy. W ten sposób rano nie będziesz się zastanawiać co na siebie włożyć, ani marnować czasu na prasowanie. Ranek minie Ci po prostu spokojniej, będziesz miała więcej czasu na toaletę lub dobre śniadanie!

 

3. Spryskaj i wytrzyj prysznic lub wannę po porannej toalecie

Zaraz po prysznicu spryskaj i wytrzyj kabinę lub wannę, ewentualnie przetrzyj lustro jeśli się zachlapało. Zdecydowanie łatwiej jest robić takie mikro sprzątanie na bieżąco, niż czekać z dużymi porządkami do weekendu. Miej ściereczkę/ściągaczkę i płyn pod ręką, a wtedy ta czynność zajmie Ci dosłownie minutę.

 

4. Posprzątaj po śniadaniu

Po zjedzeniu śniadania odłóż wszystko na miejsce. Miło wracać do ogarniętej kuchni, gdzie nie piętrzą się talerze i okruchy ze śniadania. Ponadto zaoszczędzisz czas na sprzątanie po powrocie z pracy, kiedy będziesz się być może przygotowywać do zrobienia czy podgrzania obiadu. Poza tym przy porannym sprzątaniu możesz się zorientować, czy jakieś produkty spożywcze Ci się nie kończą i przy okazji od razu dopisać je do listy zakupów.

 

5. Przed wyjściem z domu sprawdź czy masz wszystkie potrzebne rzeczy

Zanim wyjdziesz z domu sprawdź czy masz przy sobie najważniejsze rzeczy takie jak portfel, ID pracowania, butelka z wodą itp. Jeśli tych rzeczy jest więcej dobrze jest mieć spisane je na liście umieszczonej przy drzwiach wyjściowych – wtedy rano wszystko sprawdzasz i masz pewność, że niczego nie zapomniałaś.

 

Po przybyciu do pracy

6. Ustal zadania do wykonania

Sporządź listę zadań i zdecyduj, czy są one ważne, pilne, czy nie. Zacznij od ważnych i pilnych zadań, przejdź do ważnych i niepilnych zadań, a następnie zajmij się nieważnymi, ale pilnymi zleceniami. Pisanie listy zadań daje poczucie kontroli. Po każdym wykonanym zadaniu skreśl je z listy.

 

7. Sprawdź swoje e-maile

Przed rozpoczęciem dnia poświęć 10 minut na nadawanie priorytetu wiadomościom e-mail. Szczególnie, gdy otrzymujesz ich bardzo duże ilości nie ma się co łudzić, że będziesz w stanie na wszystkie odpowiedzieć. Nabierz nawyku decydowania, które z nich wymagają twojej pilnej uwagi, które są ważne, które są jednymi i drugimi.

Sprawdzaj wiadomości e-mail co kilka godzin (o ile nie jesteś z kimś na “gorącej linii”), a nie co kilka minut, ponieważ częste przerwy będą miały wpływ na koncentrację i produktywność.

 

W czasie przerwy kawowej lub przerwy na lunch

 

8. Zastanów się, co zjesz na obiad w domu

O ile nie masz przygotowanego wcześniej obiadu to w czasie przerwy zastanów się na co masz ochotę lub co ewentualnie możesz przygotować lub kupić. Może potrzebujesz przepisu lub jakichś składników do kupienia. Sprawdź to wcześniej i załatw po drodze do domu.

 

9. Wykonaj prywatne połączenia (jeśli jest taka konieczność) lub odpowiedz na prywatne maile

Przerwa na lunch to to doskonała okazja do wykonywania osobistych połączeń lub wysyłania osobistych wiadomości e-mail. Możesz na przykład zaplanować wizytę u dentysty, którą odkładasz, lub w końcu odpowiedzieć na wiadomość e-mail od koleżanki. To niby nic wielkiego, ale gdy wrócisz  do domu z pracy to te drobne czynności mogą Ci się wydać przytłaczające, więc rób je w czasie przerwy w pracy, by w domu już o tym nie myśleć.

 

10. Posprzątaj na biurku

Poświęć minutę na ogarnięcie biurka przed wyjściem na lunch. Pomoże Ci to poczuć się lepiej zorganizowanym po powrocie.

 

Popołudniu w pracy


 

11. Sprawdź swoją listę zadań

Sprawdź swoją listę rzeczy do zrobienia i zobacz na jakim etapie jesteś.

 

12. Wykonuj łatwiejsze zadania

Jeśli to możliwe to zastawiaj sobie na koniec dnia w pracy, gdy energia naturalnie już spadnie, zadania jak najprostsze. Spróbuj zaplanować bardziej złożone zadania na rano. Choć oczywiście ważne i pilne zadania zawsze muszą mieć priorytet.

 

13. Uporządkuj biurko przed wyjściem z biura

Poświęć 5-10 minut na posprzątanie biurka i uporządkowanie pulpitu w komputerze. Kolejnego dnia w pracy będziesz już bardziej zorganizowana i od razu będziesz mogła zabrać się do pracy.

 

Po powrocie do domu

14. Zdejmij rzeczy, które nosiłaś w ciągu dnia i dłuż je na miejsce

Odkładaj zawsze płaszcz, torebkę i inne rzeczy na swoje miejsce, od razu jak wracasz do domu. Najlepiej też przebierz się od razu w wygodne domowe ubranie, a służbowy strój odłóż na miejsce lub wrzuć do prania.

 

15. Zmywaj naczynia od razu po obiedzie

Zmyj naczynia lub wstaw do zmywarki od razu po obiedzie. Inaczej jest duże prawdopodobieństwo, że zajmiesz się innymi rzeczami lub przysiądziesz przy telewizji i ciężko będzie do tego wrócić. A nie ma nic gorszego niż gdy wieczorem będąc już zmęczona wchodzisz do zabałaganionej kuchni…

 

16. Poświęć 10 minut na szybkie ogarnięcie bałaganu

Ustaw licznik czasu, wybierz obszar domu, który wymaga Twojej uwagi i zajmij się pracą! Jest to łatwy sposób, aby zobaczyć szybkie wyniki i sprawi, że poczujesz większą kontrolę nad swoim dobytkiem.

 

Przed snem


 

17. Przygotuj sobie ubrania i akcesoria na kolejny dzień

Dzięki temu nie będziesz tracić czasu z rana na zastanawianie się w co się ubrać. Możesz nawet przygotować sobie wszystko do śniadania, by maksymalnie na luzie rozpocząć kolejny dzień. link do wpisu o śniadaniach

 

18. Zapisz sobie zadania i pomysły na jutro

Jest to szczególnie pomocne, jeśli masz tendencję do leżenia w łóżku i obmyślania co to masz jutro do zrobienia. Po spisaniu wszystkich zadań możesz spokojnie iść spać wiedząc, że po przebudzeniu możesz odnieść się do przygotowanej listy.

 

***********************

Lista tych dobrych nawyków jest długa, ale jak sama widzisz nie są to jakieś trudne i czasochłonne zajęcia. Niektóre z nich pewnie już teraz wykonujesz, bo to po prostu usprawniają Ci życie.

Zastanów się, które jeszcze jesteś w stanie wprowadzić do swojej codziennej rutyny bez większego problemu i zacznij to robić. Systematyczne wykonywanie drobnych czynności daje naprawdę poczucie kontroli i oszczędzasz energię na inne, bardziej pasjonujące zajęcia.

 

A co Ty byś jeszcze dodała od siebie do tej listy?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pesto – pyszny sposób na niemarnowanie zieleniny

10 spektakularnych właściwości brokuła, które Cię zachwycą