21 sposobów na to, by stać się szczęśliwą i pozytywną osobą

czyli satysfakcjonujące i radosne życie jest bliżej niż myślisz

Czy łatwo jest rozpoznać, że dana osoba jest szczęśliwa? To co często rzuca jako pierwszy znak rozpoznawczy takiej osoby to uśmiech i bijący od kogoś spokój, brak napięcia, delikatnie wyczuwalna pewność siebie i zadowolenie z życia.

Takich przyjemnych emocji, dobrego samopoczucia, radości i satysfakcji pragnie chyba większość ludzi. Czy da się to łatwo osiągnąć? To pewnie zależy od wielu czynników, dlatego też jednym przyjdzie to łatwiej, a inni muszą włożyć w to większy wysiłek. To jednak od czego zawsze trzeba zacząć, by znaleźć się na drodze do szczęśliwego życia to odpowiedni sposób myślenia, pozytywne nastawienie do świata i bycie na „tak”.

Jeśli czujesz, że masz trudności z osiągnięciem prawdziwego zadowolenia i satysfakcji w swoim życiu, to przedstawiam listę 21 sposobów, który każdy z osobna, a w szczególności wszystkie razem, mogą Ci pomóc. Czasem są to drobne rzeczy, czasem bardziej wymagające, czy trudniejsze, ale wszystkie one są nakierowane na pozytywną zmianę. Na to by odnaleźć swoje prawdziwe, szczęśliwe, satysfakcjonujące życie.

 

21 sposobów, by stać się szczęśliwą i pozytywną osobą

1. Wyeliminuj negatywne myśli

Każdy czasem doświadcza jakichś negatywnych sytuacji w swoim życiu. Ważne jest jednak to, by się nimi nie zadręczać, nie rozpamiętywać, tylko puścić je wolno. Nie ma sensu wracać do tego, co się złego wydarzyło. Najlepiej wyciągnąć wnioski i iść dalej w przyszłość. Potraktować tą sytuację jako lekcję i mądrzejszym o pewną wiedzę (także o sobie) iść ku przyszłości z pozytywnym nastawieniem.

Niech negatywne, bolesne myśli nie zabierają Ci tej chwili w której żyjesz, niech nie przeszkadzają Ci w szczęśliwym przeżyciu przyszłości. A jeśli przeżywasz jakąś trudność to pamiętaj, że jutro jest nowy dzień, choć wiem, że brzmi to banalnie. Więcej o tym jak sobie radzić z problemami i przytłoczeniem w tym wpisie.

 

2. Zmień swoje nastawienie

Życie wcale nie jest takie trudne, choć utarło się mówić inaczej. Tymczasem to ludzie najczęściej sami sobie coś komplikują, utrudniają, negatywnymi myślami przyciągają czarne scenariusze.

Ty zmień swój punkt widzenia. Zwracaj uwagę na to co dobre w Twoim życiu, pielęgnuj tą ważną, obecną chwilę. Unikaj pesymistycznego spojrzenia na życie. Nie pozwól, aby negatywne myśli przejęły kontrolę nad Twoim umysłem. Postaw na pozytywność.

 

3. Przejmij kontrolę nad swoim życiem

Przejęcie kontroli nad swoim życiem to ważny krok do tego, by być szczęśliwym. Wymaga od Ciebie odwagi i rozwoju, ale dodaje też pewności siebie. Zaczynasz wierzyć w swoje możliwości, pojawiają się nowe perspektywy, pozytywniej patrzysz na swoje życie.

 

4. Nie poddawaj się dążąc do swojego celu

Czasem w życiu mamy jakiś konkretny cel, czasem kilka. Grunt to przekuć je w postanowienia i dążyć do ich realizacji. Nawet jeśli cel wydaje się bardzo odległy, a droga do niego niepewna to zamiast przejmować się tym i bać, że może spotkać Cię niepowodzenie powinnaś, czy powinieneś obrać kierunek i stopniowo krok po kroku zacząć go realizować.  Nawet największe wyprawy zaczynają się od pierwszego kroku. Pamiętaj o tym i skup się na drodze.

5. Bądź wdzięczna/wdzięczny

Postawa wdzięczności jest niezbędna, gdy chcesz nauczyć się, jak cieszyć się swoim życiem. Pozwala ona skupić się na pozytywach, pozwala cieszyć się z drobnych rzeczy, skupić na tym co już masz w życiu. Dostrzegając to co masz, dziękując za dobre chwile, ludzi, których spotykasz, miły wieczór z przyjaciółmi, spacer w promieniach słońca i wiele innych pozornie nic nie znaczących rzeczy i sytuacji, Twoje życie zaczyna Ci się coraz bardziej podobać, zaczynasz inaczej je postrzegać, doceniać, stajesz się szczęśliwsza lub szczęśliwszy.

 

6. Otaczaj się pozytywnymi Iudźmi

Posiadanie pozytywnych przyjaciół jest wielkim darem i zdecydowanie wpływa na jakość Twojego życia. Nie tylko mogą Ci oni pomóc poprawić nastrój, ale mogą pomóc także w osiągnięciu Twoich celów, a w trudnych czasach zaoferować wsparcie. Dobrzy przyjaciele mogą Ci również pomóc radzić sobie ze stresem, a ich pozytywne nastawienie i życzliwość pozwolą Ci bardziej optymistycznie spojrzeć na świat, gdy masz gorszy czas. 

 

7. Bądź miła/miły dla innych

Bycie miłym dla innych to nie tylko dar dla kogoś, ale to także dar dla Ciebie samej, dla Ciebie samego. Druga osoba odbiera Twoją dobrą energię i odpowiada zazwyczaj podobnie. Empatia, z którą traktujesz innych ludzi, sprawia, że ​​czują się szanowani, a to wpływa na pozytywną atmosferę między Wami. A pozytywna atmosfera, brak konfliktów to spokój, który pozwala skupiać Ci się na tym co ważne, a nie na gierkach, złośliwościach, czy przykrych sytuacjach.

 

8. Pomagaj innym

Wykonywanie dobrych uczynków dla innych to nie tylko korzyść dla drugiej strony, ale to bardzo pozytywnie oddziałuje także na Twój mózg. Twój wewnętrzny system nagród jest stymulowany i zwiększa się ilość substancji chemicznych, takich jak dopamina i serotonina. Te dobre chemikalia sprawiają, że czujesz się szczęśliwsza, czy szczęśliwsze i masz większą pewność siebie.

9. Znajdź czas dla rodziny

Spędzając czas z rodziną, wzmacniasz więzi i odstawiasz na bok samotność. I choć pobycie sam na sam ze sobą też jest czasem potrzebne to często właśnie interakcje społeczne, dobry czas spędzony w rodzinnym gronie mogą zwiększyć poczucie własnej wartości i zmniejszyć ewentualny stres. Czujesz się na miejscu, czujesz się potrzebna/potrzebny, czujesz pozytywną energię.

 

10. Ogranicz czas, który poświęcasz na media społecznościowe

Wiele osób spędza zbyt wiele czasu w mediach społecznościowych, fascynując się życiem innych ludzi. Tymczasem jest to zniekształcony obraz rzeczywistości, który dodatkowo może spowodować, że ich własne życie wydaje im się mniej ciekawe, a ich własne osiągnięcia mniej wartościowe. Jeśli zauważysz, że i Tobie się to przytrafia, że zaczynasz się porównywać z innymi, że zaczynasz się czuć mniej wartościowo widząc „osiągnięcia” innych to znak, że warto ograniczyć czas spędzany w mediach społecznościowych i skupić się na prawdziwym życiu i prawdziwych ludziach, których spotykasz na co dzień. Możesz się inspirować, motywować, ale nie pozwól się dołować. 

 

11. Pozbądź się złych nawyków

Złe nawyki mogą szkodzić zdrowiu i samopoczuciu. Niezależnie od tego, czy jest to spożywanie zbyt dużej ilości śmieciowego jedzenia, palenie papierosów lub przesiadywanie  z telefonem komórkowym w ręku. Nawet jeśli wydają Ci się one niegroźnie, czy nieszkodliwe, to złe nawyki mogą negatywnie wpływać na jakość życia. Zastąpienie złych nawyków dobrymi może pomóc Ci w realizacji celów, rozwinąć się, odskoczyć i żyć po prostu lepiej.

 

12. Mów, co czujesz / Mów, co myślisz

Kiedy jesteś szczera, czy szczery, mówisz o tym, w co wierzysz, co myślisz na dany temat to pokazujesz innym, że masz swoją opinię, z którą powinni się liczyć. Nie jest dobrym pomysłem tłamsić swoje uczucia w sobie lub pozwolić innym, by mówili Ci, co masz myśleć. Zawsze możesz zmienić zdanie, ale jeśli nie wypowiesz się za siebie, może to spowodować, że Twoje potrzeby nie zostaną zauważone i zaspokojone. Nikt nie jest jasnowidzem, by się domyślać, co możesz akurat czuć, czy myśleć w danej sytuacji. Jeśli więc coś leży Ci na sercu, masz jakiś pomysł, czy po prostu chcesz kogoś o coś poprosić to po prostu to powiedz. 

13. Pozbądź się gniewu

Gniew i złość to bardzo niskie, negatywne emocje, które tak naprawdę głównie godzą w Ciebie. Trzymanie się więc ich, czy pielęgnowanie w sobie jakiejś urazy jest zwyczajnie szkodliwe dla Twojego zdrowia. Jeśli ktoś Cię rozgniewa, czy zasmuci to mimo wszystko naucz się, jak mu wybaczyć, a to da Ci poczucie ulgi. Pozwolenie na odejście złych emocji może mieć znaczący wpływ poprawić w Twojej drodze do szczęśliwszego życia. 

 

14. Traktuj siebie dobrze

Nie ma nic złego w miłości własnej i dobrym traktowaniu siebie samego. Kiedy robisz dla siebie miłe rzeczy, praktykujesz dobre nawyki, szanujesz swoje ciało, myślisz o sobie dobrze to wzmacnia to pozytywne doświadczenia w Twoim życiu. Dzięki temu jesteś bardziej zadowolona, czy zadowolony z życia i stajesz się szczęśliwszym człowiekiem.

 

15. Ćwicz

Aktywność fizyczna to jedna z najlepszych terapii w drodze do szczęścia. Podczas ćwiczeń mózg uwalnia naturalne endorfiny, które poprawiają nastrój i zwiększają odczuwanie przyjemności, dzięki czemu poprawia się pewność siebie i łagodzi stres. Ćwicz zatem, biegaj, pływaj, jeździj na rowerze, po prostu ruszaj się jak najwiecej. Nie bój się zmęczenia, nie bój się potu. To wszystko Cię oczyszcza – zarówno z toksyn, jak i złych myśli. 

 

16. Jedz zdrowiej

Wiem, że to brzmi bardzo ogólnikowo, ale po prostu postaraj się wprowadzić do swojej diety więcej owoców i warzyw, a zobaczysz jak poprawi się Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Warzywa i owoce są pełne witamin i minerałów, które zwiększają poziom serotoniny i regulują nastrój. Akurat mamy już prawie lato – nie ma lepszego okresu w roku, by na potegę korzystać z dobrodziejstwa świeżych, pysznych warzyw i owoców. A zatem korzystaj!

 

17. Zadbaj o dobry sen

Taka jest prawda, którą każdy dobrze zna: jeśli nie dostarczysz sobie wystarczającej ilości snu, to następnego dnia najczęściej czujesz się zmęczona, czy zmęczony. Dlatego ważne jest, aby dobrze się wyspać. I chodzi tu zarówno o długość snu, jak i jego jakość. To, że przez 8 godzin będziesz się kręcić w łóżku z boku na bok, nie oznacza, że się wyśpisz. Zadbaj zatem o oba te aspekty, aby Twoje ciało miało możliwość regeneracji i naładowania się energią.

18. Praktykuj głębokie oddychanie

Kiedy czujesz się zestresowany, cay zestresowany lub jesteś pod presją, bardzo może Ci pomóc skupienie się na na głębokim oddychaniu. Jeśli do tej pory pory tego nie próbowałaś, czy nie próbowałeś to możesz się zdziwić jak bardzo jest to skuteczne w łagodzeniu leków, czy strachów. A tego przecież właśnie w naszym szczęśliwym życiu nie potrzebujemy.

 

19. Spędzaj czas w naturze

Nie ma nic lepszego dla człowieka pracującego w zamkniętym pomieszczeniu, niż spędzanie wolnego czasu na na łonie natury. Kontakt z naturą świetnie eliminuje stres, obniża poziom kortyzolu, a świeże powietrze sprawia, że ciało czuje się dotlenione, ożywione i odmłodzone.

 

20. Planuj fajne wyjazdy

Wyjazdy w nowe miejsca i poznawanie nowych ludzi jest ekscytujące i pomaga z innej perspektywy spojrzeć na różne sprawy. Takie wyprawy działają ożywczo, inspirują, dodają energii. Zwiedzaj nowe miejsca z ciekawością, próbuj nowych smaków, poznaj inne, odmienne krajobrazy i kultury. Czasem może to być egzotyczna podróż, a czasem zwykły wypad na weekend w nowe, nieznane miejsce. Co by to nie było, na pewno odczujesz więcej pozytywności w swoim życiu.

 

21. Utrzymuj porządek w swoim domu

Bałagan to chaos. Dla dobrego samopoczucie staraj się utrzymywać swój dom w czystości i dbaj o niego na bieżąco. Do takiego domu chce się wracać, gdy wiesz, że sterta nieumytych naczyń nie piętrzy się w zlewie, ubrania nie są porozwalane gdzieś po podłodze, a kurz i okruchy to niestety pewnik. Dom, który wygląda i pachnie czysto, może poprawiać Twój nastrój. W takim domu będziesz się po prostu dobrze czuć.

Nie ma powodu, aby czuć ciągłe przygnębienie, czy być ponurym, gdy istnieje tak wiele sposobów na to, by życie było pozytywne i zwyczajnie szczęśliwe. Te techniki mogą poprawić jakość Twojego życia i pomóc Ci poczuć się lepiej. Dlatego też korzystaj z nich najpełniej jak możesz, a dostrzeżesz pozytywną zmianę.

Wbrew pozorom wcale nie jest tak trudno o satysfakcjonujące, dobre życie. To czy je masz zależy od Ciebie. Nie oglądaj się na innych i nie licz na to, że ktoś Ci może je dać. Twoje myśli, Twoje zachowania, Twoje nawyki – to wszystko składa się na Twoje życie. A Ty masz na to wpływ. Włącz więc pozytywny kierunek. Możesz to zrobić. To Twoja decyzja.

A Ty masz jakieś sposoby na drogę do swojego szczęścia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sałatka z makaronu ryżowego z młodą kapustą, awokado i suszonymi pomidorami

Wiosenny obiad na wypasie, czyli młode ziemniaki i szparagi z sałatką z burattą