5 aspektów pozytywnego życia. Relacje z innymi.

Co się składa na dobre życie? Czego nam potrzeba, by być szczęśliwymi? Jak mieć z życia satysfakcję? Na czym się skupić, by odnieść sukces w różnych dziedzinach?

To pytania jakie towarzyszą nam w cyklu „5 aspektów pozytywnego życia”. A tych 5 elementów w naszym życiu, które należy rozwijać i o które należy dbać, by to życie było pozytywne i zdrowe to:

  1. Dieta.
  2. Aktywność fizyczna.
  3. Sen.
  4. Relaks.
  5. Relacje z innymi.

I dziś chciałabym się skupić na ostatnim aspekcie, czyli relacjach z innymi.

 

Umiejętność tworzenia wartościowych relacji z samym sobą i z innymi ludźmi ma fundamentalne znaczenie dla życiowego spełnienia i zdrowia psychicznego. Kontakt z drugim człowiekiem jest nam potrzebny, aby z jednej strony zaspokajać potrzeby akceptacji, przynależności, bezpieczeństwa, szacunku, ale także do tego, by dzięki nim uczyć się zaglądać wgłąb samych siebie, pod powierzchnię naszych emocji i przeżyć, a co za tym idzie poznawać samego siebie, rozwijać się i możliwie najpełniej realizować swój potencjał.

Ciepłe i życzliwe kontakty z innymi potrafią przynieść nam dużo dobrego (inspirują, naturalnie motywują, dają poczucie spełnienia, spokoju), natomiast relacje destrukcyjne bywają  niezwykle wyczerpujące, podcinają nam skrzydła, odbierają dobrą energię, chęć do działania i zwyczajnie nas męczą.

Dlatego warto stawić na dobre relacje z najbliższymi, pielęgnować przyjaźnie i być miłym i życzliwym dla spotykanych na naszej drodze ludzi.

A jak to robić konkretnie?

 

Kilka propozycji jak dbać o dobre relacje z innymi.

 

Szczerze rozmawiaj z najbliższymi

Rozmowa jest niezwykle istotna w każdym związku i rodzinie. Pozwala budować relację i sprawia, że lepiej się poznajemy, dowiadujemy się, jakie mamy oczekiwania, pragnienia, pozwala mówić o swoich uczuciach, obawach, lękach. To w rozmowie zwykle padają te najważniejsze słowa „Kocham Cię”. Rozmowa pozwala też na bieżąco rozwiązywać ewentualne problemy i wyjaśniać nieporozumienia.

Warto pamiętać, że rozmowa to nie monolog, ale dialog, dlatego zawsze trzeba dać się wypowiedzieć drugiej osobie bez przerywania, czy wtrącania się. W trakcie rozmowy pokaż drugiej osobie, że ją szanujesz i liczysz się z jej zdaniem. Nawet jeśli nie zawsze się zgadzasz z z jej czy jego zdaniem to nie oceniaj i nie wydawaj osądów.

Staraj się też nie wypominać tego co się kiedyś wydarzyło i nie generalizuj. Pamiętaj, że słowa mają wielką moc i potrafią bardzo zranić. Tu znajdziesz poradnik, jakich słów i zwrotów unikać w kontaktach z innymi. Szczególnie trudno zapanować nad słowami, gdy jesteśmy zdenerwowani, dlatego warto w pewnych sprawach pozwolić emocjom opaść, nieco ochłonąć, by dodatkowo nie zaognić ewentualnego konfliktu.

Warto natomiast mówić swoim bliskim, partnerowi, czy partnerce dobre słowa. Więcej na ten temat w tym wpisie.

 

Często kontaktuj się z przyjaciółmi

Postaraj się znaleźć czas dla przyjaciela. Nie da się tworzyć żadnej relacji bez kontaktu. Bardzo obrazowo przedstawia to ten cytat:

Jeśli masz przyjaciela, odwiedzaj go często, ponieważ ciernie i zielska zarastają ścieżkę, którą się nie chodzi. – Gibran Kahlila

 

Przyjaciele stanowią źródło wsparcia emocjonalnego, a ich obecność pozwala na odprężenie, relaks i pomagają „wziąć głęboki oddech”. Relacje przyjacielskie wzmacniają poczucie własnej wartości i dają uczucie nadziei. Przyjaciele pomagają uwierzyć w lepsze jutro, motywują do działania, stanowią sieć wsparcia i dostarczają energii w walce z przeciwnościami losu.

Jeśli trudno wygospodarować ci kilka wolnych chwil dla przyjaciół, nie zapomnij przynajmniej o rozmowie telefonicznej czy krótkiej informacji, która poprawi humor przyjacielowi, przekonując go, że naprawdę zależy Ci na waszej znajomości.

Nie oceniaj, nie krytykuj, nie myśl źle o innych

Często nie znamy całej historii drugiej osoby i ocenianie jej na podstawie niepełnych informacji byłoby zwyczajnie nieuczciwe. Mogłoby być krzywdzące dla drugiej osoby, a przecież budując szczęśliwe życie zależy nam na tym, by nie sprawić komuś przykrości, tylko by budować z nim dobre relacje.

Jeśli masz problem z tym, by innych nie oceniać, czy nie porównywać ich ze sobą to zanim wydasz jakiś osąd zastanów się nad dwoma rzeczami:

  • Skąd to wiesz? Skąd masz taką pewność, że ktoś zrobił coś źle, inaczej, nie tak jak powinien w danej sytuacji?
  • Dlaczego uważsasz, że wiesz lepiej jak ktoś inny powinien się zachować? Dlaczego jesteś w tym temacie mądrzejsza, czy mądrzejszy?

Po głębszym zastanowieniu chęć do oceniania zachowania innych nieco odchodzi w dal. Warto starać się zrozumieć, ale nie osądzać.

 

Okazuj wdzięczność

Dziękowanie innym to nie tylko objaw dobrych manier, ale także szacunku i życzliwości. Co więcej to często wpływa na postrzeganie naszej osoby przez inne osoby, które czują się docenione i przez to mają do nas bardziej  pozytywne nastawienie.

Docenianie innych sprawia, że druga osoba jest bardziej skłonna do zaciśnięcia z nami bardziej trwałych więzi, czy relacji. Niezależnie od tego, czy dziękujesz przypadkowemu nieznajomemu za przytrzymanie otwartych drzwi, czy dziękujesz komuś w pracy, za to że pomógł Ci przy jakimś projekcie.

Także w domu dostrzegaj nawet te drobne gesty wykonane przez kogoś bliskiego względem Ciebie i doceniaj je, dziękuj słowem, uśmiechem, uściskiem. Zacieśniaj dzięki temu tą relację i ciesz się bliskością, spokojem i szczęśliwym związkiem.

 

Przepraszaj, wybaczaj

Choć przebaczenie lub przeproszenie nie zawsze jest proste to szczególnie w bliskich relacjach warto na bieżąco rozstrzygać wszelkie zatargi, czy wyjaśniać urazy. W życiu nikt nie jest doskonały, ludzie popełniają błędy, a czasami naprawdę nie chcą kogoś skrzywdzić – to się po prostu dzieje.

Często najbardziej bolą rany zadanie przez kogoś bliskiego, czy kogoś na kim nam zależy, komu ufamy. Jednak trzymanie się bólu po takim doświadczeniu i rozpamiętywanie go  tak naprawdę godzi głównie w nas. Pozwólmy sobie na komfort przebaczenia. To nie znaczy, że się zapomina o tym wydarzeniu, ale po prostu akceptuje się je, oswaja i zostawia poza sobą, by móc iść do przodu. Jeśli przebaczysz to z czasem ból, który odczuwasz zacznie znikać. Przebaczenie uwalnia od tego bolesnego zdarzenia, może zmniejszyć uczucie gniewu, czy przygnębienia.

I tak jak ważne jest umieć wybaczyć tym, którzy nas skrzywdzili, tak równie ważne jest przyznanie się do winy i przeproszenie tych, których sami mogliśmy skrzywdzić. Jeśli kogoś mogłaś, czy mogłeś skrzywdzić lub urazić to odrzuć na chwilę swoją dumę i powiedz proste „przepraszam”. Nie szukaj wymówki. Oczyść atmosferę i nie pozwól by dana relacja ucierpiała z powodu jakiegoś incydentu. Czego jak czego, ale tego, że się przeprosiło na pewno nie będziesz żałować.

 

Dziel się

Dziel się z najbliższymi w szczególności swoim czasem, swoją uwagą i swoją energią. Zadzwoń do kogoś bliskiego i porozmawiaj, zainteresuj się tym co się dzieje u Twojego partnera, czy partnerki, pobaw się z dziećmi. Dziel się sobą z bliskimi. Słuchaj, co do Ciebie mówią.

Rozwijanie pozytywnych, zdrowych relacji, które inspirują Cię do działania jest bardzo ważną częścią życia. Pozytywne, motywujące przyjaźnie i relacje pomogą Ci się rozwijać i wprowadzać w tryb wysokiej wibracji.

Masz wpływ na to z kim się zadajesz, z jakimi ludźmi spędzasz czas. Skorzystaj z możliwości wyboru przyjaciół i znajomych i otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Troszcz się o sowich bliskich i ciesz się, że są przy Tobie.

A Ty jak dbasz o relacje z bliskimi?

Linki do poprzednich wpisów w cyklu „5 aspektów pozytywnego życia”:

  1. Dieta
  2. Aktywność fizyczna
  3. Sen
  4. Relaks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak zacząć biegać, czyli wszystko co na początek musisz wiedzieć

Szybka pomidorowa zupa z dynią