Czy wiesz, że sport to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale często także lekcja życia, którą możesz wykorzystać w różnych dziedzinach?
Nawet amatorskie uprawianie jakiegokolwiek sportu wymaga od nas systematyczności, trochę zaparcia i dobrej organizacji czasu, by wśród innych codziennych obowiązków znaleźć na to czas.
Jeśli uprawiasz jakiś sport to zapewne też to lubisz. Ale mimo wszystko na pewno nie raz był taki dzień, gdy nie chciało Ci się iść na trening lub już na samym treningu zalewając się potem odliczałaś, czy odliczałeś czas do końca…
Cokolwiek by to nie było – bieganie, piłka nożna, siatkówka, pływanie, aerobik, jazda na rowerze, czy cokolwiek innego – jeśli robisz to systematycznie, jeśli jest to wpisane Twój kalendarz zajęć, jeśli jest to element Twojego życia, a nie tylko pojedynczy wyskok czy zryw, to wyrabiasz w sobie takie cechy, o których być może nie masz nawet pojęcia.
Wcale nie jest tak łatwo regularnie uprawiać sport, gdy masz na głowie dom, rodzinę, pracę czy jeszcze inne obowiązki. Czasem wydaje się, że na to nie ma już czasu, a czasem po prostu brakuje sił po codziennej bieganinie. Ale jeśli udaje Ci się to robić to możesz być z siebie dumna, czy dumny. I bądź!
Bo sportowcy (nawet ci amatorscy) są często lepszymi pracownikami, niż inne osoby nie uprawiające sportu. Nie jest to oczywiście regułą, ale często tak się dzieje. Dlaczego?
Oto 7 powodów:
1. Sportowcy są zdyscyplinowani
Uprawianie sportu, nawet amatorskie, wymaga planu i konsekwencji w jego realizacji. Wymaga też czasem wyrzeczeń. Treningi o konkretnych porach, optymalna dieta, higieniczny tryb życia pozwalający na realizację zamierzonych celów i poprawę formy.
A pracodawcy chcą mieć pracowników, którzy są zdyscyplinowani i wiedzą, jak ciężko pracować. Sportowcy posiadają obie te niezbędne cechy, bo inaczej prawdopodobnie nie trenowaliby regularnie.
2. Sportowcy wiedzą, co oznacza porażka, wytrwałość i pokonywanie przeciwności
Każdy, kto uprawia jakiś sport, w pewnym momencie napotka przeszkody. Są momenty gdy czujesz, że moc jest z Tobą, że jesteś w stanie zrobić jeszcze więcej na treningu, na boisku, czy na zawodach, a są momenty gdy czujesz, że forma nie jest najlepsza, że nie jesteś u szczytu swoich możliwości, że musisz jeszcze dużo trenować, by osiągnąć to co zamierzasz.
Nawet amatorsko uprawiając sport może się zdarzyć, że bierzesz udział w jakichś zawodach: czy to jakiś zorganizowany bieg, czy turniej, czy jakaś inna sportowa impreza, na której możesz się sprawdzić. I właśnie w trakcie takich zawodów może dopaść Cię kryzys, możesz czuć, że nie masz już sił i wtedy masz dwie opcje: poddać się lub wytrwać. Większość sportowców decyduje się pokonać przeszkody, kryzysy, które ich dopadają, aby mogli osiągnąć cele, które sobie postawili.
3. Sportowcy są zorientowani na cel
Nawet jeśli uprawiasz jakiś sport tylko z „miłości do sportu”, często jest coś, co Cię dodatkowo motywuje i inspiruje. I tak naprawdę te cele mogą być bardzo różne – poczynając od typowo sportowych jak osiągnięciu jakiegoś czasu na 10 km, czy zajęcia jakiegoś miejsca w turnieju, po takie cele jak zrzucenie zbędnych kilogramów, czy utrzymanie kondycji.
Sportowcy przodują w wyznaczaniu celów, i konsekwencji w dążeniu do ich realizacji. Ta umiejętność jest bardzo przydatna w pracy, gdzie wyznaczanie celów i konsekwencja w ich realizacji jest kluczowa.
4. Sportowcy wiedzą, jak się nauczyć nowej umiejętności
Jednym z najważniejszych elementów bycia kompetentnym pracownikiem jest umiejętność uczenia się nowej umiejętności i wykorzystanie jej w praktyce. Wszyscy sportowcy muszą przejść etap rozwoju umiejętności, aby osiągać założone wyniki.
Nawet jeśli uprawiasz sport amatorsko to na pewno starasz się udoskonalić swoje umiejętności, technikę, aby móc czerpać z tej aktywności jak najwięcej. Chęć bycia jeszcze lepszą, czy lepszym w tym co robisz, osiągania założonych celów motywują Cię do pracy nad sobą i do treningu.
5. Sportowcy potrafią być liderami
Niezależnie od tego czy trenujesz sport zespołowy, czy indywidualny to poprzez konieczność organizacji swojego czasu, stawianie sobie celów, motywowanie się do pracy, do treningów, umiejętność pokonywania słabości wyrabiasz w sobie umiejętności liderowania.
Nie wszyscy sportowcy są charyzmatyczni, ale gdzieś w środku zdobyli zdolności do prowadzenia. Codzienna praca z samym sobą, czy z innymi ludźmi w dążeniu do celu zmusza do uczenia się, jak brnąć do przodu.
6. Sportowcy zazwyczaj wiedzą, jak pracować jako członek zespołu
Piszę tutaj zazwyczaj, ponieważ nie wszyscy są zaangażowani w sporty zespołowe. Jeśli jednak ćwiczysz sport zepsołowy (jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka itp.), czy sport indywidualny, ale w grupach (np. biegi sztafetowe, czy drużynowe) to masz zakorzenioną w psychice umiejętność pracy w zespole, umiejętność bycia kompetentnym członkiem swojej drużyny. I tego też często oczekują pracodawcy – chętnych i skutecznych „zawodników drużynowych”.
7. Sportowcy potrafią zaakceptować krytykę
Jeśli trenujesz sport zespołowy, to w takim czy innym momencie jako zawodnik otrzymasz od trenera, czy od współzawodników krytykę. Jeśli trenujesz indywidualnie i sama, czy sam jesteś sobie trenerem to najpewniej samodzielnie musisz się czasem przyznać przed sobą, że coś źle zrobiłaś, czy zrobiłeś, że nie tak opracowałaś, czy opracowałaś strategię treningów itp. Konstruktywna krytyka, którą musisz zaakceptować, by się dalej rozwijać w tym co robisz.
Uczysz się zatem nie tylko akceptować porażki i pracować nad nimi, ale także trzeźwej oceny sytuacji, umiejętości przyznania się do tego, że jeszcze musisz coś poprawić, uczysz się akceptować krytykę.
Pracodawcy tymczasem szukają pracowników, którzy potrafią radzić sobie z krytyką. Których taka krytyka motywuje do jeszcze lepszej pracy i osiągania lepszych wyników.
Jak zatem widzisz sport potrafi rozwijać człowieka w wielu dziedzinach. Nie tylko wzmacnia ciało, ale kształtuje charakter, siłę woli, konsekwencję w działaniu, uczy pokory, ale także stawiania na swoim.
Nie wahaj się zatem wpisać do swojego CV tego, że uprawiasz regularnie sport – możesz się zdziwić, że właśnie ta cecha przykuje uwagę potencjalnego pracodawcy na Twoją osobę.
A jeśli sama czy sam jesteś pracodawcą lub masz wpływ na to, kto będzie zatrudniony w Twojej firmie – zwracaj uwagę na ten aspekt. Ludzie, którzy regularnie uprawiają sport mogą się okazać wartościowymi pracownikami i mieć wykształcone takie umiejętności, jakich oczekujesz. Nie da się tego sprawdzić w czasie rozmowy, ale w działaniu i realizacji codziennych obowiązków te cechy się ujawnią.