9 rzeczy, na które nigdy nie jest za późno

mały poradnik motywacyjny

Ponoć pod koniec życia najbardziej żałuje się tych rzeczy, których się nie zrobiło. Jeśli jest więc jest coś co bardzo chciałabyś, czy chciałbyś zrobić, ale się wahasz, masz obiekcje, boisz się, nie masz pewności, obawiasz się reakcji innych to przypomnij sobie to pierwsze zdanie. Wiele osób z różnych powodów nie robi rzeczy, które by chcieli, nie żyje życiem jakim by chcieli żyć. Czasem wydaje się, że na pewne rzeczy jest już za późno, że czas na takie działania już minął, że trzeba się pogodzić z tym co jest.

Nie jestem rewolucjonistą i z natury jestem realistką. Wiem też, że nie wszystko można mieć i nie wszystko będę mogła zrobić. Ale wiem też, że są takie rzeczy, które odkładamy zbyt łatwo, lub z których zbyt pochopnie rezygnujemy wtedy, gdy faktycznie moglibyśmy je zrobić, gdy nic (poza naszym lękiem, niepewnością, wstydem, czy lenistwem) tak naprawdę nas nie powstrzymuje, oprócz nas samych rzecz jasna. I czasem okazuje się, że na coś może być już za późno, że okoliczności się zmieniły, zdrowie się zmieniło, że życie nas już tak zmęczyło, że faktycznie jest na coś za późno.

Żebyśmy jednak tak łatwo się nie usprawiedliwiali i nie szukali wymówek, że czegoś nie da się zrobić, bo jest już za późno, przygotowałam listę 9 rzeczy, na które moim zdaniem nigdy nie jest za późno.

9 rzeczy, na które nigdy nie jest za późno

1. Myśleć pozytywie

Pozytywne myślenie, pozytywne nastawienie do ludzi i tego co Cię spotyka może całkowicie odmienić Twoje życie i zmienić Twoje spojrzenie na świat. Nie szukaj dziury w całym, nie dorabiaj teorii spisowych, nie snuj domysłów co ktoś może myśleć, nie martw się na zapas co się może wydarzyć, nie narzekaj. Nie mówię, że masz kolorować świat i że zawsze jest dobrze. Czasem nie jest, ale to minie. Z pozytywnym nastawieniem łatwiej żyć. Pozytywne myślenie korzystnie oddziaływuje na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne (mniejsze prawdopodobieństwo zawału serca i chorób sercowo-naczyniowych). Pozytywność może również pomóc obniżyć poziom stresu, wzmocnić układ odpornościowy i ogólnie wpłynąć na lepsze życie.

 

2. Stawiać na zdrowe relacje międzyludzkie

Ważną częścią życia jest rozwijanie pozytywnych, zdrowych relacji, które inspirują Cię do działania. Negatywni ludzie zawsze będą Cię ciągnąć w dół i wprowadzać w tryb niskiej wibracji. Gdy z kolei pozytywne, motywujące przyjaźnie i relacje zadziałają całkiem odwrotnie.

Masz wpływ na to z kim się zadajesz, z jakimi ludźmi spędzasz czas. Skorzystaj z możliwości wyboru przyjaciół i znajomych i otaczaj się pozytywnymi ludźmi. A toksyczne, niskowibracyjne znajomości po prostu zakończ lub maksymalnie ogranicz.

 

3. Wybaczyć komuś, kto Cię skrzywdził

Przebaczenie nie jest proste. Szczególnie jeśli zadana rana jest bardzo bolesna lub gdy zraniła nas bardzo bliska osoba, której ufaliśmy, na której nam zależało. W życiu jednak nikt nie jest doskonały, ludzie popełniają błędy, a czasami naprawdę nie chcą kogoś skrzywdzić – to się po prostu dzieje.

Jednak bez względu na to, czy osoba celowo cię skrzywdzi, czy nie, to trzymanie się bólu po takim doświadczeniu tak naprawdę godzi głównie w Ciebie. Pozwól sobie na komfort przebaczenia. To nie znaczy, że zpomnisz, że wymażesz to wydarzenie z pamięci, ale jeśli przebaczysz to z czasem ból, który odczuwasz zacznie znikać. Przebaczenie uwalnia Cię od w pewien sposób od tego bolesnego zdarzenia, może zmniejszyć uczucie gniewu, czy przygnębienia.

4. Przeprosić kogoś

Tak jak ważne jest umieć wybaczyć tym, którzy nas skrzywdzili, tak równie ważne jest przyznanie się do winy i przeproszenie tych, których sami mogliśmy skrzywdzić. Jeśli kogoś mogłaś, czy mogłeś skrzywdzić lub urazić to odrzuć na chwilę swoją dumę i powiedz proste „przepraszam”. Oczyść atmosferę, nie pozwól by dana relacja ucierpiała z powodu jakiegoś incydentu. To pomoże Ci oczyścić sumienie i lepiej spać w nocy. Dzięki temu nigdy nie będziesz żałować, że nie zdążyłaś, czy nie zdążyłeś poprosić kogoś o przebaczenie, przyznać się do swojej winy i podać rękę na zgodę.

 

5. Podziękować

Tyle wspaniałych rzeczy Cię spotyka, tylu życzliwych ludzi spotkasz na swojej drodze. Czy dostrzegasz to? Czy dostrzegasz troskę w głosie bliskiej osoby, gdy Ci mówi “weź sweter, bo zimno na dworze”? Co czujesz gdy wyjmujesz prowiant, jaki przygotowała dla Ciebie ukochana osoba, byś nie była, czy nie był głodny w pracy, czy w drodze? Czy dziękujesz im za ich troskę, opiekę, miłość, dobry gest? Dostrzegaj dobro wokół siebie i dziękuj za nie. Na podziękowanie nigdy nie jest za późno.

 

6. Nauczyć się czegoś nowego

W codziennej rutynie, w natłoku obowiązków często wydaje się nam, że to co mamy, to czego się nauczyliśmy do tej pory musi nam już wystarczyć. Na więcej nie ma zwyczajnie czasu, a na zmiany jest już za późno. A tymczasem warto ciągle się uczyć. Może zawsze chciałaś, czy chciałeś się nauczyć tańczyć? A może pływać? A może grać na gitarze? Przecież możesz to w każdej chwili zacząć robić. Powiesz może, że to zbyt czasochłonne. No to może chcesz się nauczyć gotować jakiejś egzotycznej potrawy? Albo nowego sposobu na składanie prania, który ułatwi Ci życie na co dzień? Otwórz swój umysł i serce na  na nowe doświadczenia. Nigdy nie jest za późno, by się czegoś nowego nauczyć, a daje to satysfakcję, urozmaicenie, oderwanie od rutyny.

7. Zrobić coś na co zawsze miałaś, czy miałeś ochotę

Wiem, że jeśli Twoim marzeniem była zawsze podróż dookoła świata to nie jest prosto spełnić takie marzenie. Ale przecież często jest tak, że mamy ochotę na zdecydowanie mniejsze rzeczy, które są na wyciągnięcie ręki, ale z jakichś powodów ich nie robimy. Bo nie wypada, bo jestem na to za młoda/za stara, bo to trudne, bo to szalone itd. Nie pozwól, aby twoje pragnienia zostały pogrzebane tylko dlatego, że myślisz, że nie jesteś w stanie ich już zrealizować.

 

8. Odnaleźć swoją pasję

Rób rzeczy, które dotykają twojej duszy, ponieważ to pomoże Ci poczuć, że żyjesz. Jeśli uwielbiasz malować, upewnij się, że przeznaczasz czas na wykorzystanie tej twórczej energii. Jeśli lubisz gotować, wypróbuj nową restaurację, która oferuje dania, które chcesz w pewnym momencie ugotować. Nigdy nie jest za późno, by się zainspirować, a źródło inspiracji jest wszędzie wokół nas!

 

9. Zadbać o siebie

Zdrowsze jedzenie, więcej ruchu na co dzień, profilaktyczne badania, weekend w spa, wizyta u fryzjera. W każdej chwili możesz wybrać coś dobrego, co chcesz dla siebie zrobić. Na zmianę pewnych nawyków nigdy nie jest za późno. Nie musisz od razu robić rewolucji na całym froncie – zacznij od tego, by spojrzeć na siebie, jak na przyjaciela, jak na kogoś kim masz się zaopiekować i po prostu zrób dla siebie coś dobrego. Wprowadź do diety zielone koktajle, wyprowadzaj się na spacery, zażywaj ruchu, zadbaj o siebie. Bądź dla siebie dobra, bądź dla siebie dobry. Na to nigdy nie jest za późno.

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu i zacząć żyć bardziej świadomie. Jeśli będziesz w kontakcie ze sobą i zrobisz to, do czego wzywa Cię Twoje serce, nigdy nie poczujesz się zawiedziona, czy zawiedziony. 

Pamiętaj, że tak naprawdę każdy dzień, każdy poranek to jest szansa na nowy początek. Jeśli faktycznie czujesz, że chcesz żyć inaczej, że chcesz coś zmienić, że chcesz coś zacząć  lub z czymś skończyć to rozpocznij każdy poranek z postawą, że wszystko jest możliwe.

Jedyną osobą, która Cię przed czymkolwiek powstrzymuje, jesteś Ty.

Możesz uczynić życie takim jakim chcesz, więc nie zniechęcaj się i nie oglądaj na innych. Masz własną podróż do przebycia, idź we własnym tempie, idź własną drogą. Nie myśl, że na cokolwiek jest za późno.

Teraz masz swój czas. Teraz jest wieczne. Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pyszny wrap w nowej odsłonie – z kurkumowym ryżem, smażoną fasolą i pomarańczą

Wrapy z nadzieniem na styl azjatycki – z ryżem smażonym z warzywami i jajkami