Chcesz wieść szczęśliwie i satysfakcjonujące życie? Kot może Cię tego nauczyć!

10 porad, jakich mógłby Ci udzielić kot

Mam w domu dwa koty. To niechybnie znaczy, że kocham te zwierzaki i dziś już nie wyobrażam sobie domu bez kota.

Moja starsza kotka skończy w tym roku 14 lat. Wzięliśmy ją do domu, gdy miała 2 miesiące. Nigdy wcześniej nie mieszkałam z kotem, choć miałam z nimi do czynienia, bo moi dziadkowie na wsi zawsze mieli jakieś koty. Miałam więc jakieś swoje wyobrażenia, jak to będzie wyglądać, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna! Wierzyłam, że kota można jakoś ułożyć i wytresować i to się akurat zgadza, ale nie wiedziałam, że kot wytresuje także mnie… A także nauczy patrzeć na świat z innej perspektywy.

Wiem, że są osoby, które mają dystans do kotów, uważają je za fałszywe, złośliwe i samolubne. I pomimo, że całkiem się z tym nie zgadzam to szanuję cudzą opinię i na siłę nikogo do kotów nie mam zamiaru nakłaniać. Dziś jednak, z okazji Dnia Kota, chciałabym opowiedzieć o swoich doświadczeniach na temat tego, czego można się od kota nauczyć. Bo koty to fantastyczni trenerzy i terapeuci!

Zacznę od tego, że już sama obecność kota w domu jest świetną formą terapii. Obcowanie z nim daje nam dobrą energię, odstresowuje, poprawia nastrój. Czy jest ktoś kto nie oglądał kiedyś śmiesznych filmików z kotami? A przecież to nie jest fotomontaż. Mając w domu takie towarzystwo można na żywo mieć czasem kabaret, a możliwość zanurzenia ręki w puszystym futerku i głaskania naszego mruczka powoduje wytwarzanie endorfin i na tą chwilę przynajmniej świat wydaje się lepszy.

Obserwując na co dzień kocie zachowania możemy się nauczyć od kotów, jak wieść szczęśliwe i satysfakcjonujące życie. Jakie nauki mógłby Ci przekazać kot?

 

10 porad od kota na lepsze życie

Bądź uważna/uważny

Kot jest zawsze w „tu i teraz” i wnikliwie obserwuje otoczenie. Jest czujny. Gdy coś usłyszy strzyże uszami nawet jak śpi. Potrafi godzinami przyglądać się w jakieś punkt lub obserwować świat za oknem.

A czy Ty potrafisz być uważna, czy uważny? Czy umiesz skupić się na danej chwili, czy nawet w czasie wykonywania codziennych czynności jesteś gdzieś już w przyszłości rozmyślając o tym co ma być lub w przeszłości, roztrząsając to co się stało?

 

Umiej się bawić

Kot uwielbia się bawić. Niezależnie od tego czy jest domowym mruczkiem, czy żyje na wolności. Wystarczy zajączek na ścianie i kot jest już gotowy do zabawy. Będzie skakał, polował na niego, całym sobą odda się temu zajęciu.

Zabawa odstresowuje, pozwala oderwać się od codzienności, dodaje energii. To nie musi od razu być impreza z tańcami, ale cokolwiek co sprawia Ci przyjemność. Znajdujesz czas na swoje pasje, czy hobby?

 

Śpij dobrze

Kot jest mistrzem snu. Potrafi przespać kilkanaście godzin. Śpi tyle ile potrzebuje, bo jest mu to zwyczajnie potrzebne do dobrego funkcjonowania. Zawsze znajdzie sobie wygodne dla siebie miejsce, takie w którym się dobrze czuje i może oddać spokojnej drzemce.

A jak jest u Ciebie se snem? Dbasz o higienę swojego snu, starasz się wysypiać? Pamiętasz, że sen to jeden z aspektów pozytywnego życia?

 

Gimnastykuj się

Kot zawsze po przebudzeniu, czy jak wstaje po dużym leżakowaniu – rozciąga się, aby rozgrzać mięśnie. Robi kilka asan, koci grzbiet i dopiero idzie dalej. To taka „kocia joga”. Ale lubi też biegać za motylkiem, czy podskakiwać za wędką, którą się z nim bawisz.

A czy Ty dbasz o swoją kondycję fizyczną? Pamiętasz o tym by co jakiś czas wstać od komputera, by się chwilę poruszać? Fundujesz sobie krótki spacer, może czasem jakąś gimnastykę w domu, czy bieganie?

 

Realizuj swoje cele

Jak kot się zafiksuje na jakąś muchę, ćmę, pajączka czy jeszcze inny obiekt to skupia się maksymalnie, by to upolować. Przygląda mu się wnikliwie i startuje w momencie, gdy czuje że ma szanse na zdobycie celu. Jest czujny, gotowy do działania i nie poddaje się po pierwszej i kolejnej nieudanej próbie.

A Ty umiesz się na czymś skupić tak mocno, by niezłomnie do tego dążyć? Realizujesz swoje cele, czy szybko się zniechęcasz?

 

Pamiętaj, że pieniądze i drogie prezenty to nie wszystko

Kot wcale nie oczekuje drogich zabawek, czy leżanek za kilkaset złotych. Wystarczy mu pudełko i szeleszczący papierek z którego można zrobić kulkę i już jest świetna zabawa. A dobre miejsce do spania to często po prostu szafa, parapet wyścielony zwykłym kocykiem lub po prostu Twoje łóżko!

I Ty także doceń to co masz. Zastanów się, czego tak naprawdę Ci potrzeba do szczęścia, co sprawi, że poczujesz się lepiej, bezpieczniej, spokojniej? To często są rzeczy zupełnie niematerialne jak rozmowa z kimś bliskim, relaksującą kąpiel, czy czytanie dobrej książki w ciepłej, pachnącej pościeli.

 

Dbaj o siebie

Koty bardzo przywiązują wagę do higieny osobistej. Kilka razy dziennie dokładnie się wylizują, czasem nawet robiąc sobie na to specjalnie przerwę w czasie drzemki. Dbają o swoje futerko.

I Ty także o siebie dbaj, ale nie tylko o higienę i sylwetkę. Dbaj też o swój image. Ubierz się dobrze, nie garb się, podnieś głowę do góry, uśmiechnij się i poczuj pewność siebie.

 

Rób to na co masz ochotę i bądź wolny

Kot chodzi swoimi drogami, jest wolny w swoich zachowaniach, nie ogląda się na to co powiedzą inni. Nie boi się wyjść na dziwaka i nie zamierza się z niczego tłumaczyć. Nawet jak spada z szafy próbując na nią wskoczyć za pierwszym razem to nadal zachowuje się tak jakby się nic nie stało i wzrokiem daje do zrozumienia, że tak miało być, nie ma zamiaru się tłumaczyć.

A Ty co? No w sumie myślisz o tym by się nauczyć rysować, ale uznajesz, że nie masz talentu, więc Ci się nie uda. Marzysz o wycieczce do Francji, ale nie znasz żadnego języka obcego, więc się nie dogadasz to i nie ma o czym mówić. Porzucasz myśl o tym co chciałabyś, czy chciałbyś zrobić zanim nawet spróbujesz?

 

Bądź asertywny i mów o swoich potrzebach

Kot jasno stawia granicie i zawsze daje do zrozumienia, jeśli coś mu nie pasuje lub nie ma na coś ochoty. Trudno go na siłę złapać na ręce i utrzymać, jeśli tego nie chce. Także jeśli jest głodny lub konieczne jest wyczyszczenie kuwety da Ci to jasno do zrozumienia. Często stawia na swoim.

Naucz się od kota mówienia o swoich potrzebach – głośno, każdemu kto może Ci pomóc.Nie bój się rozmawiać o swoich potrzebach. Nie bój się zwracać na siebie uwagi wszystkich wokół. Nic złego się nie stanie.

 

Po prostu kochaj

Naszą drugą kotkę przygarnęliśmy z podwórka. Była chudziutka i zapchlona. I na początku bardzo przestraszona. Szybko jednak zrozumiała, że jej los odmienił się na lepsze i zaufała nam bezgranicznie. To kotka, która całą sobą manifestuje wdzięczność i miłość do nas. Kocha swój domek i najchętniej to za bardzo by się od niego nie oddalała. Tu ma swój świat i wszystko co kocha.

A czy Ty potrafisz docenić tych, których masz przy sobie? Czy kochasz ich bezwarunkowo? Czy okazujesz im swoje uczucia?

Czy nie wspaniałe są te kocie rady? Naprawdę wiele możemy się od kotów nauczyć. A przebywanie w ich towarzystwie to czysta przyjemność. Jasne, że czasem obudzą Cię w nocy miałczeniem, bieganiem, czy skakaniem po Tobie, ale to też jest swoista nauka cierpliwości. Nie wszystko zależy od Ciebie i nie zawsze będzie tak jak Ty chcesz!

Ja jestem moim kociakom bardzo wdzięczna za radość i ciepło jakie wnoszą do naszego domu. I w dniu ich święta życzę im przede wszystkim dużo zdrowia i witalności, byśmy mogli dalej razem wieść wspólne, szczęśliwe życie.

A Wy czego nauczyliście się od kotów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 pytań przed Walentynkami, a potem możesz je obchodzić albo nie

PODCAST: Dlaczego nie biegasz? 10 najczęstszych powodów.