Co robić, by być miłym i uprzejmym i czy to się w ogóle opłaca?

10 głównych praktyk uprzejmych ludzi

Bycie miłym i uprzejmym w świecie, gdzie każą nam się rozpychać łokciami i walczyć o swoje wydaje się być nieco staroświeckie. Może wręcz naiwne. Tymczasem to właśnie prosty akt grzeczności może pozytywnie wpłynąć na jakość Twojego życia. Dzięki temu, że jesteś życzliwa, czy życzliwy możesz mieć lepsze relacje z innymi ludźmi i ich szacunek, co przekłada się także na zwiększenie pewności siebie i lepsze samopoczucie.

Czym jest uprzejmość?

Zgodnie z definicją to postawa cechująca się życzliwością, grzecznością i przyjaznym stosunkiem do ludzi. Same pozytywne cechy. Bo nie mówimy tu o chłodnej, wyrachowanej uprzejmości, gdy ktoś wydając nam rozkaz dodaje na końcu słowo „proszę”. Ale chodzi o zwykłą ludzką życzliwość, podchodzenie do każdego człowieka z otwartą głową, bez szufladkowania go i oceniania z góry.

Pozytywne podejście do ludzi, uprzejmość w kontaktach z innymi wprowadza do życia więcej harmonii i spokoju.  A zatem poznaj 10 głównych praktyk uprzejmych ludzi i staraj się je także wprowadzać w życie i ćwiczyć, by otaczać się pozytywną energią.

 

Co zatem cechuje uprzejmych ludzi?

1. Są dobrymi słuchaczami

Uprzejmi ludzie mają umiejętność aktywnego słuchania. Polega ona na koncentracji, chęci zrozumienia i zapamiętania tego co rozmówca do Ciebie mówi oraz na odpowiedzi na zadane pytania. Aktywni słuchacze opierają się chęci mówienia o sobie i pozwalają innym kończyć ich myśli przed wprowadzeniem własnych.

Warto ćwiczyć umiejętność aktywnego słuchania. Nie raz bywa przecież, że myśli gdzieś nam odlatują i zamiast skupić się na rozmowie tylko udaje się, że się słucha. Aby się lepiej skupić dobrze utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą, obserwować jego mowę ciała i samemu reagować np. kiwaniem głową. Oczywiście wiem, że czasem zdarzy się rozmowa z prawdziwym nudziarzem i ciężko się wtedy skupić. Ale to są przecież wyjątki. A dla nudziarza też warto być uprzejmym i gdy się tylko uda to taktownie się oddalić…

2. Często się uśmiechają

Co myślisz, gdy widzisz kogoś uśmiechniętego? Cóż, jeśli jesteś jak większość ludzi, to też masz ochotę się uśmiechnąć. Czy wiesz dlaczego tak się dzieje? Poza tym, że jest to po prostu grzeczność to uśmiechanie się jest także zaraźliwe. I to dosłownie.

W jednym ze szwedzkich badań uczestnikom pokazano zdjęcie uśmiechniętej twarzy i poproszono o zmarszczenie brwi. Zamiast marszczyć brwi uczestnicy zdawali się naśladować wyraz twarzy widoczny na zdjęciu – uśmiech! Ciężko im było się opanować.

Poza tym uśmiechanie się jest zwyczajnie zdrowe! I ma pozytywny wpływ na nas samych:

„Czasami twoja radość jest źródłem twojego uśmiechu, ale czasami twój uśmiech może być źródłem twojej radości.” – Thich Nhat Hanh

 

3. Nie narzekają

Ok, jest czasem czas i miejsce na (konstruktywne) narzekanie. Można się czasem na coś poskarżyć, czy być z czegoś niezadowolonym. Ale życzliwi ludzie, którzy z założenia są pozytywnie nastawieni do innych nie będą narzekać na wszelkie drobne niedogodności. Po prostu. Nawet jeśli zauważą jakąś małą niedogodność to zwyczaje szkoda im czasu i energii na rozbuchanie jej do nie wiadomo jak wielkich rozmiarów.

Jeśli więc zauważysz, że zaczynasz za bardzo na wszystko narzekać to napisz sobie na kartce listę trzech rzeczy, za które jesteś wdzięczna, czy wdzięczny i włóż ją do kieszeni. Kiedy następnym razem pojawi się chęć do narzekania na coś wyjmij swoją listę z kieszeni i ją przeczytaj.

 

4. Pomyślą, zanim coś powiedzą

Jako osoby dorosłe mamy (przynajmniej teoretycznie) zdolność do myślenia, zanim coś powiemy. Nieprzestrzeganie tej prostej wskazówki doprowadziło już do wielu kłótni, złamanych serc i zniszczonych relacji. Grzeczność nakazuje by się nie unosić, nie pyskować, nie przedrzeźniać. Dlatego też uprzejmi ludzie pomyślą zanim coś powiedzą.

Jeśli masz z tym problem to podaję kilka sposobów, dzięki którym możesz stać się bardziej rozważnym rozmówcą:

  • Nigdy nie czuj się zmuszona, czy zmuszony, że musisz cokolwiek powiedzieć.
  • Jeśli potrzebujesz więcej czasu na odpowiedź, to po prostu o tym powiedz (że musisz się zastawić).
  • Kiedy złapiesz się na na tym, że za chwilę wybuchniesz lub powiesz coś impulsywnego, weź na chwilę głęboki oddech i policz do dziesięciu. I dopiero wtedy ewentualnie zabierz głos. 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że każdego czasem nerwy poniosą. Ale wiem też, że często zupełnie niepotrzebnie za bardzo pozwalamy tym negatywnym emocjom dojść do głosu. A najczęściej to wcale nie jest tego warte.

5. Zapamiętują imiona

Wiem, że nie każdy ma pamięć do imion, czy nazw. Ale zapamiętanie czyjegoś imienia to często oznaka, że ten ktoś był dla nas ważny, że zwróciliśmy na niego uwagę. Jest to miłe dla rozmówcy. No i jest szansą na uniknięcie zakłopotania na twarzy, gdy przyjdzie nam przedstawić daną osobę komuś innemu.

Jeśli masz problem z zapamiętywaniem imion to możesz spróbować takiej strategii: powiąż pierwszą literę imienia osoby z jej cechą fizyczną lub osobowością. Np. “Tomek, co chodzi w trampkach”, “Katarzyna, która ma piękne kolczyki”, „Ola w okularach”, „Bartek z brodą” itp. Z powodzeniem stosowałam podobną taktykę, gdy musiałam nauczyć się czegoś na pamięć na studiach. A poza tym to też taka trochę gra sama ze sobą. I to całkiem fajna.

 

6. Nie plotkują

Plotki to coś, co nie jest powodem do dumy. Obmawianie innych, ekscytowanie się jakimiś domysłami, “dobre rady” za czyimiś plecami – to wszystko jest tak naprawdę bezzcelowe, wysysa energię, często dodatkowo jeszcze rozbudza niezdrowe emocje. A energia podąża za uwagą. Dlatego warto się zasanowić na co się zwraca uwagę.

Uprzejmi ludzie nie plotkują, nie rzucają w kierunku innych dwuznacznych tekstów, czy spojrzeń. I dlatego też są odbierani jako miłe osoby.

Jeśli więc inicjujesz plotki lub uczestniczysz w nich w jakikolwiek sposób, to postaraj się przestać to robić. Nie tylko krzywdzisz kogoś, ale także wyczerpujesz na darmo swoją energię i rozmieniasz na drobne własną pozytywność. Nie warto.

 

7. Nie starają się nawracać innych

Każdy ma jakieś przekonania i opinie. Ale trzeba też być otwartym i nie zamykać się na inne  możliwości. Dlatego też nie należy próbować przekonywać na siłę do swoich przekonań lub opinii kogoś innego. I uprzejmi ludzie tego nie robią, wiedząc, że takie zachowanie często wywołuje jakiś konflikt lub niezdrową dyskusję. Szanuj stanowisko innych, bądź otwarta, czy otwarty na inne możliwości i nie zakładaj, że Twoja prawda jest lepsza.

8. Szanują granice osobiste innych ludzi

Niewiele rzeczy jest bardziej świętych dla większości ludzi niż ich przestrzeń osobista. Rozpościera się ona wokół ciała i z reguły każdy ostro reaguje na jej naruszenie. Uprzejma osoba potrafi taktownie wyczuć, gdzie jest granica przestrzeni osobistej drugiej osoby i jej nie narusza. Oczywiście wiele zależy od zażyłości, stanowiska i wzorców kulturowych, ale osoby życzliwe z reguły potrafią wyczuć, czy mogą sobie pozwolić na poklepywanie kogoś po ramieniu, czy też nachylenie się by powiedzieć coś komuś na ucho. Dzięki temu, że nie przekraczają przestrzeni osobistej innych osób są przez nie lepiej odbierane.

 

9. Traktują innych na równi

Uprzejmi ludzie traktują innych z godnością i szacunkiem, bez względu na tak ich status. Po prostu każdy jest dla nich równy, niezależnie od pozycji społecznej czy zasobności portfela. Życzliwość jest bezinteresowna dlatego też osoby cechujące się nią są często lubiane przez innych.

 

10. Nie oceniają innych

Naprawdę uprzejmi ludzie nie osądzają innych. Powód jest dość prosty: nie znają historii drugiej osoby i ocenianie jej na podstawie niepełnych informacji byłoby uosobieniem ignorancji i pychy. Mogłoby być krzywdzące dla drugiej osoby, a przecież uprzejmym ludziom nie zależy na tym, by komuś sprawić przykrość, tylko by być z innymi w pozytywnych relacjach.

Jeśli masz problem z tym, by innych nie oceniać, czy nie porównywać ich ze sobą to zanim wydasz jakiś osąd zastanów się nad dwoma rzeczami:

  • Skąd to wiesz? Skąd masz taką pewność, że ktoś zrobił coś źle, inaczej, nie tak jak powinien w danej sytuacji?
  • Dlaczego uważsasz, że wiesz lepiej jak ktoś inny powinien się zachować? Dlaczego jesteś w tym temacie mądrzejsza, czy mądrzejszy?

Po głębszym zastanowieniu chęć do oceniania zachowania innych nieco odchodzi w dal. Warto starać się zrozumieć, ale nie osądzać.

Oczywiście cech uprzejmych osób można, by wymieniać pewnie jeszcze wiele, jak choćby przytrzymanie drzwi, czy schylenie się po przedmiot, który komuś wypadł. Ale wydaje mi się, że tych 10 cech to są właśnie takie, które o ile są wcielane w życie mają szanse realnie zmienić je na lepsze. Uczą cierpliwości i miłości do drugiego człowieka. Do skupienia się na innych,  a nie tylko na sobie. Co w dalszej perspektywie wbrew pozorom może okazać się korzystniejsze właśnie dla nas samych. To trochę tak jak z dawaniem prezentu, którego się dla kogoś szukało, w końcu kupiło, czy przygotowało samodzielnie, pięknie opakowało i podarowało drugiej osobie: czasem trudno powiedzieć kto się bardziej cieszył, czy ten kto dostał piękny prezent, czy ten kto go podarował i patrzył na radość drugiej osoby.

Dlatego bądź miła, uprzejma, życzliwa. Bądź miły, uprzejmy, życzliwy. Wymieniajmy się uśmiechami, pozytywną energią i dobrymi słowami. Wszyscy na tym skorzystamy.

A co Ty myślisz o uprzejmości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Makaron udon ze szparagami i kapustą pak choi, czyli prosto, smacznie i sezonowo

Kanapka bez pieczywa, czyli japońskie onigirazu