Jak odnaleźć, utrzymać lub przywrócić moc pozytywności w swoim życiu?

czyli małe kroki do wielkiego szczęścia

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że to, co myślisz i jak się zachowujesz kształtuje Twój świat? Wiele osób zupełnie się nad tym nie zastanawia i nie ma pojęcia, że to oni sami wnoszą pozytywność do swojego życia, że to od ich nastawienia i sposobu myślenia i działania zależy ich dobre życie. Pozytywność to sposób życia, nie tylko jakaś idea, czy uczucie. To jest coś na co sami musimy się zgodzić. Coś co sami musimy trenować.

Kluczem do pozytywnego życia w dłuższej perspektywie jest metoda małych kroków, rozpoczęcie od małych pozytywnych działań w swoim życiu. A one następnie będą gromadzić się w coś większego i zanim się zorientujesz, będziesz promieniować pozytywnością bez specjalnego wysilania się.

 

Oto kilka małych kroków, które możesz zacząć stawiać już dziś, by stać się bardziej pozytywną osobą:

Uśmiechaj się jak najwięcej 

Badania wykazały, że kiedy swobodnie wyrażamy nasze emocje to intensywniej je odczuwamy. Jedną z najbardziej pozytywnych emocji jest szczęście, a cóż bardziej kojarzy się ze szczęściem jeśli nie uśmiech? A zatem niech uśmiechanie się stanie się Twoim nowym nawykiem.

Możesz aktywnie wyszukiwać te rzeczy, czy sytuacje, które sprawiają że się uśmiechasz  – rzeczy, czy sytuacje, o których wiesz, że są w stanie sprawić, że czujesz się dobrze, spokojnie, szczęśliwie. Idź do parku i obserwuj ptaki. Pobaw się z psem. Zjedz dobrą kolację z przyjacielem. Obejrzyj dobry program komediowy i śmiej się na całego. Staraj się jak najczęściej robić rzeczy, które sprawiają, że się uśmiechasz, a zobaczysz, że Twoje życie będzie stawało się szczęśliwsze. Zanim się zorientujesz, to szczęście zmieni się w pozytywną energię.

 

Czytaj motywujące i pozytywne informacje

Czytanie może w pomóc naszym mózgom w symulowaniu doświadczeń poprzez wcielanie się w sytuacje innych osób. Z tego też powodu czytanie książek motywacyjnych może pomóc nam doświadczyć pozytywnych doświadczeń autora.

Regularne czytanie pozytywnych, czy motywacyjnych cytatów to świetny sposób na wzmocnienie pozytywnego myślenia. Jeśli nie musisz nie zaprzątaj sobie głowy też sensacjami i negatywnymi informacjami, które ciągle są przekazywane w różnego rodzaju programach informacyjnych. Skup się na pozytywnych wiadomościach i unikaj tych negatywnych.

Zmień złe nawyki

Złe nawyki mogą być czymkolwiek, od jedzenia śmieciowego jedzenia po ciągłe spóźnianie się do pracy. Złe nawyki mają często złe konsekwencje, a te złe konsekwencje mogą sprawić, że odczuwamy negatywne emocje.

Spróbuj zatem zastąpić złe nawyki dobrymi nawykami poprzez małe, drobne działania, które ostatecznie przekształcą się w nowy nawyk. Na przykład, jeśli zawsze spóźniasz się do pracy, spróbuj wstawać piętnaście minut wcześniej niż zwykle. Kiedy stanie się to nawykiem, zacznij wstawać o kolejne piętnaście minut wcześniej, aż znowu to stanie się nawykiem. Te pół godziny może pomóc Ci opanować sytuację.

A wypracowanie nawyku zajmuje ponoć około 66 dni (są tacy co mówią nawet o 21 dniach!), więc zacznij powoli, ale konsekwentnie i w końcu te złe nawyki wraz ze swoimi złymi konsekwencjami odejdą w zapomnienie, a Ty będziesz na najlepszej drodze do bardziej pozytywnego życia.

 

Staraj się patrzeć optymistycznie

Nie bądź typem osoby „szklanki w połowie pustej”, osoby, która zawsze widzi tylko negatywne strony danej sytuacji. Staraj się patrzeć bardziej optymistyczne, w końcu szklanka jest jednak też w połowie pełna.

Czasami, gdy trudna sytuacja wybucha niemal prosto w twarz zdecydowanie łatwiej jest skupić się na jej złych stronach. Ale nawet wtedy warto rozejrzeć się za jakimś rozwiązaniem, za światełkiem w tunelu, które wskaże wyjście z tej sytuacji. Jeśli skupisz się na konstruktywnym działaniu i wyszukiwaniu jakichś dobrych stron w każdej sytuacji, możesz utrzymać pozytywną energię płynącą nawet w trudnych chwilach.

 

Troszcz się o siebie

Dbanie o siebie jest niezbędne, aby być pozytywnym. Dobre jedzenie, sen, aktywność fizyczna, dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi – to wszystko są elementy układanki związanej z troszczeniem się o siebie. Kiedy dbamy o siebie, pomagamy także zapobiegać problemom zdrowotnym, co jest o tyle istotne, że bycie chorym i w złym nastroju sprawia, że o wiele trudniej być pozytywnym i uśmiechniętym.

Dlatego warto dbać o swoje zdrowie psychicznie, fizycznie, emocjonalnie i duchowe. A przecież to wcale nie jest takie trudne. Nawet nagradzanie się za osiąganie małych celów jest formą dbania o siebie.

Pozytywność jest czymś, co pochodzi z naszego wnętrza, więc nie jest niespodzianką, że jest to związane z naszymi emocjami. Jeśli więc często odczuwasz negatywne emocje, patrzysz na świat i na ludzi jak na wrogów, z którymi trzeba walczyć, którzy Cię denerwuja, którzy tylko czychają by Ci podstawić nogę, to takie negatywne nastawienie i złe uczucia mogą się stać nawykiem.

A zatem zatrzymaj negatywność poprzez zmianę swojego nastawienia, dzięki pozytywnym cytatom, uśmiechowi, dobrym nawykom i trosce o siebie. Zobaczysz, że staniesz się bardziej pozytywną i szczęśliwą osobą.

A Ty w jaki sposób pielęgnujesz pozytywność w swoim życiu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Risotto z selerem korzeniowym i zielonym groszkiem

Super proste kotlety brokułowo-jajeczne