Jak pić więcej wody, gdy wiesz, że powinnaś, ale jednak tego nie robisz

7 wskazówek, które pomogą Ci wyrobić sobie ten zdrowy nawyk

Czy też jesteś jedną z tych osób, która ciągle sobie obiecuje, że będzie pić więcej wody i jakoś ciągle nie pije jej w wystarczających ilościach? Być może nawet czujesz się nieco ociężała, masz świadomość, że Twoja skóra nie promienieje, a umysł jest jakby zamglony. Ale Ty jesteś zbyt zajęta pciem kolejnej kawy, by pamiętać o starej, poczciwej wodzie…

Najzabawniejsze jest to, że wiele osób wie jak ogromne są korzyści z picia odpowiedniej ilości wody, a jednak tego nie robi. A przecież nawodnione ciało ma więcej naturalnej energii (bez konieczności przyjmowania 4 szklanek kawy dziennie), picie wody zmniejsza uczucie głodu, pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, lepszego wyglądu skóry i włosów, naturalnie detoksykuje ciało, a nawet pomaga w ostrzejszym myśleniu.

 

Ty też zapewne wiesz, że nasze ciała składają się głównie z wody, jest to więc najlepszy napój do zaspokojenia pragnienia, który dodatkowo nie ma kalorii, cukrów ani konserwantów.

A zatem co jest przyczyną picia niewystarczającej ilości wody?

No cóż, woda może być po prostu nudna…

 

Ale to nie znaczy, że nie można tego zmienić!

 

Oto 7 wskazówek, które pomogą Ci wyrobić sobie nawyk picia wody:

(a co za tym zwiększyć ilość spożywanej wody, byś mogła się cieszyć jej wspaniałymi zaletami)

1. Postaw sobie cel

Wiem, że to może zabrzmieć nieco tuzinkowo i być może myślisz sobie teraz w duchu: „Nie raz próbowałem już tego całego celu”. Ale tym razem podejdźmy do tego inaczej.

Kluczem do postawienia sobie celu jest utrzymywanie go cały czas na widoku. O co chodzi? Mianowicie wybierz sobie jakiś duży pojemnik – może to być butelka po mleku, po soku, czy jakiś duży dzbanek. Wypełnij go wodą i trzymaj zawsze na widoku. To jest Twoja miara.

I teraz dochodzimy do sedna sprawy: ustaw sobie cel, że w ciągu dnia wypijesz 1, 2, 3, czy nawet więcej miar (pojemników) wody. Wlewaj z tego pojemnika wodę do szklanki i pij w ciągu dnia, uzupełniając kontener, gdy skończy się w nim woda. Licz ile razy go ponownie uzupełniałaś. Taka technika będzie Ci na bieżąco pokazywać w ciągu dnia, jak sobie radzisz z piciem wody. Będzie Cię też motywować do osiągnięcia postawionego celu. Zacznij na początek od mniejszej ilości i stopniowo ją zwiększaj, przyzwyczajając się do tego zdrowego nawyku.

2. Dodaj smaku swojej wodzie

Często picie wody może być uciążliwe, ponieważ woda jako taka nie ma wyraźnego smaku.

Tworzenie wód smakowych jest świetnym sposobem na przygotowanie pysznego napoju, który nadal zapewnia wszystkie zalety czystej wody! Dodawanie malin, truskawek, ziół (takich jak mięta, rozmaryn, bazylia), ogórka, cytrusów (tu więcej o magicznych właściwościach wody z cytryną) lub arbuza może być świetnym sposobem na wstrząsanie nudną wodą i sprawienie, że poczujesz się wyjątkowo.

Woda smakowa utrzyma się przez cały dzień, będąc z minuty na minutę jeszcze pyszniejsza! A Ty oprócz czerpania korzyści płynących z czystej wody dostarczysz sobie dodatkowej dawki przeciwutleniaczy i witamin/składników mineralnych w zależności od składników. Czy mogłoby być jeszcze lepiej?

3. Schłódź wodę

Często zimna, oszroniona szklanka wody jest bardziej atrakcyjna niż letnia szklaneczka. Dodanie lodu do wody wytworzy kuszący napój gaszący pragnienie, który wręcz krzyczy „wypij mnie teraz”! Możesz nawet pójść krok dalej i stworzyć smakowite kostki lodu, mrożąc w nich owoce czy zioła. Lub po prostu dodawaj do wody mrożone owoce.

Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy temperatury są bardzo wysokie, woda jest idealnym napojem chłodzącym.

 

4. Używaj słomki

Co zaskakujące, wiele osób wypija zdecydowanie więcej wody, jeśli pije przez słomkę. Tak więc prosta zmiana na picie wody przez słomkę pozwala na szybsze wypicie jej ze szklanki, zanim zdasz sobie sprawę, że już jej nie ma.

Ze względów ekologicznych używaj słomek wielokrotnego użytku, albo kubka ze słomką wielokrotnego użytku. Wiem, że są takie osoby, które martwią się zmarszczkami wokół ust. Jeśli do nich należysz to wiedz, że nawodnienie utrzymuje skórę naturalnie pulchną i gładką. A i niezależnie od tego  lepiej mieć jedną lub dwie zmarszczki wokół ust, a jednocześnie zapobiegać innym zmarszczkom.

5. Noś wodę ze sobą

Trzymaj wodę w pobliżu przez cały czas. Zabierz ją do samochodu, do pracy, na spotkania, na siłownię, do centrum handlowego i wszędzie gdziekolwiek znajdujesz się pomiędzy różnymi obowiązkami. Pomyśl o swojej butelce z wodą jako przedłużeniu Twojego stroju (punkty bonusowe, jeśli dodatkowo pasuje do twoich ubrań!).

Posiadanie swojej butelki z wodą wyeliminuje wszelkie usprawiedliwienia, aby jej nie pić. Prawdopodobnie będziesz zaskoczona jak często jesteś spragniona i sięgasz po butelkę wody w porównaniu do tego, jak mało piłaś, zanim stała się częścią Twojego codziennego wyposażenia.

 

6. Użyj aplikacji

Chcesz pić więcej wody? Jest na to aplikacja.

Niezliczone firmy stworzyły aplikacje, które pomogą Ci śledzić ile wody wypijasz w ciągu dnia. Od aplikacji, które przekazują pewną kwotę na cele charytatywne, gdy pijesz wodę, po aplikacje, które zachęcają Cię do wyhodowania pięknego krzewu różanego, który będzie przyrastał na podstawie spożycia przez Ciebie wody.  Istnieją też aplikacje, w których możesz rzucić wyzwanie swoim znajomym i koleżankom w „wyścigach wodnych”. Jeśli zatem czujesz, że to może być dla Ciebie dobra droga – znajdź i ściągnij odpowiednią aplikację na swój telefon.

7. Utwórz przypomnienia

Stwórz przypomnienie o piciu wody na telefonie lub w wirtualnym kalendarzu. Niech Ci pinga, aby pić wodę przez cały dzień. Ty już nie musisz o tym pamiętać.

Ustawiaj te przypomnienia co godzinę i bądź konkretna! Jeśli chcesz wypić szklankę wody na godzinę, dodaj to do wiadomości pingującej. I pamiętaj, by zawsze mieć szklankę z wodą pod ręką.

 

*********************

 

Tak wiele naszych codziennych praktyk wynika z nawyku. Naprawdę wspaniale, by było gdybyś wśród nich miała picie odpowiedniej ilości wody. Z powyższymi radami może stać się to łatwiejsze, możliwe do zrealizowania i faktycznie wpasuje się w Twój styl życia, a co za tym idzie utrzymasz ten nawyk w dłuższej perspektywie.

Tylko pamiętaj, że ilekroć tworzysz nowy nawyk, zacznij od małych kroków. Jak to się mówi “nie gryź więcej, niż możesz przeżuć”. Kiedy tworzysz nawyk picia wody, zacznij od zwiększania spożycia wody o 1 lub 2 porcje. Zawsze będzie miejsce na wzrost! 

Być może teraz, w przeddzień noworocznych postanowień, zdecydujesz się właśnie na wodę?

A Ty masz jakieś swoje sposoby na picie wody?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Moc uśmiechu, czyli zdrowe skutki uśmiechania się

Noworoczne życzenia spełnienia postanowień i realizacji planów