Jak przejąć kontrolę i wziąć szczęście w swoje ręce?

10 wskazówek do budowania własnego szczęścia

Szczęście często wydaje się być zarezerwowane dla innych, a jeśli nawet i dla nas to na jakieś specjalne okazje. Wydaje się czymś tak górnolotnym, że aż nie wypada oczekiwać, żeby zbyt często się pojawiało. Niektórzy nawet boją nie je nawet nazwać i mówią o dobrej passie, o dobrym czasie, o radości, ale na szczęście cały czas czekają. Bo to chyba coś większego?

Na odczuwanie szczęścia często ma wpływ to co jest poza nami: reakcje innych ludzi, wydarzenie się tego, czego pragniemy, jakieś szczęśliwie zbiegi wypadków. Tak się po prostu złożyło, że mogę się poczuć szczęśliwa, czy szczęśliwy.

A czy próbowałaś, czy próbowałeś kiedykolwiek przejąć kontrolę i odpowiedzialność za swoje szczęście? Bo to, czy czujesz się szczęśliwa, czy szczęśliwy, nie powinno zależeć od tego, czy wygrasz na loterii, czy twój szef doceni twoją ciężką pracę i nagrodzi Cię promocją lub podwyżką. Nie powinno też zależeć od tego, czy jesteś w stanie zaimponować innym swoim nowym samochodem, strojem lub domem. 

Wyjaśniam jednak, że bez względu na osobistą filozofię szczęścia, wszyscy odczuwamy przyjemność, gdy osiągamy jakiś upragniony cel, kupujemy wspaniały przedmiot lub otrzymujemy pochwały i uznanie od innych. Różnica polega na motywacji. Sukces jakkolwiek nie rozumiany, osiągnięcia materialne, czy zawodowe są ważne i warto je doceniać, ale nie są celem szczęścia.

A szczęście można siebie po prostu wziąć lub samemu stworzyć, bez uzależnienia się od zewnętrznych, nieprzewidywalnych wydarzeń. Takie szczęście będzie bardziej spójne i długoterminowe. Będzie Twoje.

 

10 wskazówek, jak zbudować własne szczęście

1. Daj sobie czas, by cieszyć się życiem

Zatrzymaj się i powąchaj róże. Siądź na chwilę na ławce i wystaw twarz do słońca. Uśmiechnij się do napotkanego przechodnia. W dzisiejszych czasach dzieje się tak wiele, że łatwo jest przejść w tryb autopilota i wielu rzeczy nie dostrzegać lub je zaniedbywać. Bo zawsze jest coś, co jest ważniejsze. Tymczasem ważne są momenty, dobre chwile, drobne przyjemności. Zatrzymaj się czasem. Wsłuchaj w śpiew ptaków, w śmiech dzieci, w szum wiatru. Pozwól sobie na spokojnie zjeść śniadanie. Nie traktuj podziwiania zachodu słońca jako straty czasu. Bądź świadoma, czy świadomy tego co czujesz i co się wkoło dzieje. Zwolnij.

 

2. Dziel się

Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić bądź hojna, czy hojny. Dziel się pieniędzmi, swoim czasem, swoją uwagą. I nie chodzi od razu o to, by wydawać wielkie sumy na pomoc charytatywną, czy o rozdawanie pieniędzy na lewo i prawo. Ale nie duś ich przy sobie. Zaproś czasem przyjaciela na lunch, pomóż komuś z rodziny jeśli tego potrzebuje, zrób zakupy bliskiej osobie nie oczekując nic w zamian.

Ale przede wszystkim, jeśli tylko możesz, dziel się swoim czasem i energią. Zadzwoń do kogoś bliskiego i porozmawiaj, zainteresuj się tym co się dzieje u Twojego partnera, czy partnerki, pobaw się z dziećmi. Dziel się sobą z bliskimi. Słuchaj, co do Ciebie mówią. 

 

3. Mądrze wybieraj przyjaciół 

Tak jak nieszczęścia chodzą parami, tak jest i ze szczęściem. Pozytywni, energiczni i szczęśliwi ludzie pomagają sobie nawzajem. Wspierają się, wzajemnie nakręcają i dodają energii. Otaczaj się życzliwymi ludźmi, którzy dzielą Twoje zainteresowania i cieszą się z Twoich sukcesów. Bądź jednak otwarta, czy otwarty na inne punkty widzenia. Podchodź z ciekawością i uśmiechem do nowych znajomości i nie oceniaj nikogo z góry. Ucz się ludzi i ucz się siebie. 

5. Bądź aktywna/aktywny fizycznie 

Aktywność to ruch, a ruch to zdrowie. A w zdrowym ciele zdrowy duch. W czasie aktywności fizycznej wytwarzane są hormony, które wywołują uczucie szczęścia. Stres odpuszcza, umysł staje nie bardziej kreatywny, wszystko zaczyna być prostsze. Ciało utrzymuje się w dobrej kondycji, jest zdrowsze, a Ty nie musisz kontaktować się ani z farmacją, ani z lekarzami. Łatwiej wtedy o pozytywne nastawienie.

 

6. Przykładaj wagę do swojego snu

Sen jest niezbędny zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Jeśli jesteś w ciągłym biegu, w ciągłym stresie i niedoczasie, jeśli zaniedbujesz sen i traktujesz go, jako bezsensowną przerwę w czynnościach i sprawach, które są przecież ważniejsze, jeśli nie masz wystarczająco dużo odpoczynku, to trudno jest pozostać człowiekiem pozytywnym. Rośnie poziom frustracji, emocje biorą górę w różnych sytacjach, a mózg nie jest w stanie przetwarzać informacji wystarczajaco szybko. To nie prowadzi do niczego dobrego, a na pewno nie w kierunku szczęśliwego życia. 

 

4. Akceptuj

Akceptuj to, na co nie masz wpływu. Nie zmienisz na siłę drugiego człowieka, nie masz wpływu na pogodę, nie możesz kontrolować zachowań innych. Jedyne na co masz wpływ to Twoje własne słowa i czyny. I tego się trzymaj. Spraw, by za Twoimi słowami i czynami szła dobra energia, a ona wkrótce wróci do Ciebie ze zdwojoną siłą.

 

7. Nie martw się na zapas i myśl pozytywnie

Świat jest dokładnie taki, jak o nim myślisz. Jeśli wierzysz, że przytrafia Ci się wszystko, co złe to to właśnie zobaczysz w swoim obrazie świata. Jeśli ciagle wybiegasz w przyszłość martwiąc się o to, co złego może się wydarzyć to nie skupiasz się dostatecznie na tym, co dobrego może dziać się w tej chwili. Sprawy rzadko kiedy układają się dokładnie tak, jak sobie to wyobrażamy, więc nie trać czasu na zamartwianie i snucie domysłów. Nie trać z oczu obecnej chwili.

 

8. Dziękuj za to, co masz

Praktykuj wdzięczność. Dostrzegaj dobre momenty, słowa, gesty. Najlepiej wieczorem kładąc się do łóżka lub już w nim leżąc przypomnij sobie wszystko, co dobrego Cie tego dnia spotkało. Skup się tylko na tych pozytywach i podziękuj za nie.

 

9. Rozwijaj się

Rozwój osobisty to proces, który nigdy się nie kończy. O ile oczywiście jesteś otwarta, czy otwarty na to co nowe nowe. A zatem nie zabijaj w sobie ciekawości życia. Nie myśl, że może jest już na coś za późno. Nie zakładaj, że to co najlepsze już za Tobą. Ucz się, poznawaj, odkrywaj. Rozwijaj się.

 

10. Po prostu: wybierz bycie szczęśliwą, czy szczęśliwym

Przestaw swój umysł na tryb “szczęśliwy”. Wybierz bycie szczęśliwym, bo szczęście jest wyborem. Każdego ranka, każdej minuty, godziny lub dnia masz wybór. Podejmij więc decyzję, by być dzisiaj szczęśliwą, czy szczęśliwym i nie pozwól, by szczegóły tego dnia Ci w tym przeszkodziły.

Szczęście wymaga pracy i własnego zaangażowania. Ale jakże to niesamowite, że szczęście nie musi być poza Twoją kontrolą i nie musi zależeć od Twoich osiągnięć, czy od innych ludzi. Jak dobrze wiedzieć, że masz w sobie tak potężną moc!

Odblokuj zatem swój klucz do szczęścia. Być może wymagać to będzie zmiany niektórych nawyków, nieco innego spojrzenia na świat i wzięcia odpowiedzialności za swój sposób myślenia. Ale ostatecznie warto pójść w tą stronę, bo fajnie jest być szczęśliwym człowiekiem.

A Ty masz jakiś swój przepis na szczęście?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Quesadilla z jajkami, dynią i suszonymi pomidorami

Pyszne wrapy z dyniowym nadzieniem i szpinakiem