Potężne codzienne nawyki dla Twojego zdrowia i sił witalnych, czyli siła zdrowych przyzwyczajeń

13 drobnych rytuałów, które możesz zacząć praktykować już dziś

Każdy ma jakieś nawyki. Większe lub mniejsze, zdrowsze lub mniej zdrowe – to właśnie one składają się na Twoje codzienne funkcjonowanie. Wiele z tych nawykowych czynności wykonujesz niemal instynktownie, nawet się nad nimi nie zastanawiając. Nie bez powodu mówi się przecież, że przyzwyczajenie to druga natura człowieka. No i fajnie, by było jakby ta Twoja druga natura była jak najbardziej dla Ciebie przyjazna, miała pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie i dobrą organizację w trakcie dania. Podsumowując: byłoby niegłupio, żeby Twoje nawyki były po prostu dobre i  zdrowe.

Nie jest je łatwo zmienić swoje przyzwyczajenia, które praktykuje się często od lat. Ale to nie znaczy, że jesteśmy na nie skazane. Rozpoznaj swoje nawyki, zastanów się, które są dobre, a które nie i zacznij je zmienić (lub wprowadzać nowe!). Aby wyrobić w sobie jakiś nawyk trzeba być konsekwentnym. Ponoć na trwałe wprowadzenie zmiany do swojego życia potrzeba 21 dni. To wcale nie tak dużo wziąwszy pod uwagę tysiące dni jakie (mam nadzieję) jeszcze przed Tobą! Grunt to zacząć od małych rzeczy, drobnych rytuałów, co do których trudno będzie Ci znaleźć wymówkę, żeby ich unikać. Albo takich, których wykonanie jest tak proste, a dobroczynne skutki tak dobre, że po prostu wstyd by Ci było przed samą sobą ich nie praktykować.

 

Dziś lista prostych, codziennych czynności, które możesz wprowadzić do swojego życia już dziś, by zadbać o swoje zdrowie i emanować energią.

Wybierz na początek jedną rzecz i zacznij ją regularnie praktykować – niech stanie się Twoim nowym nawykiem. A następnie możesz stopniowo wprowadzać kolejne.

 

Nawyki na rano

1. Zacznij dzień od szklanki wody z cytryną

Musisz przyznać, że wlanie wody do szklanki i wciśnięcie do niej połowy cytryny nie jest zbyt skomplikowane i zajmuje dosłownie chwilę. W taki właśnie orzeźwiająco-nawadniający sposób możesz zaczynać każdy dzień!

Sok z cytryny zmniejsza zakwaszenie organizmu, co z kolei chroni przed chorobami zapalnymi, takimi jak infekcje grzybicze i osteoporoza. A woda z samego rana świetnie nawadnia. Tu przeczytasz więcej o porannym rytuale picia wody z cytryną.

 

2. Przeciągnij się i zrób kilka prostych ćwiczeń

Gdy wstajesz z łóżka po całej nocy dobrze jest się mocno przeciągnąć. Wykonując poranne przeciąganie rozciągasz swoje mięśnie i ścięgna oraz rozgrzewasz wszystkie stawy. W ten sposób poprawia się cyrkulacja krwi, rozgrzewa się cały układ ruchu i przygotowuje się do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Dodatkowo rozbudzasz się. Warto robić to świadomie: wstać z łóżka stanąć na palcach i wyciągnąć ręce do góry przeciągając raz jedną, raz drugą rękę ku sufitowi.

Jeśli masz chwilę czasu to tuż po przeciąganiu, wykonaj parę prostych ćwiczeń ogólno usprawniających takich jak: skłony, krążenia ramion i bioder, przysiady czy skłony głowy w przód, tył i na boki.

 

3. Wyczyść język

Oczyszczenie języka powinno być pierwszą poranną czynnością jeszcze przed wypiciem obowiązkowej wody z cytryną. Jest ważne ze względu na toksyny odkładające się w tym miejscu. Ajurweda od wieków, na podstawie osadu identyfikuje choroby. Możesz użyć do tego specjalnej skrobaczki do języka (koszt 10-20 złoty) lub wykorzystać drugą stronę szczoteczki do zębów.

 

4. Zjedz dobre śniadanie

Napełnij się energią na cały dzień jedząc dobre, zdrowe śniadanie. Skończ z nudnymi kanapkami! Kanapki nie są złe, ale niech nie będą wciąż takie same i niech nie pojawiają się codziennie. Masz do wyboru jajka, omlety, owsianki, owoce, koktajle, smoothie itd. Dobrze gdyby w śniadaniu nie zabrakło surowych warzyw i/lub owoców. Niech to stanie się Twoją nową niepisaną zasadą, że zawsze jakaś surowizna będzie elementem Twojego śniadania. Tu klika pomysłów na szybkie i smaczne śniadania.

 

Nawyki w ciągu dnia

5. Nawadniaj się

Czy wiesz, że nawet niewielkie odwodnienie może prowadzić do spadku koncentracji i nastroju? Dlatego miej przy sobie zawsze butelkę z wodą. Noś ją w torebce i popijaj w samochodzie, spacerując, robiąc zakupy. Także na Twoim biurku w pracy niech zawsze stoi szklanka z wodą. To naprawdę proste. Tu znajdziesz jeszcze więcej podpowiedzi jak pić więcej wody w ciagu dnia.

 

6. Jedz zdrowe przekąski

To jasne, że w ciągu dnia może pojawić się chęć by coś przekąsić. Skoro wiesz o tym – możesz się do tego przygotować. Miej zawsze pod ręką jakąś zdrową przekąskę – owoc czy zdrowy, surowy baton. Takiego batona możesz zawsze trzymać w torebce na „czarną” godzinę – gdy dopadnie Cię nagły głód wyciągasz i jesz i nie kusisz się na czekoladowego wafelka czy inną szybką (ale mega niezdrową) przekąskę z automatu.

 

7. Zjedz dobry lunch

Nawet będąc najbardziej zapracowaną osobą możesz sobie pozwolić na zdrowy lunch. Musisz tylko pomyśleć o tym wcześniej. Jest wiele prostych przepisów na dania, które można przygotować i zabrać w lunchboxie do pracy. Unikaj tylko zbyt dużej ilości tłuszczu w porze lunchu, ponieważ sprzyja to popołudniowemu letargowi, a gdy masz pracowity dzień zdecydowanie nie jest to wskazane.

 

8. Poruszaj się

Wiele z nas ma popołudniowy „zastój” między godziną 14 a 16. Warto zatem poświęcić choć 5-10 minut na krótki spacer lub klika ćwiczeń rozciągających przy biurku, żeby się rozruszać. Jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz to przejdź się do innego działu nawet coś załatwić, zamiast korzystać z winy pójdź schodami, spaceruj rozmawiając przez telefon itp. Po prostu wstań od biurka i się poruszaj, a poczujesz różnicę.

 

Popołudniu

9. Zjedz zdrowy obiad

Zielone warzywa są zawsze doskonałym wyborem, ponieważ zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy i działają alkalizująco. Jeśli postarasz się komponować posiłki na bazie sezonowych, aktualnie dostępnych warzyw to możesz też sporo zaoszczędzić. A dania jednogrankowe często oszczędzają też czas. Przepisów na zdrowe, szybkie obiady jest mnóstwo. Poszukaj takich, które najlepiej odpowiadają Twoim preferencjom i przygotowuj sobie i swoim bliskim pyszne, zdrowe posiłki.

 

10. Unikaj kofeiny

Późnym popołudniem i wieczorem unikaj kofeiny, ponieważ możesz mieć później problemy z zaśnięciem.

 

Wieczorem

11. Znajdź czas na relaks

W ciągu dnia zdarza się nie raz wiele stresowych sytuacji. Ważne jest zatem, żeby znaleźć też czas na zrelaksowanie się. Wysoki poziom stresu sprawia, że stajesz się podatna na wiele problemów zdrowotnych, w tym podwyższone ciśnienie krwi, czy nawet depresja.

Znajdź zatem zdrową aktywność, która Cię rozluźni, a następnie wygospodaruj czas każdego dnia by ją robić! Może to być prowadzenie dziennika, czytanie inspirującej książki, spędzanie czasu ze zwierzakiem, medytowanie lub po prostu poświęcanie kilku minut, aby przypomnieć sobie wszystko, co dobrego dzieje się w Twoim życiu.

 

12. Suplementuj witaminę C przed spaniem

Rozpuść pół łyżeczki proszku witaminy C (kwas l-askorbinowy) w szklance wody i wypij przed pójściem spać. Możesz wcisnąć do szklanki także trochę cytryny.

Jest to szybki, skuteczny sposób na zmniejszenie kwasowości w organizmie. Zapewni także, dobre nawodnione przed nocą, co z kolei pomoże Ci obudzić się z czystą głową.

 

13. Idź spać o rozsądnej porze

Wydaje się oczywiste, że aby czuć się jak najlepiej musisz się wyspać. Większość ekspertów zaleca 6-10 godzin snu.  Zastanów się ile Ty snu potrzebujesz, aby dobrze funkcjonować i o której musisz rano wstać. Następnie ustal taką porę chodzenia do łóżka, która zapewni Ci odpowiednią dla Ciebie ilość snu, zanim usłyszysz poranny budzik.

Staraj się też na godzinę przed pójściem spać unikać telefonu, komputera czy telewizji. To poprawi jakość Twojego snu.

 

****************************

Sama widzisz, że większość z tych nawyków to drobne czynności, które nie wymagają szczególnego wysiłku. Wybierz na początek coś co jest dla Ciebie szczególnie proste do zaimplementowania i zacznij to regularnie robić. Z czasem możesz dodawać kolejne, zdrowe nawyki w swoim codziennym życiu. Sama zobaczysz ile to daje energii i radości, którą możesz zarażać innych! To fajne uczucie dbać o siebie w tak prosty sposób.

A jakie są Twoje drobne rytuały dla zdrowia i energii?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5, a właściwie 6 sposobów na koncentrację, czyli jak się skupić gdy Ci się nie chce

Jakie warzywa jeść zimową porą?