Czy zastanawiasz się czasem jak wiele masz? Czy umiesz cieszyć się drobnymi sprawami? Czy dziękujesz nie tylko komuś konkretnemu za coś konkretnego, ale też tak zwyczajnie wszechświatowi za słońce, poranną bryzę, szum liści? Czy potrafisz podziękować sama sobie, czy sam sobie za dobry obiad, za dobrze wykonaną pracę, za wyprowadzenie się na spacer?
W codziennym pędzie za czymś, dążeniu do tego, by było nam jeszcze lepiej, by osiągnąć jeszcze więcej jeszcze szybciej, by zadowolić szefa, czy rodzinę, często zapominamy o tym, jak wiele już mamy i jak wiele już osiągnęliśmy.
Jesteśmy przyzwyczajeni, że słowo “dziękuję” należy się komuś innemu, kto wyświadczy nam jakąś przysługę, czy wykona względem nas jakiś życzliwy gest. Tymczasem wdzięczni powinniśmy być także za inne rzeczy. Jeśli coś Cię nagle zachwyci podziękuj za to doświadczenie. Za to, że mogłaś, czy mogłeś to zobaczyć, usłyszeć, czy poczuć.
Praktykując wdzięczność praktykujesz uważność. Zaczynasz dostrzegać szczegóły, na które być może wcześniej nie zwracałaś, czy nie zwracałeś uwagi. Zaczynasz dziękować za to co wcześniej było oczywiste. Zaczynasz to doceniać. A przez to mimowolnie stajesz się coraz bogatsza, czy bogatszy.
Praktykowanie wdzięczności ma także wiele innych wymiernych korzyści, które mogą przełożyć się na jakość Twojego życia. Poniżej kilka z nich.
Korzyści wynikające z praktykowania wdzięczności
1. Lepsze relacje z innymi osobami
Dziękowanie innym to nie tylko objaw dobrych manier, ale także szacunku i życzliwości. Co więcej to często wpływa na postrzeganie naszej osoby przez inne osoby, które czują się docenione i przez to mają do nas bardziej pozytywne nastawienie.
Docenianie innych sprawia, że druga osoba jest bardziej skłonna do zaciśnięcia z nami bardziej trwałych więzi, czy relacji. Niezależnie od tego, czy dziękujesz przypadkowemu nieznajomemu za przytrzymanie otwartych drzwi, czy dziękujesz komuś w pracy, za to że pomógł Ci przy jakimś projekcie.
Także w domu dostrzegaj nawet te drobne gesty wykonane przez kogoś bliskiego względem Ciebie i doceniaj je, dziękuj słowem, uśmiechem, uściskiem. Zacieśniaj dzięki temu tą relację i ciesz się bliskością, spokojem i szczęśliwym związkiem.
2. Lepsze samopoczucie
Z czym kojarzy Ci się wdzięczność? Czy nie z poczuciem ulgi, spełnienia, radości? A zatem wdzięczność zmniejsza poziom toksycznych uczuć. Nie ma tu miejsca na zazdrość, żal, czy frustrację. To Cię w ogóle nie dotyczy, bo widzisz tą jasną stronę swojego życia.
Nie oznacza to, że nic złego nigdy się w nim nie wydarzy, ale nawet wtedy będziesz umiała, czy umiał inaczej spojrzeć na tą sytuację. Będziesz umieć dziękować za to doświadczenie. Wdzięczność skutecznie zwiększa poczucie szczęścia i łagodzi nerwowość.
3. Wzmocniona samoocena
Dostrzegając różne dobre rzeczy, dziękując za to co masz, zaczynasz bardziej pozytywnie oceniać siebie i swoje osiągnięcia. Cieszysz się z tego co masz. I nie oznacza to, że już możesz spocząć na laurach, czy porzucić swoje ambicje. Po prostu spokojnie z pewnością realizujesz swój plan – bez spiny, bez ciągłego porównywania się z innymi, bez ciągłego planowania tego, co ma się dopiero wydarzyć. Wiesz, że dasz radę. Wiesz, że jesteś na dobrej drodze. Na własnej drodze.
4. Większa świadomość i umiejętność bycia tu i teraz
Nie ma wdzięczności bez uważności. Za nic nigdy nie podziękujesz jeśli tego nie dostrzeżesz. Dlatego żyj uważnie. Żyj świadomie. Poświęć chwilę, by zrobić podsumowanie dnia, czy listę dobrych rzeczy, za które możesz dziś podziękować. Szczególnie na początku, gdy jeszcze nie ma się takiego nawyku dostrzegania na bieżąco tych sytuacji i chwil to warto wprowadzić taki zwyczaj raz, czy dwa razy dziennie, gdy świadomie na chwilę przystajesz i zastanawiasz się za co chcesz podziękować.
Naucz się w różnych sytuacjach i chwilach dostrzegać coś pięknego, dobrego, wartościowego. Pierwszy ciepły promień słońca za policzku po ciężkej zimie, błękit nieba, śmiech ukochanej osoby, spotkanie z przyjaciółmi, blask księżyca, spacer, trening na siłowni, pyszne śniadanie. Trzeba umieć dostrzegać takie rzeczy i trzeba umieć się nimi cieszyć. Doceniać. Zanurzać się w chwili.
5. Bardziej pozytywne życie
Wszystkie powyższe punkty od 1 do 4 tak naprawdę składają się na ten ostatni. Praktykując wdzięczność stajesz się bardziej pozytywną osobą i tym samym Twoje życie staje się bardziej pozytywne. W tym nie ma żadnej magii, to tak po prostu działa. Dlaczego więc z tego nie skorzystać?
A jak praktykować wdzięczność?
Praktykowanie wdzięczności nie jest trudne. Wymaga jednak konsekwencji i systematyczności. I szczerości. Tak naprawdę wystarczy kilka minut dziennie, najlepiej na początek lub na zakończenie dnia, by zrobić małe podsumowanie tego co się wydarzyło i za co można być wdzięcznym.
Ale każda „wdzięczna myśl” w ciągu dnia jest ważna. A to przycież raptem kilka sekund. Zobaczysz piękną tęczę – uśmiechnij się do niej i podziękuj za to ze możesz na nią patrzeć. Rano po przebudzeniu podziękuj za to, że masz przed sobą kolejny dzień. Kolejny dzień pełen różnych szans i doświadczeń. Na koniec dnia przypomnij sobie co Cię dobrego tego dnia spotkało. A może sama zrobiłaś coś dobrego? Podziękuj za to co przeżyłaś, także za te trudniejsze sprawy, które Cię czegoś nowego być może nauczyły.
Każdy z nas posiada zdolność i możliwość rozwinięcia większego poczucia wdzięczności. Po prostu skieruj swoją uwagę na wszystko, za co możesz być wdzięczna, czy wdzięczny zamiast narzekać na wszystko, co według Ciebie powinno wyglądać inaczej.
Może się okazać, że praktykowanie „postawy wdzięczności” to najłatwiejszy sposób na poprawę jakości życia. Że to najprostszy sposób na szczęśliwe życie. A zatem powiedz życiu TAK. Ciesz się tym, że możesz się rozwijać, wzrastać, doświadczać.