10 letnich aktywności, by wyciskać z lata więcej lata

czyli co warto robić, by poczuć, że jest lato

Zaczyna się lato. Zaczynają się wakacje, czas urlopów i wyjazdów. Niezależne od tego czy się gdzieś wybierasz, czy nie to są takie pewne aktywności, które nieodmiennie kojarzą się z latem, czasem z dzieciństwem, czy wakacjami młodości. I warto o nich pamiętać, bo zebrane w całość i jak najczęściej praktykowane mogą sprawić, że znowu poczujemy, że przeżyliśmy prawdziwe lato.

A zatem dziś lista małych, drobnych rzeczy, które warto robić latem.

 

10 letnich aktywności

 

1. Chodzenie boso po trawie

Chodzenie na bosaka po trawie to taki powrót do dzieciństwa i natury. I tak bardzo kojarzy się właśnie z latem! Jednocześnie jest to naturalny masaż stóp oraz okazja do uziemienia.

Warto wiedzieć, że ziemia gromadzi na swojej powierzchni ujemny ładunek elektryczny i poprzez bezpośredni kontakt stóp z ziemią przejmujemy elektrony równoważąc ładunki w naszym ciele. Dosłownie ładujemy nasze akumulatory i osiągamy naturalny, najbardziej dla nas korzystny potencjał elektromagnetyczny. A to przecież takie proste i w letniej porze jak najbardziej możliwe, nawet jeśli mieszkasz w mieście!

 

2. Jedzenie owoców prosto z drzewa lub krzaka

Nic nie smakuje tak pysznie jak dojrzałe jabłko zerwane prosto z drzewa, ciepłe jeszcze od promieni słonecznych. Albo garść malin zerwanych prosto z krzaczka. Natura właśnie letnią porą obdarowuje nas swoimi owocami, a one tylko czekają byśmy je zjedli. Jeśli zatem tylko masz taką możliwość to skuś się na pyszny owoc prosto z drzewa. A jeśli nie jest to możliwe, to udaj się na bazarek, czy targ i kup od lokalnego rolnika świeże, swojskie owoce i się nimi ciesz.

3. Robienie sezonowych przetworów na zimę

Lato to bogactwo warzyw i owoców, dlatego korzystaj z tej pory roku, by zjadać ich jak najwięcej w swoim codziennym menu. Właśnie teraz kiedy dojrzewają i smakują najlepiej.

Ale lato można też zamknąć w słoikach. Zrób sobie jakiś przetwór – może dżem, może ogórki kiszone lub marynowane, a może jakiś sok na zimę? Możliwości jest wiele. Wybierz coś co lubisz i sobie to podaruj. To takie fajne, kiedy w środku zimy, gdy za oknem mróz i śnieg można wyjąć ze spiżarki własnej produkcji sok malinowy do herbaty, konfiturę z wiśni do naleśników, czy ogórka kiszonego do obiadu.

Nie musisz robić wszystkiego i tak naprawdę nic nie musisz. Ale to zwyczajnie fajne i daje dużo satysfakcji. A latem dzień jest długi, więc nawet po pracy można na spokojnie się “pobawić” w jakiś przetwór.

 

4. Jedzenie posiłków na świeżym powietrzu

Posiłki jedzone na dworze smakują jakoś inaczej, są jakby smaczniejsze, nabierają posmaku przygody. Lato to idealna pora roku na śniadanie na tarasie, werandzie, czy w ogródku. A jeśli nie masz takiej możliwości na co dzień to zawsze można zorganizować jakiś piknik w parku przy weekendzie, czy wycieczkę do lasu z własnym prowiantem. Albo nawet umówić się z przyjaciółmi na kolację do restauracji, która ma letni ogródek i miło razem spędzić czas jedząc coś pysznego na powietrzu. Możliwości jest wiele. Korzystaj z nich póki lato trwa.

 

5. Picie letnich, sezonowych szejków i koktajli

Zielone koktajle są bardzo zdrowe a z dodatkiem świeżych, sezonowych owoców potrafią być wręcz przepyszne. A latem gdy cała “zielenina” jest świeża, prosto z pola, ze słońca – są chyba jeszcze lepsze. Warto więc wykorzystać ten czas i zmiksować na maksa dla własnego zdrowia. Albo od czasu do czasu zrobić inny szejk na bazie sezonowych owoców. W takich koktajlach jest moc!

 

6. Leżenie na ziemi i obserwowanie chmur

Położyć się na trawie, na kocu, na hamaku i patrzeć na płynące chmury w ciepły, letni dzień. Czy może być coś bardziej relaksującego, niż takie zanurzenie się w chwili? Bycie w tu i teraz? Skupienie się na czymś pozornie zupełnie nieistotnym? To jest jedna z tych letnich, drobnych rzeczy, o których czasem zapominamy. A jest to tak proste!

7. Masowanie oczu słońcem

O masażu oczu słońcem przeczytałam kilka lat temu i często to praktykuję. To nic innego jak wystawianie twarzy do słońca, “patrzenie” na nie z zamkniętymi oczami. Blask słońca przechodząc przez powiekę pobudza nerwy siatkówki i krążenie krwi. A wystawianie twarzy ku słońcu sprzyja produkcji witaminy D. Nie musi to trwać długo – wystarczy kilka minut. Być może robisz to co jakiś czas całkiem nieświadomie, bo jest to bardzo przyjemne. I nie sposób się przy tym nie uśmiechać. Oczywiście można to praktykować nie tylko latem, ale właśnie latem słońca, a więc okazji do tego by to robić, mamy najwięcej.

 

8. Wdychanie powietrza po burzy

Chyba każdy kojarzy tą rześkość powietrza po burzy, unoszący się w powietrzu zapach ziemi. Właśnie po takim letnim deszczu czujemy, że oddychamy czystszym, jakby lżejszym powietrzem. Czy miałaś lub miałeś okazję się nim w tym roku zaciągnąć?

Takie powietrze po burzy, czy po większym deszczu jest pełne jonów ujemnych, które bardzo korzystnie na nas oddziałują. Wspomagają układ odpornościowy, poprawiają krążenie, pomagają ograniczyć bóle reumatyczne i alergię. Bądź ostrożna, czy ostrożny w czasie burzy, ale już po niej wyjdź na dwór, by odetchnąć tym zjonizowanym powietrzem.

 

9. Wsłuchiwanie się w dźwięki lata

Szeleszczące na lekkim wietrze liście drzew, świergot ptaków, brzęczenie pszczół, gra świerszczy, lot komara w Twoją stronę. To wszystko są dźwięki lata. Warto czasem przymknąć oczy i wsłuchać się w to, jak lato gra.

Można to robić spacerując, czy uprawiając inną aktywność na świeżym powietrzu. Ja wsłuchuję się w te dźwięki w czasie biegania po wiejskich dróżkach. Czy wiesz, że czasem gdy biegnę między polami i wkoło nie ma żywej duszy pojawia się nagle skowronek, który śpiewa specjalnie dla mnie? Wsłuchaj się w różne letnie dźwięki, może i dla Ciebie ktoś zaśpiewa.

 

10. Spędzanie jak najwięcej czasu na dworze

Latem dni są długie. Nawet wiec jeśli pracujesz to możesz wykorzystać długie letnie wieczory na spacery, spotkania z przyjaciółmi na świeżym powietrzu, czy na aktywność fizyczną. Lato to generalnie świetna pora roku do tego, by uprawiać na dworze różne sporty. Chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, na rolkach – to jest ten czas, gdy naprawdę się chce i są ku temu sprzyjające warunki. Warto więc wyjść na świeże powietrze, poruszać się i naładować energią ze słońca i z ziemi.

Jak widzisz tych drobnych, małych czynności związanych z latem jest wiele i są one naprawdę dla każdego. Tu nie ma wymówki, że nie mam czasu, albo, że nie mam urlopu. Nawet w codziennym, zabieganym, zapracowanym dniu możesz znaleźć chwilę, by wsłuchać się w lato, patrzeć w słońce, czy przygotować sobie pyszny, zielony koktajl.

I właśnie do takiego świadomego przeżywania lata bardzo Cię namawiam, bo minie ono szybciej niż nam się zdaje. A warto w sobie zmagazynować trochę tej słonecznej, letniej energii na kolejne miesiące. Warto z uśmiechem wspominać potem, jak fajne było to lato.

A jakie aktywności Tobie kojarzą się z latem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pyszna zupa w stylu azjatyckim z marynowanym tofu

Makaron gryczany z pesto z liści rzodkiewek