Każdy ma czasem gorszy dzień. Każdy ma czasem okres, kiedy wydaje mu się, że wszystko się kumuluje i już nie wiadomo od czego zacząć i jak sobie z tym wszystkim poradzić. Wszystko idzie jak po grudzie, za dużo tego wszystkiego, za szybko, nie tak jak by się chciało.
Kiedy więc czujesz się przytłoczona, czy przytłoczony różnymi sprawami to pamiętaj o kilku kluczowych sprawach, które być może pomogą Ci ten czas przetrwać i wrócić na właściwe tory.
10 rzeczy, o których warto pamiętać w momentach przytłoczenia
1. Już to kiedyś przeżyłaś, czy przeżyłeś
Najprawdopodobniej był już wcześniej w Twoim życiu taki okres, gdy czułaś, czy czułeś się przytłoczony problemami. Udało Ci się wtedy przez to przejść i przetrwać ten czas. Pamiętaj o tym w momencie kolejnego kryzysu: podobna historia już była przerabiana i udało Ci się wyjść z tej sytuacji zwycięsko. Udało Ci się pokonać przeciwności losu i przejść na drugą stronę. Niech ta myśl pomoże Ci przetrwać gorszy czas i przypomni, że masz moc pokonywania trudności.
2. Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować
Uczucie przytłoczenia i bezsilności wynika często z poczucia, że nie jesteś w stanie czegoś kontrolować, że coś nie zależy od Ciebie, nie masz na to wpływu. Dlatego pamiętaj, by nie tracić energii na walkę z wiatrakami, by nie próbować kontrolować tego, czego się kontrolować nie da. Upewnij się, że koncentrujesz się na rzeczach, na które rzeczywiście masz wpływ.
Życie się totalnie zmienia, gdy przejmujesz kontrolę i aktywnie tworzysz swoją rzeczywistość skupiając się na tym co możesz, a nie pragnąc przejąć kontrolę nad tym na co nie masz wpływu. A zatem usiądź wygodnie, odetchnij głęboko, zrelaksuj się i skup się na rzeczach, nad którymi masz kontrolę.
3. Bądź aktywna/aktywny
Kiedy czujesz, że problemy Cię przytłaczają, pamiętaj, że sposobem na ich pokonanie jest aktywna postawa. Może Cię to zaskoczyć, jak szybko zmienia się Twoje życie, kiedy zaczynasz wkładać wysiłek, by je aktywnie kreować. Kiedy zatem stoisz przed murem, weź głęboki oddech i zastanów się jak go przejść, obejść, czy przeskoczyć. A jeśli mimo wszystko nie wiesz jak sobie poradzić to przeczytaj punkt 4.
4. Masz wsparcie
Rzadko kiedy ktoś jest całkiem sam. Prawdopodobnie i Ty masz „system wsparcia”, który jest gotowy i chętny, by pomóc Ci stanąć na nogi. To Twoja rodzina i przyjaciele, którzy zawsze będą chętni, by Ci pomóc, gdy tego potrzebujesz. Po prostu otwórz się na innych. Nie zgrywaj twardziela, co to potrafi wszystko sam i nikogo nie potrzebuje. Czasem warto sięgnąć po wsparcie. To wcale nie znaczy, że jesteś słaba, czy słaby. Po prostu – jesteś człowiekiem i jak każdy potrzebujesz czasem pomocy, oparcia, dobrego słowa.
5. Ktoś inny już to przeżył
Problemy, które mamy w naszym życiu, nie są z reguły jakieś bardzo wyjątkowe. Nawet jeśli wydaje się, że nikt inny nie doświadcza tego co my to jest to raczej mało prawdopodobne. Być może nawet w Twoim otoczeniu, ktoś już przeżywał coś podobnego. Nie użalaj się zatem nad sobą, nie oskarżaj świata o złą wolę względem Twojej osoby. Skup się na działaniu i wierz w to, że możesz sobie poradzić z obecną sytuacją.
6. Z reguły nie jest aż tak źle, jak się wydaje
Nawet gdy sprawy wyglądają naprawdę źle, to z perspektywy czasu może się okazać, że nie było jednak najgorzej. W danej, konkretnej chwili to emocje mogą przejąć kontrolę i sprawić, że wszystko wydaje się dziesięć razy gorsze, niż jest w rzeczywistości. Spróbuj więc spojrzeć na swoją sytuację z boku: może się okazać, że jest jednak jakieś wyjście, że gdzieś na horyzoncie majaczy jakieś wyjście z tej sytuacji, ten punkt do dokonania pozytywnej zmiany.
7. Znajdź sposób, by odreagować stres
Kiedy czujesz się przytłoczona, czy przytłoczony to z reguły towarzyszy Ci stres. A długotrwały stres jest bardzo niezdrowy zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Dlatego staraj się znaleźć jakiś sposób, by się mimo wszystko odstresować. Skup się na tym co jest tu i teraz. Skup się na codziennych czynnościach. Posprzątaj. Poczytaj książkę. Obejrzyj swój ulubiony program telewizyjny. Wyjdź na spacer zaczerpnąć powietrza i skup się na tym co widzisz, czujesz i słyszysz. Rozładuj stres, a zobaczysz o ile łatwiej będzie Ci się uporać z problemami.
8. Skup się na jednej sprawie na raz
Kiedy jesteś przytłoczona, czy przytłoczony, możesz czuć pokusę, by rozwiązać wszystkie sprawy i problemy na raz. I to może Cię jeszcze bardziej przytłoczyć. Dlatego też spróbuj rozwiązywać różne problemy po kolei, skupiając się jednorazowo na jednym z nich. A gdy już skupisz się na rozwiązaniu jakiegoś problemu, to rozbij go jeszcze bardziej na działania, jakie musisz podjąć, by go rozwiązać: krok po kroku. A następnie posuwaj się wyznaczoną drogą, robiąc te kolejne kroki i pozostawiając dany problem za sobą.
9. Pamiętaj, by czasami umieć powiedzieć „nie”
Jeśli jesteś osobą nastawioną na „tak”, chętnie pomagasz innym i nie boisz się wyzwań to czasem może się przytrafić, że skumuluje Ci się za dużo różnych rzeczy do zrobienia. Po prostu inni mogą chcieć Cię wykorzystać. I o ile generalnie osobiście uważam, że to TAK ma wielką moc i w życiu powinno się mówić „tak”, o tyle umiejętność odmawiania innym niektórych rzeczy jest po prostu niezbędna, by móc normalnie żyć i nie piętrzyć niepotrzebnych problemów. Pamiętaj, że nie musisz się na wszystko godzić, nie musisz zawsze dogadzać innym. Bądź dobrą, życzliwą i bezinteresowną osobą, ale nauczyć się kiedy powiedzieć „nie”, gdy ktoś Cię o coś prosi. Czasem powiedzenie „nie” może być cnotą.
10. Jedz i nawadniaj się
Stres i uczucie przytłoczenia może sprawić, że ostatnią rzeczą o jakiej będziesz myśleć jest absolutne minimum, aby zachować zdrowie. Zaciśnięty żołądek, głowa zaprzątnięta innymi sprawami, a jeść i pić przecież trzeba. I wyspać się porządnie. Dlatego nawet w momentach przytłoczenia pamiętaj o dobrym, zdrowym posiłku. Możesz nawet potraktować przygotowanie go, jako czynność terapeutyczną. Skupiaj się na tym co robisz, jak kroisz warzywa, doprawiasz sos itd. Zanurz się w tej czynności, skup się gotowaniu, a następnie na świadomym zjedzeniu przygotowanego posiłku. Noś ze sobą wodę i pij, by się dodatkowo nie odwodnić i nie nabawić jeszcze większego bólu głowy. Aby pokonać trudności potrzebujesz zdrowia, dobrego odżywienia, nawodnienia, wypoczynku. Zapominając o tym możesz tylko przysporzyć sobie kolejnych problemów.
Poczucie przytłoczenia nie jest nowym uczuciem. Prawdopodobnie zdarzało Ci się już wcześniej i udało Ci się z niego wyjść. Pamiętaj o tym kolejnym razem, gdy nagromadzi się za dużo spraw lub napotkasz jakieś trudności. Niech te wcześniejsze doświadczenia wzmacniają Cię, tak by z siłą i mądrością radzić sobie z przytłoczeniem, jeśli kiedykolwiek się powtórzy.
I na koniec jeszcze cytat słów Tiny Turner:
„Ludzie myślą, że moje życie było trudne, ale myślę, że była to wspaniała podróż. Im jesteś starsza, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, że mniej ważne jest to, co się wydarzyło, lecz to jak sobie z tym poradziłaś.”