4 wskazówki, by ruszyć do przodu i zmienić życie na lepsze

wybierz szczęśliwy scenariusz swojego życia

Czasem przychodzi gorszy czas. Niezadowolenie. Rozczarowanie. Poczucie stagnacji.

Może to wynikać z sytuacji w pracy, w związku, ze złych nawyków, samotności, kłopotów rodzinnych, czy z jeszcze innych przyczyn. To co warto zrobić w takiej sytuacji to odpuścić i ruszyć dalej. Podjąć kroki, by zmienić tą sytuację. Jest to jedyne wyjście, które może z powrotem nakierować Cię na tory satysfakcjonującego życia. Życia takiego, jakim naprawdę chcesz żyć. Musisz tylko (a może aż?) podjąć decyzję o przejęciu kontroli nad swoim życiem i zrobić pierwszy krok w kierunku szczęścia, spokoju i spełnienia. Nie jest to łatwe. Czasem wręcz bardzo trudne. Dla niektórych może nawet wydawać się niemożliwe. Wymówek, argumentów, czarnych scenariuszy może być tysiące.

Tymczasem decyzja o zmianie jest zawsze możliwa. Zaakceptuj to co jest teraz i podejmij decyzję, co chcesz z tym zrobić. Jak chcesz swoje życie ulepszyć. Wraz ze zmianą przychodzi w końcu dodatkowa energia, zaufanie, siła i spokój. Musisz tylko przejść przez początkowy dyskomfort. Wszystko co nowe może na początku uwierać, ale pamiętaj, że po drugiej stronie czeka na Ciebie błogość i spełnienie.

 

Oto kilka wskazówek, jak iść w życiu do przodu, rozwijać się i zmieniać na lepsze:

1. Zaakceptuj prawdę i okaż wdzięczność

To może być najważniejszy krok do zrobienia kroku do przodu. Kiedy zastanawiasz się nad swoimi doświadczeniami, kiedy spojrzysz na swoje życie z lotu ptaka, ogarniesz je otwartym umysłem bez oceniania, usprawiedliwiania, kolorowania to będziesz w stanie docenić, jak wiele się nauczyłaś, czy nauczyłeś. Ile wartościowych lekcji w życiu już odrobiłaś, czy odrobiłeś. Teraz jest czas, by je wykorzystać, by mądrzejszym o to co już wiesz o sobie, o świecie, o ludziach iść dalej i kształtować swoją przyszłość.

Uśmiechaj się, śmiej się, krzycz, płacz i rób wszystko, co musisz zrobić, aby przepracować emocje i doświadczenia, aby pozwolić uczuciom, które Cię blokują odejść, aby nauczyć się, jak iść dalej. Zaakceptuj siebie i swoje życie, nie ukrywaj się przed sobą, daj sobie szansę na nowy początek. Uwierz, że jest to możliwe. Że nie jesteś skazana, czy skazany na ten jeden jedyny scenariusz swojego życia, który się właśnie toczy. Podziękuj za to co masz, za doświadczenia (nawet te przykre) i bogatsza, czy bogatszy o nie rusz do przodu.

 

2. Bądź elastyczna/elastyczny

To jest trudne dla wielu ludzi. Gdy się wyrusza w nową podróż, rzeczy mogą nie zawsze przebiegać dokładnie tak, jak to zaplanowano, czy tak jak to sobie wyobrażano. Często czujesz, że robisz krok do przodu i dwa kroki wstecz. Ale początkowe niepowodzenia są ważną częścią procesu zmian i uczą Cię, jak iść dalej. Wzrastasz, jesteś w ruchu, nawigujesz po niezbadanych jeszcze terenach. Nie oczekuj od razu  doskonałości. Bądź dla siebie cierpliwa, czy cierpliwy.

Pamiętaj, by być swoim sojusznikiem, a nie wrogiem. Nie miej do siebie pretensji, jeśli coś będzie szło nie tak. Nie oskarżaj się o niepowodzenia. Nie bój się, że nie dasz rady. I przede wszystkim nie twórz w swojej głowie jednego planu na swoją przyszłość. Bądź elastyczna, czy elastyczny. Jeśli dasz sobie spokój, uwierzysz w swoje możliwości i stworzysz wiele alternatywnych scenariuszy i możliwości, to zdecydowanie dalej zajdziesz i odniesiesz sukces na swojej drodze.

Dlatego też nie przywiązuj się do jednej wizji swojej przyszłości. Rzeczy rzadko kiedy są dokładnie takie jak to sobie wyobrażamy, ale z reguły są dobre (lepsze niżbyśmy się tego spodziewali). Przyjmuj to co los przynosi z pokorą i akceptacją. Jest jak jest. Ty jesteś na swojej drodze. Nie trać czasu na walkę z tym na co nie masz wpływu. Nie trać swojej energii na emocjonowanie się tym czego nie możesz mieć. Z ciekawością obserwatora patrz na rozwój wypadków i bądź gotowa, czy gotowy na zmianę planu, jeśli okaże się to konieczne.

 

3. Spójrz w głąb siebie i na ludzi, którzy Cię otaczają

Poświęcenie czasu na oczyszczenie umysłu, spojrzenie w głąb siebie i skupienie się na celach jest istotną częścią dokonywania znaczących zmian w życiu.

Nie wszystkim może się to podobać. Będą ludzie, którzy mogą zacząć kwestionować lub oceniać Twoje decyzje. Nie słuchaj ich. Jeśli w kręgu Twoich znajomych, czy nawet rodziny są negatywne osoby to ogranicz kontakty z nimi do minimum. Co innego jeśli sama, czy sam prosisz kogoś o radę, ale nikt nie może Ci narzucać swojego zdania. Nikt nie ma prawa oceniać Twojego zachowania, tak długo jak nie godzi ono w dobro innych ludzi. A przecież Ty dokonując pozytywnej zmiany w swoim życiu polepszasz jakość nie tylko swojego życia, ale także jakość swoich relacji.

Pamiętaj, że to jakimi ludźmi jesteś otoczona, czy otoczony może mieć wpływ na Twoje życie. Jeśli zatem chcesz iść w życiu do przodu, to otaczaj się ludźmi pozytywnymi i odnoszącymi sukcesy. I nie chodzi wcale o tych którzy mają sukces finansowy, są znani, mają dobre stanowiska, czy pracują w wielkich firmach. Ale chodzi o ludzi, którzy są zadowoleni ze swojego życia, nie narzekają, cieszą się tym co mają, cieszą się gdy się innym powodzi. Których sukces polega na tym, że odnaleźli własną drogę w życiu i żyją zgodnie z sobą i z innymi. A że przy okazji także materialnie może im się powodzić to zupełnie inna sprawa.

 

4. Skup się na tym, co możesz zrobić dzisiaj

Decyzja o podjęciu zmiany w swoim życiu, by było lepsze, bardziej satysfakcjonujące i dawało nam spełnienie jest zawsze dobrą decyzją, jeśli tylko czujemy, że czegoś nam brakuje. Jednak taki bardzo ogólny plan „zmiany życia na lepsze” może skończyć się niepowodzeniem, jeśli nie podzielimy go na mniejsze zadania. Zamiast więc pracować nad zmianą życia jako całości, podziel ten cel na małe zadania, które możesz wykonywać każdego dnia. Poczujesz większe poczucie spełnienia, osiągając te maleńkie cele, a one upewnią Cię, że jesteś na właściwej drodze, dodadzą pewności, by iść dalej i dotrzeć do mety.

Najważniejszym krokiem do rozpoczęcia transformacji w swoim życiu jest zaakceptowanie i przejęcie odpowiedzialności za swoją sytuację. Tak łatwo obwiniać rodziców, współmałżonka, rząd czy społeczeństwo za swoje problemy. Tymczasem to Ty i tylko Ty jesteś odpowiedzialna, czy odpowiedzialny za swoje szczęście i sukces. Jesteś jedyną osobą, która może ruszyć w swoją drogę i zmienić swoje życie.

Ludzie często boją się zmian, bo nie są pewni co ich może czekać. Cenią sobie stabilność i to co jest im znane. Nawet jeśli to znane nie do końca im odpowiada. Ale zasiedzieli się już na tym skrzyżowaniu, poświęcili czas i uwagę na to co mają i nie bardzo chce im się ryzykować ruszyć w niepewną drogę. Ale stagnacja nie powinna być stanem permanentnym. Może się przytrafić, by być właśnie impulsem do działania, ale nie powinna paraliżować życia.

Jesteśmy po to by wzrastać, ewoluować, rozwijać się. Jeśli zatem poczujesz, że wpadłaś, czy wpadłeś w pułapkę stagnacji, zniechęcenia, niezadowolenia przyznaj się do tego, zaakceptuj to i podejmij świadomą decyzję o zmianie na lepsze.

Jest nieskończenie wiele możliwych scenariuszy Twojego życia – wybierz ten, w którym jesteś szczęśliwa, czy szczęśliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polędwica z dorsza zapiekana z ziemniakami i batatami w salsie meksykańskiej

Makaron z botwinką, krewetkami i kozim serem