5, a właściwie 6 sposobów na koncentrację, czyli jak się skupić gdy Ci się nie chce

o koncentracji na zadaniu słów klika

Przede wszystkim muszę się skupić. A wszystko wkoło mnie rozprasza! Otwarte okno przeglądarki internetowej zachęca by „coś” sprawdzić. Dzwoniący co chwila telefon wyrywa z toku myślenia. Jadąca na sygnale karetka za oknem odrywa od monitora i każe się wsłuchiwać w swój miarowy dźwięk nie wiadomo po co. Czy Ty Też tak czasami masz, że akurat jak musisz się skupić to tysiące rzeczy nagle zaczyna Ci przeszkadzać?

Zacznę więc na spokojnie jeszcze raz. Najadłam się, więc głód nie będzie mnie odrywał od pracy. Stoi przede mną szklanka wody z limonką i gałązką mięty, więc mam po co sięgnąć by się nawodnić i złapać w międzyczasie wątek. Wszystkie aplikacje w komputerze pozamykałam. Jest czyste pole do pracy.

A więc dziś o koncentracji. O umiejętności koncentracji.

Koncentracja to temat rzeka. Niby wiadomo, że chodzi o skupienie i utrzymanie uwagi na jakiejś myśli, przedmiocie, zagadnieniu, sytuacji czy zjawisku. Czy jeszcze czymś innym. Ale tak naprawdę inaczej się koncentrujemy jadąc samochodem, a inaczej ucząc się do egzaminu. Inaczej kiedy mamy coś napisać, a inaczej gdy oglądamy film w obcym języku bez lektora. Inaczej gdy realizujemy długoterminowy projekt w pracy, a jeszcze inaczej gdy mamy do przygotowania raport na jutro.

Skupmy się na realizacji określonego zadania. Gdy masz napisać artykuł lub przeanalizować jakieś dane i spisać wnioski albo opracować jakąś strategię lub opracować plan przygotowania do Świąt. No i oczywiście nie masz do tego weny… No bo gdy robisz coś co przynosi Ci przyjemność lub Cię pasjonuje to z reguły jakoś samo się to robi nie wiadomo kiedy i jak. No ale nie zawsze tak jest…

Jak się zatem skutecznie skoncentrować?

5 SPOSOBÓW NA KONCENTRACJĘ

 

1. Postawienie celu: co masz właściwie do zrobienia?

To jest pierwsze podstawowe pytanie, na jakie dobrze by było znać odpowiedź. Bo choć z reguły wiesz, że masz coś zrobić to czy na pewno od razu wiesz CO konkretnie masz zrobić? Zadanie można podzielić na mniejsze podzadania, które będziesz kolejno realizowała. Jeśli będziesz wiedziała co konkretnie masz do zrobienia, będziesz w stanie określić jakie czynności musisz podjąć, by wykonać zadanie. A to już bardzo dużo! To już jest plan. A dobry plan to podstawa większości zadań.

 

2. Wyczyść głowę: czy masz jakieś “żaby” do połknięcia?

Ciężko się skupić na jednym zadaniu, gdy cały czas masz z tyłu głowy, że coś jeszcze powinnaś zrobić. Rzeczy, które są w miarę szybkie do ogarnięcia najlepiej załatwić od razu, żeby mieć je z głowy i na spokojnie móc usiąść do pracy. Nie zostawiaj też na później tzw. „żab do połknięcia”, czyli trudnych rozmów, czy decyzji. Załatw je od razu, bo inaczej cały czas będą wisiały i nie pozwolą Ci się skupić w 100% na zadaniu.

 

3. Usuń rozpraszacze: co Cię rozprasza?

Każdy jest inny i ma inna tolerancję na różne rozpraszacze. Zastanów się co Ciebie najczęściej wyrywa z wiru pracy lub czemu trudno Ci się oprzeć. Jeśli  nie umiesz się powstrzymać od przeglądania poczty lub sprawdzania co tam się dzieje w Internecie to zamknij przeglądarkę – niech Cię nie kusi. Jeśli otrzymujesz ciągle smsy lub ktoś dzwoni – wycisz telefon.  Jeśli przeszkadza Ci hałas – wyłącz radio. Najczęściej jednak to właśnie jakieś pokusy w stylu „a napiję się herbaty” czy też „szybko sprawdzę co się dzieje na Facebooku” odrywają nas od pracy. Staraj się im nie poddawać. Ustal regularne przerwy i w ich czasie oddawaj się „przyjemnościom”.

4. Zadbaj o atmosferę: w jakich warunkach lubisz pracować?

Często mówi się, że w czasie pracy na biurku powinien być porządek, aby było się łatwiej skupić. Ale każdy jest inny. Zatem pielęgnuj porządek lub taki rodzaj nieładu, który nie powoduje dekoncentracji Twojej uwagi. Dobrym pomysłem jest wywietrzenie pokoju, w którym pracujesz i zadbanie o to, by nie było w nim  żadnych zapachów wywołujących uczucie głodu lub łaknienia. Postaraj się też o właściwe (czyli niepowodujące rozproszenia uwagi) natężenie dźwięków. Dla jednych osób optymalnym natężeniem dźwięków będzie cicha muzyka, dla innych szum drzew i śpiew ptaków, a jeszcze innych – absolutna cisza. Zastanów się co jest najlepsze dla Ciebie.

 

5. Pamiętaj o sobie: czy pijesz wodę i robisz przerwy?

W trakcie intensywnej pracy nawadnianie się jest konieczne, a często się o nim zapomina. Oto dobra rada: miej zawsze przy sobie szklankę lub butelkę z wodą. Niech sobie stoi na biurku, czy stoliku – sama zobaczysz jak często będziesz po nią sięgać. Przy długim przysiadzie ważne są też przerwy. Nie sposób efektywnie pracować kilka godzin pod rząd. Krótkie przerwy są przydatne i wbrew pozorom wcale nie spowalniają pracy, ale powodują, że dłużej będziesz w stanie pracować. Jeśli planujesz pracować nad czymś np. 6-8 godzin to z góry zaplanuj sobie, że np. po każdych 50 minutach robisz sobie 5-10 minut przerwy. Nastaw minutnik w telefonie i pilnuj tego. Zobaczysz jak Twoja efektywność wzrośnie.

I jeszcze jeden sposób:

6. Idź na spacer!

Czasem się po prostu nie da inaczej. Nie można się skupić, nie można zebrać myśli i już. Co zatem zrobić? Spacer to najlepszy pomysł w takiej sytuacji! Krótki spacer zwiększa kreatywność i poprawia pamięć. Odżywia mózg i porządkuje myśli. Z resztą czy nie wydaje Ci się że nawet lepiej się rozmawia przez telefon spacerując? Czy nie pamiętasz jak uczyłaś się czegoś na pamięć i spacerowałaś z książką lub notatkami by to przyswoić? Tak więc jeśli nic nie pomaga – wskakuj w buty i idź się przewietrzyć! Kto wie, może wrócisz ze spaceru z gotowym rozwiązaniem lub pomysłem. A nawet jeśli nie to przynajmniej się poruszałaś i dotleniłaś. Na zdrowie!

A jakie są Twoje sposoby na koncentrację?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 pytania, które pozwolą Ci odnaleźć Twoją pasję

Potężne codzienne nawyki dla Twojego zdrowia i sił witalnych, czyli siła zdrowych przyzwyczajeń