5 sposobów, które mogą pomóc opanować stres i skupić się na lepszej stronie życia

czyli krótki poradnik przejęcia kontroli nad sytuacją

Życie może być stresujące. Wszyscy to wiedzą! I tak naprawdę nikt nie prowadzi życia całkowicie wolnego od stresu. Ale pomimo tego, że stres jest nieunikniony i nie da się go całkowicie wyeliminować to można go w większości przypadków opanować, stosując odpowiednie techniki radzenia sobie ze stresem i strategie zarządzania emocjami.

Oczywiście stres ma także swoje dobre strony i potrafi działać mobilizująco. Jednak w nadmiarze, gdy staje się permanentnym składnikiem Twojego życia to niestety jego skutki odbijają się także na zdrowiu.

Poziom odporności na stres jest u różnych ludzi różny i dlatego jedni radzą sobie ze stresem lepiej, niż inni. Niezależnie jednak od tego, do której grupy należymy warto starać się  ograniczać stres w swoim życiu do minimum i skupiać się pozytywnych aspektach życia.  

Jeśli czujesz, że trudno Ci się skoncentrować na dobrych rzeczach w Twoim życiu, to może to być znak, że może spędzasz zbyt dużo czasu skupiając się na tym, co Cię stresuje. A zatem poniżej kilka wskazówek, które mogą Ci ułatwić opanować stres i bardziej skupić się na tym, jak wiele dobrego masz w swoim życiu.

 

Oto 5 sposobów, które mogą pomóc opanować stres i skupić się na lepszej stronie życia

1. Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować

Wiele sytuacji stresowych tworzy się z powodu koncentrowania się na rzeczach, które są poza naszą kontrolą. Kiedy skupiamy się na rzeczach, nad którymi nie możemy zapanować, takich jak np. przyszłość, jesteśmy bardziej zestresowani niż kiedykolwiek. Stres związany z niepewnością tego co się wydarzy, niepewnością tego, czy te przyszłe wydarzenia potoczą się w taki sposób jak sobie tego życzymy, potrafi czasem skutecznie sparaliżować teraźniejszość.

Tymczasem niesamowita zmiana zachodzi w życiu człowieka, który postanowi przejąć kontrolę nad tym, nad czym ma władzę, zamiast próbować kontrolować to, czego  kontrolować zwyczajnie nie może.

Dlatego i Ty skup się na tym, co możesz kontrolować. Może się okazać, że tak naprawdę jedyne co jesteś w stanie kontrolować to Ty sama, czy Ty sam. Bo możesz kontrolować to jak się czujesz, jak reagujesz, co robisz i co mówisz. Zamiast więc martwić się o rzeczy poza swoją kontrolą, pomyśl o wszystkich rzeczach, które możesz kontrolować, które pomogą Ci poczuć się bezpiecznie i stabilnie. Skoncentruj się na dobrych rzeczach, które możesz zrobić, a przekonasz się, że życie i codzienność wcale nie są takie straszne.

 

2. Zastanów się, czego się boisz

Identyfikacja rzeczy, których się boimy, ułatwia nam skuteczną walkę z nimi. W końcu stres kojarzy się właśnie ze strachem. Tymczasem tak naprawdę przez większość czasu obawiamy się rzeczy, które się jeszcze nie zdarzyły i często nigdy się nie zdarzą. 

Czy boisz się utraty pracy? Zepsutego samochodu? Choroby? A może reakcji męża, czy żony na Twój nowy pomysł? W głowie możesz tworzyć różne scenariusze, ale może zamiast tracić czas na fantazjowanie lepiej skupić się na tym co możesz zrobić teraz, by aktywnie swoją przyszłość zorganizować?

Bo kiedy już przychodzi ten moment, na który czekamy z taką obawą to zazwyczaj okazuje się, że nie jest wcale tak źle, jak myśleliśmy. Możesz być zatem wdzięczna, czy wdzięczny za to, że te złe scenariusze się nie zdarzają. W rzeczywistości masz pracę i sprawny samochód, panujesz nad swoim zdrowiem, a z mężem, czy żoną układasz sobie dobrą, przyjacielską relację i za to wszystko możesz dziękować, a nie się stresować!

3. Skoncentruj się na tym, na co masz wpływ 

Raczej nie możesz wymusić, że coś się stanie w taki, czy inny sposób. Próba znalezienia sposobu na wymuszenie czegokolwiek może jedynie sprawić, że poczujesz się jeszcze bardziej zestresowana, czy zestresowany.

Zamiast więc próbować wymusić np. jakieś konkretne kroki, czy działania, możesz swoim zachowaniem, postawą, czy zaangażowaniem wpłynąć na pewne decyzje. Rób to co robisz dobrze, a zobaczysz, że to się zawsze opłaca. Przekonasz się, że Twój wpływ na różne kwestie jest większy, niż sobie wyobrażałaś, czy wyobrażałeś!

Kiedy przestajesz koncentrować się na rzeczach, których nie jesteś w stanie zrobić, to nagle rzeczy, które możesz zrobić, stają się jasne.

 

4. Ucz się rozwiązywania problemów

Martwienie się o problem, a jego rozwiązanie to dwie różne rzeczy. Ta pierwsza powoduje, że się zastanawiasz i stresujesz, podczas gdy druga to aktywne podejmowanie kroków w celu rozwiązania problemu.

Nauczenie się tego, jak usiąść, skoncentrować się na problemie i opracować kroki, które następnie należy podjąć, aby go rozwiązać, może stać się jednym z najszybszych sposobów na uwolnienie się od stresu. Niepokój o problem często przesłania Ci rzeczywistość podczas gdy jego rozwiązywanie otwiera oczy na dobre i pozytywne rzeczy w Twoim życiu.

 

5. Praktykuj pozytywne afirmacje

Kiedy stres staje się przytłaczający, dobrym sposobem na przypomnienie sobie, jak wiele dobrego masz w swim życiu, jest rozpoczęcie mówienia sobie pozytywnych afirmacji. Przypomnij sobie o wszystkich dobrych rzeczach w życiu.

Twoja praca jest stresująca? Pomyśl sobie, że masz pracę, dzięki której możesz sobie kupić dobre jedzenie i opłacić rachunki za mieszkanie. Stresujesz się poniedziałkiem? Zaplanuj dobry obiad, czy spacer z przyjacielem po pracy i dziękuj za to, że możesz przeżywać kolejny dzień i doświadczać wielu miłych rzeczy. 

A przede wszystkim bądź dobra, czy dobry dla siebie. Kochaj siebie. Mów sobie dobre rzeczy na swój temat. Gratuluj sobie sukcesów. Pocieszaj się w gorszych chwilach. Żyj ze sobą w zgodzie.

Praktykowanie pozytywnych afirmacji każdego dnia to świetny sposób na ograniczenie stresu i skupienie się na dobrych rzeczach w swoim życiu. A jeśli zdarzy się zły dzień to podziękuj za to, że jeden zły dzień mniej już przed Tobą. 

Życie może rzucać nam różnego rodzaju kłody pod nogi i mniejszy lub większy stres może się pojawić w naszym życiu. Jednak to od nas w dużej mierze zależy, jak uda nam się te fale stresu opanować.

Zbyt duże skupienia się na tych stresujących sytuacjach, zanurzanie się niemal w tym stresie często przesłania nam dobre rzeczy, które są w naszym życiu. A jest ich przecież tak wiele

A Ty masz jakieś sprawdzone metody radzenia sobie ze stresem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wrapy z zaskakującym farszem buraczanym

Krewetki z porem w sosie teriyaki