8 rzeczy, które warto robić latem, które tak szybko przemija

czyli zdrowe nawyki na letni czas

Lato w pełni! Czeka się na ten okres w roku przez wszystkie długie, chłodne miesiące, a on potem tak szybko mija… Dlatego naprawdę warto z niego jak najwięcej korzystać i spędzić ten czas aktywnie. Tym bardziej, że długie, słoneczne dni sprawiają, że chce się żyć, chce się ruszać, w ogóle chce się coś porobić. A są takie rzeczy, o które w lecie łatwiej i warto o nich pamiętać.

 

Oto lista 8 rzeczy, które warto robić latem:

1. Wstawać wcześniej

Już o 4.00 rano jest widno, może więc to jakoś wykorzystać? Zdecydowanie łatwiej wstać wcześniej, gdy za oknem jasno i słonecznie, niż choćby o 7.00 rano w ciemny, zimowy poranek. Nie mówię, żeby zrywać się o 4.00 nad ranem, ale może warto wstać trochę wcześniej i zjeść na spokojnie dobre śniadanie? A może wyjść nawet na krótki spacer lub pobiegać przed pracą? Szczególnie w upalnie dni opcja porannej aktywności fizycznej na dworze jest zdecydowanie bardziej kusząca. Powietrze po nocy nie jest jeszcze tak nagrzane i naprawdę cudownie rozpocząć dzień od porannego treningu.

 

2. Uprawiać aktywność fizyczną na dworze

Lato to generalnie świetna pora roku do tego, by uprawiać na dworze różne sporty. Chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, na rolkach, wszelkiego rodzaju sporty wodne – to jest ten czas, gdy naprawdę się chce i są ku temu sprzyjające warunki. Warto więc wyjść na świeże powietrze i się poruszać. Naładować się energią ze słońca i z ziemi, czy z wody w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. 

3. Przebywać jak najwięcej na dworze

Poprzedni punkt łączy się z bezpośrednio z tym punktem. Warto wyjść na słońce i uzupełnić naturalnie poziom witaminy D3 w organizmie. Oczywiście nie chodzi o to, by leżeć plackiem na słońcu przez cały dzień, bo to raczej nie wyjdzie na zdrowie, ale przebywanie na dworze, w tym ok. 30 minut na słońcu (byle nie w samo południe) to jest coś czego Twój organizm naprawdę potrzebuje. Większość osób ma niedobory witaminy D3 – warto zbadać sobie poziom i suplementować ją w razie niedoborów, a w lecie wykorzystywać dodatkowo słońce, jako jej naturalne źródło. Osobiście staram się utrzymać poziom witaminy D3 w górnym przedziale, więc nawet latem ją suplementuję (obowiązkowo z parze z witaminą K2) i korzystam ze słońca.

 

4. Wykorzystywać czas na wycieczki

Długie wieczory, piękne słoneczne weekendy – to wszystko zaprasza nas do tego, by się ruszyć, zobaczyć coś, zorganizować sobie wycieczkę rowerową, czy przy niedzieli wypad za miasto – do lasu, nad jezioro, w plener. To świetne pomysły na korzystanie z lata, na nowe przygody, na spędzanie czasu z rodziną, bliskimi, czy przyjaciółmi. A czasem po prostu ze sobą. Wieczorna, samotna wycieczka rowerowa przy zachodzącym słońcu może być świetną okazją żeby się zresetować, wyzerować, by ze sobą na spokojnie porozmawiać.

 

5. Wykorzystać czas na urlop

Krótkie wycieczki to jedno, ale porządny przynajmniej tygodniowy, a optymalnie to nawet 3-tygodniowy urlop (o ile możesz sobie na to pozwolić) to coś co warto sobie zaplanować. Każdy potrzebuje odpoczynku – od pracy, od codzienności, od obowiązków. Wykorzystaj więc choć część swojego urlopu właśnie w lecie i spędź go tak, jak lubisz. Możesz gdzieś wyjechać, możesz odwiedzić przyjaciół lub rodzinę, możesz się po prostu pobyczyć w domu, poczytać książki, posłuchać muzyki i robić sobie spacery, czy mini wycieczki po okolicy. To co lubisz i jak lubisz. I pamiętaj w czasie urlopu o punktach 1-4!

6. Wykorzystać długie wieczory na spotkania z przyjaciółmi

Długi, ciepły wieczór sprzyja temu, by nadrobić zaległości towarzyskie. Latem nawet po pracy jakoś bardziej się chce wyjść z domu. Wykorzystaj zatem ten czas na spotkania z przyjaciółmi – najlepiej w plenerze, czy w ogródku kawiarnianym na mieście. Wykorzystaj to, że wszystkim bardziej się chce się wyjść z domu, czy robić coś konstruktywnego. 

 

7. Jeść więcej warzyw i owoców

Lato czas, gdy na targach, straganach i w warzywniakach królują pyszne sezonowe warzywa i owoce. Dlatego też w tym czasie warto nieco zmienić swoją dietę i wprowadzić do swojego menu jak najwięcej świeżych warzyw i owoców. Zrezygnuj w tym czasie ze smażonych, ciężkich dań, a w prowadź w to miejsce dania i sałatki oparte właśnie na świeżych warzywach. Młode ziemniaki, cukinia, pomidory, ogórki, papryka, fasolka szparagowa, młoda marchew, buraczki, różnego rodzaju sałaty, jarmuże i szpinaki! Ileż wspaniałych pysznych, zdrowych dań można z nich wymyślić. 

Z owocami podobnie, jest ich całe dobrodziejstwo. Pyszne na śniadanie, drugie śniadanie, czy przekąska w pracy. A nic tak nie gasi pragnienia jak arbuz! Korzystaj więc z tego dobrodziejstwa i rozkoszuj się smakiem lata.

 

8. Pić zielone koktajle

Miksowanie warzyw, owoców i zielonych liści z wodą lub mlekiem roślinnym to jeden z najlepszych sposobów na przemycenie w jednej porcji sporej ilości surowych, zielonych liści i mnóstwa witamin. A taki koktajl dodatkowo pysznie smakuje i gasi pragnienie. To idealny posiłek na śniadanie lub na wynos do pracy. Eksperymentuj więc w czasie, gdy wszystkiego jest tak dużo i są to świeże warzywa i owoce i miksuj takie smaki jak lubisz. Na zdrowie!

Lato to wspaniały czas – pełen możliwości. To także czas na wprowadzenie dobrych, zdrowych nawyków w swoim życiu, czy na dokonanie pewnych zmian, jeśli czujesz że masz taką potrzebę. W promieniach słońca wszystko wydaje się prostsze i bardziej osiągalne. Warto zatem korzystać z tej pozytywnej energii i naładować się nią na nadchodzący później jesienno-zimowy czas.

Lato szybko mija, zawsze wydaje się, że wręcz za szybko. Dlatego teraz kiedy trwa skup się na nim i na tym jak możesz ten czas wykorzystać. I żyj chwilą, rozkoszując się każdym letnim dniem.

A Ty jak jeszcze inaczej wykorzystujesz lato?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PODCAST: Dlaczego warto zacząć biegać latem?

Jak ułatwić sobie początki biegania i zaprojektować je na własną miarę?