Czym jest sukces i jak go osiągnąć?

7 podpowiedzi, jak dążyć do prawdziwego sukecsu

Wiele osób chciałoby osiągnąć sukces. Tylko co to zonacza? Czy sukces da im szczęście? A czym jest to szczęście? Jak to w ogóle działa?

Jeśli i Ty zadajesz sobie podobne pytania to nieuchronnie przystępujesz do burzy mózgów potencjalnych odpowiedzi. Czy to rodzina? Czy to status? Sława? Edukacja? Dochód? Fajny samochód? Duży dom? Kariera? A może wszystko naraz? A  może wszystkiego po trochu?

Tymczasem pierwszym znakiem udanego życia jest to, że jesteś szczęśliwa, czy szczęśliwy. Szczęście to sukces. Sukces jest szczęściem. 

Odniesiesz sukces, jeśli będziesz miała, czy miał szczęśliwe życie. Jeśli jesteś szczęśliwy, już masz udane życie. Jeśli nie do końca się z tym zgadzasz to poświęć czas na określenie sukcesu – i co to słowo oznacza dla Ciebie,

Sukces, wbrew pozorom, jest sprawą wysoce indywidualną. Ludzie mają jakiś stereotypowy obraz sukcesu i tego co się z nim wiąże, czyli sława i pieniądze. Tymczasem ilu ludzi bogatych, sławnych, znanych jest głęboko nieszczęśliwych pomimo „sukcesu”?

Osoby szczęśliwe i odnoszące sukcesy zazwyczaj cieszą się zdrowiem i dobrymi relacjami z innymi i samym sobą. A zatem sukces jest jakby czymś wtórnym – najpierw musi być właśnie szczęście i dobre samopoczucie. Szczęście i sukces są wzajemnie powiązane.

 

Oto 8 podpowiedzi, jak osiągnąć sukces, który nie ma nic wspólnego ze sławą i pieniędzmi:

1. Ty określasz, czym jest Twój sukces

Warto powtórzyć: szeroko pojęte społeczeństwo nie wie wszystkiego o sukcesie. Konstruowanie ram sukcesu opartych wyłącznie na tych wyobrażeniach nie jest receptą na szczęście.

Niektórym ludziom udaje się szybko i bezboleśnie odkryć, co dla nich oznacza udane i szczęśliwie życie. Inni poszukują tego szczęścia metodą prób i błędów, doświadczeń, eksperymentów, obserwacji. Odkryj swoje pasje, obserwuj teraźniejszość, zastanów się co daje Ci spokój i satysfakcję, czego tak naprawdę pragniesz. To pierwszy krok w kierunku życia takiego, jakim chcesz żyć.

 

2. Niepowodzenia Cię nie powstrzymują przed działaniem

To nie jest tak, że ludzie sukcesu po prostu odnieśli sukces. Wielu z nich zanim ten sukces osiągnęło musiało pracować, niejednokrotnie ponosząc po drodze różne porażki. Sztandarowym przykładem jest twórczy wizjoner-wynalazca Thomas Edison, który mówił:

„Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz.“ 

Jego bezwzględność w obliczu niepowodzeń jest tym, co pozwoliło mu zaistnieć na kartach historii. Warto zatem uczyć się i wyciągać wnioski. I próbować kolejny raz. Nie poddawać się za łatwo. 

 

3. Nie krzywdzisz innych w drodze do sukcesu

Czy można odnieść sukces kosztem innych? Czy taki sukces jest faktycznie sukcesem? Czy można się dobrze z tym czuć, mieć spokojne sumienie i czuć spełnienie? Osobiście szczerze wątpię. Prawdziwe szczęście można poczuć w momencie, gdy żyje się w zgodzie i harmonii ze sobą i z innymi. Zastanów się nad tym planując własną drogę do sukcesu.

 

4. Lubisz to co robisz

Ludzie, którzy kochają swoją „pracę”, są jednymi z największych szczęściarzy. Ich praca jest ich pasją i tak naprawdę nigdy nie czują, że coś muszą, oni chcą to robić. Tymczasem wielu ludzi  prześlizguje się przez życie, kolejne dni pracy, odliczając minuty, aż będą mogli wrócić do domu. Jeśli obecnie znajdujesz się w takiej sytuacji, to przestań traktować swoją pracę jako zło konieczne. Zastanów się co naprawdę chcesz robić i podejmij kroki w tym kierunku, by to osiągnąć. A póki co pracuj mimo wszystko najlepiej jak się da, skrupulatnie i uczciwie. To da Ci mimo wszystko więcej satysfakcji i pozwoli zbliżyć się do sukcesu.

 

5. Jesteś bezinteresowna/bezinteresowny

Mahatma Gandhi  mówił, że „Najlepszym sposobem na znalezienie siebie jest zatracenie się w służbie innym”. Być może sam nie miał pieniędzy, mimo to był w stanie, dzięki mocy swoich słów i charakteru, zjednoczyć kraj w walce z dyskryminacją rasową i pomóc zakończyć brytyjską okupację Indii. Gandhi ilustruje wzajemne powiązania między bezinteresownością, służbą i sukcesem.

Bezinteresowność wymaga wysiłku, a także spojrzenia na drugiego człowieka jak na przyjaciela, od którego niczego nie oczekujemy, a jesteśmy gotowi mu zwyczajnie pomóc. Bezinteresowność wymaga też wiary w siebie, w to że ma się moc sprawczą, że tak naprawdę wszystko co jest potrzebne do życia mamy w sobie i nie oglądamy się na innych. A taka silna wiara w siebie pomaga odnosić sukcesy. Wiesz, że na nie zasługujesz.

 

6. Potrafisz zarządzać swoją uwagą i żyjesz świadomie

Uwaga jest miejscem, w którym decydujesz się na umieszczenie reflektora świadomości. Długotrwałe, skuteczne zarządzanie uwagą prowadzi do stanów koncentracji lub zdolności skupienia się wyłącznie na wybranym celu, obiekcie, zdarzeniu lub sytuacji. Kiedy aktywnie zarządzasz uwagą, nie tylko pogłębiasz swoje umiejętności koncentracji, ale stajesz się bardziej odporny na „tryb autopilota”. 

Wiele problemów, które mamy, w tym problemy, które powodują, że trudniej nam osiągnąć szczęście i sukces, spowodowane są brakiem naszej obecności w tu i teraz. Ciągle rozpamiętujemy coś co się już wydarzyło lub martwimy się o przyszłość. Brak nam świadomego życia, uważności, koncentracji na tym co dzieje się teraz.

Warto nauczyć się rozpoznawać te momenty, gdy nasze myśli zaczynają zbaczać i wędrować w innym kierunku, gdy nagle pomimo tego, że jesteśmy zanurzeni w jakiejś sytuacji to nasza głowa jest zupełnie gdzie indziej. Nie ma nas. Ćwicz swoją uważność, dostrzegaj świat z całym jego kolorytem, odbieraj rzeczywistość i nadawaj na fali teraźniejszości.

 

7. Nie próbujesz za wszelką cenę

Zrób wysiłek. Miej cele. Ale nie zwariuj, próbując je osiągnąć. Jeśli ciągniesz coś na siłę, za wszelką cenę to nawet gdyby zakończyło się to „sukcesem” w oczach świata, to okupione może być tak dużymi stratami, że mimo wszystko przyniesie rozczarowanie jedynej osobie, której opinia naprawdę w kwestii Twojego osobistego sukcesu ma znaczenie: Tobie.

 

Droga do szczęścia i sukcesu wcale nie musi być trudna. Nie musi być kamienista. Żyj tak, by być szczęśliwą, czy szczęśliwym, a sukces sam pojawi się na Twojej drodze. Być może już samo to będzie w Twoich oczach sukcesem. A jeśli sukces jakkolwiek niedefiniowany w ogóle Cię nie interesuje to po prostu stosuj te zasady, by żyć w zgodzie ze sobą i innymi, by wzrastać, rozwijać się i podnosić pozytywne wibracje. Świat na tym skorzysta i Ty na tym skorzystasz.

A Ty czujesz się człowiekiem sukcesu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zupa a’la ramen – wersja wegetariańska

Makaron z wędzonym łososiem, cukinią i botwiną zaprawiany sosem śmietankowym z suszonymi pomidorami