Jak spędzić długi weekend, by był naprawdę fajny?

kilka przemyśleń o tym, co faktycznie warto robić w wolnym czasie

Długi weekend trwa w najlepsze. Wiem, że nie dla wszystkich, bo są tacy który w piątek (a nawet w weekend) muszą pracować, ale jednak bardzo wiele osób wzięło sobie wolne, by mieć te 4 dni na odpoczynek, czy inne aktywności.

A jak Ty spędzasz długi weekend? Czy robisz to co chcesz i lubisz, czy robisz to co wydaje Ci się, że należy robić, czy może jeszcze robisz to co inni chcą żebyś robiła, czy robił?

Wbrew pozorom te pytania wcale nie są takie bezzasadne. W dzisiejszym świecie, gdzie często media (także społecznościowe) niejako narzucają wizję tego, jak powinno się spędzać wolne dni, wiele osób poddaje się tej wizji i już sami do końca nie wiedzą, co oni sami tak naprawdę chcieliby w tym czasie robić.

Ludzie wrzucają zdjęcia z imprez, wyjazdów, wypraw. Wszędzie wesoło, kolorowo, egzotycznie. W wiadomościach słychać o tłumach turystów w różnych miejscach. I wielu osobom zaczyna się wydawać, że tak właśnie należałoby spędzać długi weekend. Robić coś wyjątkowego. Wyjechać gdzieś. Umówić się ze znajomymi. Zaliczyć jakąś imprezę.

A wiesz jak naprawdę powinno się spędzać długi weekend?

Ano dokładnie tak, jak Ty lubisz. Dokładnie tak, jak Ty masz na to ochotę. Nie daj więc sobie narzucić czyjejś wizji tego jak spędzić ten czas, ale rób to po swojemu.

Jeśli postanowiłaś, czy postanowiłeś zostać w domu to jest jak najbardziej OK. To Twoja decyzja. A jak fajnie mieć czasem czas na to, by spokojnie poszwędać się po domu, wyspać się, na spokojnie ugotować sobie coś dobrego. By najzwyczajniej w świecie pocieszyć się swoim domem, poczuć, że się w nim faktycznie mieszka, a nie tylko nocuje.

Jeśli zaplanowałaś, czy zaplanowałeś wyjazd to też super – ciesz się nim. Fajnie czasem zmienić miejsce, lokalizację, zobaczyć nowe tereny, pochodzić po nowych miejscach. Osoboście bardzo lubię wszelkie aktywne wypady np. w góry, czy jakieś dzikie, odludne miejsca, które także w Polsce można jeszcze znaleźć. Ale każdy wybiera taki rodzaj wyjazdu jaki jemu odpowiada. Jeśli lubisz jeziora, czy morze to jedź tam, gdzie czujesz się dobrze i rób to, co Tobie sprawia przyjemność. To jest Twój czas na wypoczynek i to Ty wiesz, jak najlepiej lubisz wypoczywać.

A czasem najfajniejszą podróżą, jaką można sobie zafundować jest podróż w świat fikcji, zanurzenie się w historii jakiegoś bohatera z książki. Może na co dzień nie masz czasu na czytanie i właśnie tych kilka wolnych dni chcesz poświęcić na nadrobienie zaległości czytelniczych. Umościć się wygodnie w fotelu, czy na kanapie, a jeśli masz ogródek to w leżaczku na świeżym powietrzu i zanurzyć się w lekturze, zwiedzić nieznany świat innego bohatera, poczuć jego emocje, wzruszyć się, rozbawić, zaciekawić. To też może być fascynująca podróż, na którą w zabieganej codzienności nie zawsze masz czas.

Spędzaj zatem ten czas tak jak lubisz, tak jak chcesz i z kim chcesz. Nie miej wyrzutów sumienia jeśli się po prostu lenisz, bo jeśli to Ci jest na ten moment potrzebne to jest OK. Dokonuj świadomych wyborów i akceptuj je. Są najlepsze, bo Twoje własne.

Z drugiej strony nie miej jakichś oczekiwań względem tego, co się wydarzy, czy względem innych osób. Oczekiwania często prowadzą do rozczarowań i nie pozwalają się skupić, na tym co dzieje się obecnie, bo są związane z przyszłością, z wyczekiwaniem na to, co się (według Ciebie) ma wydarzyć. A to co przynosi życie z reguły nie jest takie, jak sobie to wymyślimy, co nie oznacza, że nie jest dobre. Jeśli dobrze i świadomie przeżywasz teraźniejszość to tworzysz w ten sposób swoją dobrą przyszłość, która przychodzi niezauważona, bo cały czas jesteś w teraz. Spędzaj więc ten wolny czas tak jak lubisz, jak chcesz, ciesz się nim i delektuj się chwilą, którą masz.

Jedyne do czego zachęcam, niezależnie od tego, czy spędzasz czas w domu, na wyjeździe, leżąc na plaży, czy imprezując z przyjaciółmi to to, żeby korzystać z pięknej, letniej aury i wybrać się choć na godzinę dziennie na jakiś spacer na świeżym powietrzu. Pozwól energii słońca Cię trochę naładować, wyjdź na powietrze, ciesz się rozbujaną, piękną przyrodą, a trochę ruchu (nawet spokojnego) na pewno dobrze zrobi Twojemu ciału i samopoczuciu.

Mam nadzieję, że zastałam Cię w czasie tego długiego weekendu, kiedy zaczyna się lato, w dobrym samopoczuciu, radosnym nastroju, w trakcie robienia tego, na co autentycznie masz ochotę. Ciesz się tą chwilą i spędzaj ją tak jak lubisz. Nie oglądaj się co robią inni – rób to co jest dobre dla Ciebie i co Tobie sprawia przyjemność.

A ja tymczasem pozdrawiam z wędrówki po pięknym Beskidzie Sądeckim!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wrapy w letnim wydaniu – ze szpinakiem, botwinką i cukinią

Sałatka z rukoli, szparagów i pomidora z dodatkiem makaronu