Jak w miarę bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie?

7 rad, które mogą pomóc w opanowaniu „zespołu napięcia pourlopowego”

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Sezon urlopowy też się powoli już kończy, choć niektórzy mają pewnie jeszcze dłuższe wyjazdy przed sobą. Czeka się często na ten urlop z utęsknieniem, a potem te 2-3 tygodnie tak szybko mijają i znowu powrót do pracy i do codzienności. I jak to bezboleśnie przeżyć?

Sytuacja idealna jest wtedy, kiedy lubisz swoją pracę i ludzi, z którymi pracujesz. Wtedy powrót do pracy nie wydaje się wyrokiem i nie powoduje totalnego zniechęcenia. Uśmiechasz się nawet na myśl o nowych projektach, wyzwaniach o spotkaniu z koleżankami i kolegami z pracy.

No ale sytuacja idealna za często nie występuje. I to chyba nie jest tak, że większość ludzi nie lubi swojej pracy (to było naprawdę straszne), co po prostu za nią nie przepada – wykonuje ją i to nawet sumiennie, ale jakoś za bardzo się z nią nie identyfikuje. Nie można powiedzieć, że nie lubią chodzić do pracy, ale nie można też powiedzieć, że lubią.

Są też tacy, którzy swojej pracy nie cierpią. Na samą myśl o tym, że znowu muszą tam iść coś ich ściska. To najgorszy przypadek, którego nikomu nie życzę. Tu jedynie jakaś totalna zmiana nastawienia lub po prostu zmiana pracy jest jedynym rozwiązaniem, by życie nie było ciągłą udręką.

Mam nadzieję, że nie należysz do tej ostatniej grupy. Że nawet jeśli Twoja praca nie jest Twoją pasją to sprawia Ci jakąś satysfakcję i zwyczajnie lubisz to co robisz. Ale nawet w takiej dość komfortowej sytuacji powrót do pracy po dłuższym urlopie może powodować „zespuł napięcia pourlopowego”. Jak sobie z tym radzić?

7 rad, jak spokojnie wrócić do pracy i obowiązków po urlopie

1. Pozytywne nastawienie

Nastaw się pozytywnie na powrót do pracy. Zamiast myśleć o tym, że kończą się Twoje wakacje pomyśl o tym, że fajnie wypoczęłaś, czy wypocząłeś i teraz z nowymi siłami wracasz do pracy. Pomyśl sobie o nowych wyzwaniach jakie Cię czekają i o tym, że fajnie będzie stawić im czoła. Nastaw się na TAK. Podziękuj w duchu za ten urlopowy czas, okazję do naładowania akumulatorów i wypatruj w swojej codzienności różnych fajnych, dobrych rzeczy, które sprawiają, że się uśmiechniesz.

 

2. Zrób listę rzeczy do zrobienia

Po przyjściu do pracy zrób sobie listę rzeczy, jakie masz w najbliższym czasie do zrobienia. To naprowadzi Cię na odpowiednie tory, pozwoli przypomnieć sobie i uporządkować Twoje obowiązki na najbliższy czas i da Ci poczucie kontroli nad sytuacją. „OK, wiem co mam robić”. To dobry punkt startowy.

 

3. Zacznij pomału

O ile to możliwe to pierwszego dnia nie rzucaj się od razu na kilka rzeczy na raz. Powoli się rozkręć, zacznij od czegoś co jest potrzebne i pożyteczne, ale od razu nie wyssie z Ciebie całej energii. Załatw kilka drobniejszych spraw, tak by na swojej liście “do zrobienia” móc sobie coś odhaczyć i zakończyć pierwszy dzień po urlopie z poczuciem, że był to owocny dzień.

4. Porozmawiaj z koleżankami, czy kolegami

Fajnie spotkać się po przerwie z koleżankami i kolegami z pracy. Może ktoś też właśnie wrócił z urlopu i będzie się z Tobą łączył w tym “bólu”? W przerwie na herbatę, czy kawę znajdź czas, by sobie niezobowiązująco porozmawiać – o wakacjach, o tym co się działo w biurze jak Ciebie nie było, o tym co słychać u innych. Uśmiechaj się i dziel dobrą energią, którą przywiozłaś, czy przywiozłeś z wakacji. Zarażaj ludzi tym pozytywnym nastawieniem. To jedna z lepszych rzeczy, jaką tego pierwszego dnia po urlopie możesz zrobić.

 

5. Weź ze sobą jakiś dobry lunch, czy drugie śniadanie

Przygotuj sobie do pracy jakieś dobre jedzonko, tak żeby w przerwie na „małe co-nie-co” cieszyć się pysznym i zdrowym posiłkiem. A jeśli nie masz na to czasu to zamów coś dobrego, czy kup po drodze. Niech tego pierwszego dnia po urlopie nic nie wytrąca Cię z równowagi. Także głód. A dobry posiłek może wręcz poprawić jeszcze humor. Pomyśl więc o tym zawczasu.

 

6. Przygotuj sobie rzeczy do pracy dzień wcześniej

Żeby rano na spokojnie wstać i bez pośpiechu zjeść śniadanie to przygotuj sobie strój i spakuj niezbędne rzeczy, które masz zabrać ze sobą dzień wcześniej. Dzięki temu poranek będzie spokojniejszy i bez zbędnych nerwów będziesz mogła, czy mógł zacząć ten dzień. To ważne.

 

7. Zaplanuj coś fajnego na weekend

OK, wakacje się skończyły, wróciłaś, czy wróciłeś z urlopu, ale przecież tydzień pracy to 5 dni, a potem kolejne 2 dni wolnego (w większości przypadków)! Dlaczego ich nie wykorzystać w jakiś fajny sposób? Zaplanuj sobie coś fajnego na weekend – czy to jakąś wycieczkę, czy spotkanie z przyjaciółmi, czy błogie leniuchowanie w domu z dobrą książką. Na cokolwiek masz ochotę i co sprawi, że poczujesz, że poza urlopem też można fajne spędzać czas.

Powrót do pracy po urlopie potrafi być ciężki. Znowu poranne wstawanie, znowu rutyna, obowiązki itd. Ale to wcale nie musi tak wyglądać. Polub swoją codzienność. Polub swoje życie. Urlop to krótki wycinek Twojego życia. Nie traktuj go więc jako jego kwintesencji. Ważne są te chwile, które trwają i w nie warto angażować swoją uwagę i swój entuzjazm.

A zatem wracając po urlopie do pracy nastaw się do tego psychicznie (w pozytywnym sensie) i daj sobie czas na aklimatyzację. I zastanów się co lubisz w swoim codziennym życiu lub co być może wato by było do niego dołożyć, byś je bardziej lubiła, czy lubił? Przecież po pracy też jest życie! Nawet jeśli masz jakieś obowiązki rodzinne, czy domowe, to wszystko da się ogarnąć. Wszystko tak naprawdę jest w Twojej głowie. A że to Twoja głowa, to tylko Ty możesz zmieć swój tok myślenia, czy patrzenia na różne rzeczy. A codzienność też może być fajna.

A jak Twój powrót do pracy po urlopie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 aspektów pozytywnego życia. Relaks.

Krewetki w sosie kurkowo-koperkowym