Chcesz urozmaicić swoje śniadania, żeby nie były cały czas jednakowe. Żeby dawały pozytywną energię Tobie i Twoim bliskim na cały dzień. Ale nie masz na to czasu. Rano wstajesz i trzeba szybko coś przygotować, żeby zjeść w ogóle cokolwiek, nie mówiąc już o jakichś wymyślnych daniach.
Ale urozmaicanie nie polega wcale na udziwnianiu. Urozmaicenie polega na zaplanowaniu.
A plan jest bardzo prosty: ustalasz sobie, co będziecie jedli na śniadanie w kolejne dni tygodnia i trzymasz się tego planu.
Korzyści z planowania śniadań
Wiedząc z góry co ma być w danym dniu na śniadanie:
- nie musisz się zastanawiać z rana, co by tu przygotować
masz potrzebne składniki w kuchni, bo planując zakupy wiesz co Ci będzie do śniadania potrzebne - masz więcej czasu dla siebie, bo niektóre czynności związane z przygotowaniem śniadania możesz wykonać wieczorem (np. postawić patelnię na kuchence, żeby już czekała ;))
Żeby ułatwić Ci zadanie podaję poniżej propozycję 5 śniadań na kolejne, pracujące dni tygodnia razem z planem działania. Oczywiście możesz zmienić te przepisy na swoje ulubione lub pasujące do Twojej diety – grunt żeby było to 5 różnych, prostych i szybkich do przygotowania potraw.
Przepisów na weekendowe śniadania nie podaję, bo w weekend możemy z reguły bardziej poszaleć i mając więcej czasu przygotować coś bardziej wypasionego czy czasochłonnego.
Natomiast w trakcie tygodnia stawiaj na dania szybkie i proste. Ustal plan śniadań, zapisz go na kartce lub w komputerze i wydrukuj i powieś na lodówce, żeby na początku mieć ściągawkę. Planując zakupy – sprawdź czego będziesz potrzebowała do swoich śniadań, żeby Ci nie zabrakło potrzebnych składników.
A oto moja propozycja śniadaniowa:
Poniedziałek: owsianka z malinami i bananem
Wieczorem:
- postaw na kuchence garnek, w którym będziesz gotować owsiankę
- wyjmij płatki owsiane i postaw na blacie obok kuchenki – możesz od razu odmierzyć potrzebną porcję płatków i wsypać do garnka (ok. pół szklanki na osobę)
- wyjmij z zamrażarki garść malin (na 1 osobę) i wsyp do miseczki by przez noc rozmarzły (w sezonie użyj świeżych)
- wyjmij miseczki, w których będzie jedzone śniadanie
Rano:
- wsyp płatki do garnka (o ile nie zrobiłaś tego wieczorem), wlej mleko roślinne (ok. 1 szklanki na osobę), wsyp maliny, nastaw kuchenkę by wszystko się zagotowało
od momentu zagotowania gotuj jakieś 3-5 minut - w międzyczasie obierz banana, przekrój wzdłuż a następnie w plasterki (1 banan na 2 osoby lub jeśli bardzo je lubisz albo nie jest raczej mały to na osobę)
- zdejmij owsiankę z kuchenki, rozlej do miseczek, posyp pokrojonym bananem i polej miodem lub syropem klonowym
UWAGA: zamiast malin możesz użyć wiśni, czereśni, owoców leśnych, czy innych owoców jagodowych. Sprawdź też przepis na pieczoną owsiankę, którą możesz przygotować dzień wcześniej.
Wtorek: jajecznica z kromką dobrego chleba i pomidorem
Wieczorem:
- postaw na kuchence patelnię, na której będziesz smażyć jajecznicę
- postaw na blacie deskę na której będziesz kroić pomidora i chleb
- wyjmij talerze, na których będzie jedzone śniadanie
Rano:
- ukrój po kromce chleba na osobę i posmaruj masłem
- na patelnię wrzuć łyżkę klarowanego masła (lub oleju) i nastaw palnik pod patelnią, by się nagrzała
- wyjmij jajka z lodówki (2-3 sztuki na osobę), umyj i wytrzyj
- myjąc jajka umyj od razu pomidora, pokrój go, posól i popieprz
- wbij jajka na patelnię i rozbełtaj, posól delikatnie, smaż aż jajecznica się zetnie i będzie miała odpowiednią konsystencję, rozłóż ją na talerze
UWAGA: jajecznicę można posypać szczypiorkiem, kiełkami, bazylią czy rukolą
Środa: budyń jaglany
Wieczorem:
- ugotuj kaszę jaglaną na wodzie (na 1 osobę: ok. ⅓ szklanki, ⅔ wody – gotuj 12 minut pod przykryciem na małym ogniu i tak zostaw na noc)
- wyjmij blender
- wyjmij miseczki, w których będzie jedzone śniadanie
Rano:
- do pojemnika blendera włóż ugotowaną kaszę, wlej mleko roślinne (ok. pół szklanki na osobę), banana (pół na osobę) oraz masło orzechowe (łyżka na osobę)
- zmiksuj wszystko na jednolitą masę (ok. 2 minut) i przełóż do miseczek
- możesz udekorować bananem i innymi sezonowymi owocami (dobrze sprawdzają się borówki, maliny, wiśnie) oraz polać miodem lub syropem klonowym
UWAGA: do budyniu warto wybrać bardzo dojrzałego banana, dzięki czemu będzie naturalnie słodki, a masło orzechowe można pominąć, choć nadaje fajny smak.
Czwartek: tost z awokado, łososiem i pomidorem
Wieczorem:
- wyjmij toster
- wyjmij miseczkę, w której będziesz robić pastę z awokado
- wyjmij talerze, na których będzie jedzone śniadanie
Rano:
- wyjmij łososia z lodówki i rozłóż na talerze, skrop cytryną
- umyj pomidora, pokrój i rozłóż na talerze obok łososia, posól i popieprz
- ukrój po kromce dobrego chleba i wrzuć do tostera, żeby się podgrzał
- przekrój awokado na pół, wyjmij do miseczki, skrop cytryną i rozgnieć widelcem
- posmaruj pastą tosty i połóż na talerzu obok łososia i pomidora
UWAGA: możesz pominąć podgrzewanie chleba, jeśli jest bardzo świeży.
Piątek: zielony koktajl śniadaniowy
Wieczorem:
- wyjmij blender
- wyjmij szklanki/kubki, w których będziesz podawać koktajl
Rano:
- wrzuć do blendera (porcja na 1 osobę): pomarańcz, pół dużego banana lub 1 małego, garść liści szpinaku, 3-4 łyżki płatków owsianych, ok.szklanki mleka roślinnego
- zmiksuj (dłuższe miksowanie delikatnie podgrzeje koktajl i lepiej rozdrobni liście szpinaku)
UWAGI: zamiast szpinaku możesz użyć jarmużu lub mieszanki obu, zamiast mleka – wody, dla osłody możesz dodać 1-2 łyżeczki miodu.
*************************
OK, to plan działania już masz. Pierwszą podpowiedź, co można na szybko przygotować z rana – także. Możesz oczywiście moje propozycje zamienić na swoje własne dania.
Niezależnie od tego, na co ostatecznie się zdecydujesz gwarantuję Ci, że jeśli będziesz trzymać się tego planu, to każdy dzień tygodnia zaczniesz od dawki dobrej energii. A po jakimś czasie domownicy zaczną rozpoznawać dni po śniadaniu “Skoro dziś jajecznica to znaczy, że mamy wtorek”.
Zachęcam do wypróbowania planera śniadań. A jeśli masz jakiś własny patent na urozmaicanie śniadań to daj znać w komentarzu.