Bardzo lubię wszelkiego rodzaju warzywne kotlety. Świetnie sprawdzają się jako element tradycyjnego obiadu z ziemniakami i surówką, jako burgery zamknięte w bułce w mnóstwem warzyw, czy jako przekąską na spotkaniu towarzyskim. Poza tym są bardzo mobilne i sycące, więc często lądują też w lunchboxie, jako jedzonko do pracy na wynos.
A dziś mam przepis na szybkie i bardzo smaczne kotleciki z wykorzystaniem brokuła i jajek na twardo. To połączenie klasyczne, które już wykorzystałam we wrapach i świetnie się sprawdziło. Zarówno brokuły, jak i jajka można ugotować wcześniej (nawet poprzedniego dnia) i wtedy zrobienie tych kotlecików zajmuje dosłownie kilkanaście minut ze smażeniem.
Jeśli ich nie zjemy od razu to można je śmiało przechować w lodówce ze 2-3 dni i odgrzać w odpowiednim momencie na suchej patelni. Ja serwowałam je dwa dni z rzędu w dwóch różnych konfiguracjach (propozycja podania poniżej) i w obu smakowały bardzo dobrze.
A oto przepis:
Kotlety brokułowo-jajeczne (8 sztuk)
Składniki:
- różyczki z jednego półkilowego brokuła ugotowane do miękkości
- 4 jajka ugotowane na twardo
- 2 łyżki posiekanego koperku
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku
- sól i pieprz do smaku
- 1 surowe jajko
- 2 łyżki bułki tartej + więcej do obtoczenia kotletów
- masło klarowane do smażenia
Sposób przygotowania:
- Brokuła rozdrobnić widelcem, a jajka na twardo pokroić w kostkę. Następnie umieścić razem w dużej misce i zblendować „żyrafą”.
- Do tak przygotowanej masy dodać koperek, szczypiorek, sól i pieprz i wymieszać łyżką. Następnie dodać surowe jajko i bułkę tarta i dokładnie wymieszać. Jeśli masa będzie zbyt wilgotna to można dodać więcej tartej bułki.
- Zwilżonymi dłońmi formować okrągłe, płaskie kotleciki i odłożyć na deskę.
- Na talerz wysypać bułkę tartą. Rozgrzać masło klarowane na patelni.
- Kotlety kolejno obtaczać w bułce tartej i układać na patelni. Smażyć z jednej strony do zrumienienia (ok. 4 minut), a następnie przełożyć na drugą stronę. W razie potrzeby w czasie smażenia można dodać więcej masła na patelnię.
- Usmażone kotlety odkładać na duży talerz lub bezpośrednio do jedzenia.
Propozycja podania:
- Z ryżem i surówką z kapusty rzymskiej z jogurtem i musztardą
- Z ziemniakami i surówką a’la coleslaw z czerwonej kapusty
Jak widać z opisu przygotowania przepis jest naprawdę prosty. Można je ewentualnie doprawić według własnego gustu jakimiś ziołami lub wymienić koperek na natkę pietruszki. Można próbować masę w czasie robienia i poeksperymentować ze smakami.
A te kotlety są naprawdę bardzo smaczne i lekkie. Świetne wpasują się w wiosenne menu dlatego też zachęcam do wypróbowania.