Szybkie śniadanie w 3 minuty, które pysznie smakuje i jest zdrowe

czyli przepis na budyń jaglany

Jeśli zastanawiasz się czasem co zrobić na śniadanie to polecam Ci przepis na budyń jaglany. Najlepiej wpisz go na listę swoich standardowych śniadań, bo jest nie tylko bardzo smaczny, ale także zdrowy, więc czegóż chcieć więcej?

Kasza jaglana jest w ogóle mega uniwersalna i nadaje się zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Dodatkowo jest bardzo zdrowa, bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały, które zapewniają wiele korzyści. Ale najbardziej spektakularne jest jej działanie odkwaszające i odśluzowujące na organizm, dzięki czemu pomaga zwalczać wirusy i stany zapalne. Szczególnie więc teraz w okresie zimy, gdy choroby wręcz czają się żeby Cię dopaść warto kaszę jaglaną wprowadzić do swojego menu.

Jedyna uwaga: jeśli masz problemy z tarczycą to powinnaś jednak uważać na kaszę jaglaną. Cała reszta powinna korzystać z jej dobrodziejstw!

A żeby robić to regularnie warto mieć ugotowaną kaszę pod ręką!

Oto plan działania:

  1. po pierwsze – miej kaszę jaglaną zawsze w szafce kuchennej
  2. po drugie – jak już gotujesz kaszę to ugotuj jej od razu więcej, a nie tylko na ten konkretny posiłek, który masz w planie (ugotowana kasza może stać w słoiku w lodówce nawet 5 dni, więc w międzyczasie możesz ją wykorzystać, oszczędzając czas i energię)

 

Jak ugotować kaszę jaglaną?

  • Porcję (np. 1 szklankę) suchej kaszy przepłucz na sicie gorącą wodą i przełóż do garnka
  • Zagotuj wodę w czajniku.
  • Odmierz 2 razy tyle gorącej wody ile wzięłaś kaszy (np. 2 szklanki), zalej kaszę, przykryj garnek i gotuj na małym ogniu 12 minut.
  • Po tym czasie zestaw garnek z palnika i zostaw kaszę pod przykryciem jeszcze na kilka minut lub na całą noc jeśli gotujesz ją wieczorem i nie jest Ci na już potrzebna.

A teraz obiecany przepis na mega smaczny budyń jaglany: aksamitny w swej konsystencji i po prostu pyszny! Idealnie sprawdza się na szybkie śniadanie lub jako drugie śniadanie zabierane ze sobą w słoiczku do pracy, czy na uczelnię.

 

Budyń jaglany – przepis podstawowy (2 porcje):

Składniki:

  • pół szklanki kaszy jaglanej (przed ugotowaniem), czyli ponad szklanka ugotowanej
  • dojrzały banan
  • mleko roślinne (lub zwykłe jeśli jesz nabiał) – do otrzymania odpowiedniej konsystencji budyniowej
  • łyżka masła orzechowego (opcjonalnie)
  • łyżka miodu (opcjonalnie)

Sposób wykonania:

Wszystkie składniki wrzucasz do blendera i miksujesz do otrzymania aksamitnej konsystencji. Rozlewasz do miseczek/słoików.

Na zdjęciu budyń jaglany (wersja podstawowa) z wiśniami (rozmrożonymi przez noc) i frużeliną wiśniową polany delikatnie syropem klonowym 🙂

Gotowy budyń można jeść samodzielnie lub dodać do niego jakieś owoce (dobrze sprawdzają się owoce jagodowe, a także dodatkowy kawałek banana pokrojonego na kawałki), można dodać łyżeczkę dobrego, domowego dżemu, można polać miodem lub syropem klonowym. Absolutnie pyszne i pożywne!

W sezonie owocowym, można do przepisu podstawowego dodać truskawki, maliny, czy wiśnie, i zrobić budyń smakowy. Zimą zamiast lub obok banana można dodać mango dla urozmaicenia smaku.

Warto mieć już ugotowaną kaszę jaglaną w kuchni, bo wtedy przygotowanie tego śniadania zajmuje dosłownie 3 minuty!

Wersja „mobilna” do zabrania do pracy 🙂

Gotowy budyń w słoiczku możesz przechować w lodówce 2-3 dni.

To jak? Skusisz się na budyń jaglany na śniadanie?

Inspiracja: 1

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co warto zaplanować na początku roku?

Dlaczego warto biegać i jak to zrobić żeby zacząć i zaraz nie skończyć?