Wytrawna tarta z pomidorami inspirowana Prowansją

przepis na pyszną, lekką tartę

Prosta, pyszna, wytrawna tarta z pomidorami. Pierwszy raz robiłam ją w 2010 roku po przeczytaniu książki „Świnia w Prowansji. Dobre jedzenie i proste przyjemności w południowej Francji” i od tamtej pory w sezonie na pomidory robię ją regularnie. Nadaje się jako przystawka na lunch lub lekki obiad, czy na kolację. Na obiad jest to raczej porcja na max. 2 osoby, bo ta tarta nie ma „bogatego” farszu, dzięki któremu można by się nią jakoś specjalnie najeść, ale na lekki obiad dla 2 osób spokojnie może być. Szczególnie w upalnym, letnim okresie, gdy ma się ochotę na lżejsze dania. Świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.

W oryginalnym przepisie dodaje się musztardę dijon, ale przyznaję, że robiłam już z różnymi musztardami i zawsze wychodzi pyszna. Można więc dobrać taką musztardę jaką się lubi. Ogromną rolę mają natomiast pomidory, które są kwintesencją tego dania – muszą być słodkie i wyraźne w smaku. Dlatego zimą raczej nie robię tego dania, bo wtedy ciężko o dobre pomidory. Najczęściej wykorzystuję pomidory malinowe, które dla mnie osobiście są najsmaczniejsze.

A oto przepis:

 

Tarta z pomidorami

Składniki:

Casto:

  • 250 g mąki
  • 150 g masła
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli

Dodatki:

  • 6 łyżek musztardy
  • 4 pomidory
  • kilka gałązek świeżego tymianku (lub 2-3 łyżeczki suszonego)
  • 2 łyżki płatków drożdżowych lub startego parmezanu
  • sól, pieprz
  • oliwa do skropienia

Sposób przygotowania:

  • Wszystkie składniki na ciasto wrzucić do misy malaksera i nożami wyrobić gładkie ciasto lub przesiać mąkę na stolnicę lub do dużej miski, dodać pokrojone na kawałki masło, jajko i sól i rozcierając masło między palcami wyrobić kruszonkę, a następnie zagnieść szybko ciasto. Z ciasta utworzyć kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć na godzinę do lodówki.*
  • Formę na tartę o średnicy 28 cm posmarować masłem. Piekarnik nastawić do nagrzania na 190 stopni. Ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na stolnicy podsypanej mąką na placek o średnicy nieco większej niż forma, tak by następnie wylepić nim dno i boki formy. Dno ponakłuwać widelcem, przykryć folią aluminiową i wysypać na spód kulki ceramiczne lub ryż, czy fasolę. Piec 15 minut, następnie zdjąć folię z obciążeniem i podpiec jeszcze kolejne 5 minut.

  • W czasie gdy ciasto się piecze pokroić pomidory w grube plastry. Wyjąć ciasto z piekarnika, posmarować dno musztardą, poukładać plastry pomidorów, posypać je listkami tymianku ściągniętymi z kilku gałązek, posolić, popieprzyć, skropić oliwą i posypać płatkami drożdżowymi lub parmezanem. Wstawić do piekarnika i piec 20 – 25 minut.
  • Wyjąć tartę z piekarnika, odczekać z kilka minut aż lekko przestygnie, kroić na trójkątne kawałki i podawać. Tarta jest też dobra całkiem na zimno.

*Ciasto można przygotować wcześniej i trzymać w lodówce do 3 dni. Można je też zamrozić na max. 3 miesiące. W obu przypadkach ciasto trzeba wyjąć nieco wcześniej z lodówki lub zamrażarki, by dało się rozwałkować.

 

Ta tarta jest przepyszna i absolutnie warta polecenia. Jeśli nie masz czasu lub zniechęca Cię myśl o konieczności robienia ciasta to możesz kupić gotowe kruche ciasto. Ale naprawdę polecam Ci zrobić ciasto samodzielnie, bo wcale nie ma przy nim dużo pracy, a jest dużo smaczniejsze i bez zbędnych dodatków.

W sezonie na pomidory koniecznie wypróbuj ten przepis. Tym bardziej, że danie jest uniwersalne i po prostu pyszne!

A Ty masz jakiś sprawdzony przepis na lekką, wytrawną tartę?

 

Inspiracja: G. Brennan, Świnia w Prowansji. Dobre jedzenie i proste przyjemności w południowej Francji, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010, s. 231.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sałatka z rukoli, szparagów i pomidora z dodatkiem makaronu

Zarządzanie gniewem – 3 wskazówki jak sobie z nim radzić i bonus