8 korzyści z kontaktu z naturą, czyli wyjdź z domu!

a najlepiej pojedź do lasu, wyjedź za miasto lub udaj się do parku

Wraz z rosnącym wykorzystaniem technologii i szybkim tempem współczesnego życia ludzie spędzają coraz mniej czasu z naturą niż kiedykolwiek wcześniej. I nawet nie chodzi o to, że faktycznie tak już totalnie nie ma czasu na to, by wyjść choćby na spacer, ale po prostu wiele osób wykorzystuje swój wolny czas do grania w gry wideo, oglądania telewizji lub przeglądania kont społecznościowych.

Tymczasem to właśnie kontakt z naturą może czynić cuda dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. To właśnie kontakt z naturą może zapewnić nam prawdziwy relaks i reset.

Jesteśmy w trakcie weekendu majowego, przed nami najcieplejsze miesiące w roku, czasu urlopów, wakacji i wyjazdów. Wykorzystaj ten czas na to by czerpać jak najwięcej z przebywania blisko natury, jeśli ostatnio to zaniedbałaś, czy zaniedbałeś

Poniżej kilka przykładów pokazujących w jaki sposób kontakt z naturą może uzdrowić Twój umysł i wspomóc Twoje cało. Może właśnie one zachęcą Cię do tego, by ponownie wyjść na szlak?

8 korzysći z kontaktu z naturą:

1. Kontakt z naturą zwiększa poziom energii i szczęścia 

Pewnie zauważyłaś, czy zauważyłeś, że po spędzeniu czasu na zewnątrz masz lepszy nastrój i czujesz się odświeżona, czy odświeżony. To jest normalne. Co więcej, jest to wręcz naukowo udowodnione, że spędzanie czasu na łonie natury zwiększa żywotność. Zgodnie z badaniami wystarczy spędzić zaledwie 20 minut dziennie w kontakcie z przyrodą, by znacznie zwiększyć poziom energii. I nie ma w tym chyba nic dziwnego. W końcu człowiek od zarania dziejów był związany z naturą. Dziś trochę się od niej oddalamy, szczególnie mieszkając w miastach, blokach, pracując po kilka-kilkanaście godzin dziennie. Ale nadal jej potrzebujemy. Nawet jeśli się nad tym nie zastanawiamy na co dzień. A skoro już mamy tego świadomość, że kontakt z naturą może mieć wpływ na nasze samopoczucie i poziom szczęścia to wykorzystajmy to!

2. Kontakt z naturą zwiększa kreatywność 

Badanie opublikowane w czasopiśmie PLOSone wykazało, że „zanurzenie w przyrodzie” może zwiększyć kreatywność nawet o 50%! Uczestnicy badania musieli spędzić cztery do sześciu dni na łonie natury, całkowicie odłączeni od wszystkich technologii. Psychologowie wyjaśnili, że z powodu łagodnych, bardziej relaksujących bodźców jakie odbieramy w naturze, system naszej uwagi zostaje jakby „odmłodzony” i ponownie zdolny do prawidłowego funkcjonowania, podczas gdy we współczesnym społeczeństwie stale musimy przełączać się między zadaniami i jesteśmy bombardowani głośnymi hałasami i ciągłym napływem informacji.

Jeśli chcesz zatem wydobyć swoją kreatywną energię, spróbuj spędzać więcej czasu na łonie natury!

3. Kontakt z naturą zmniejsza stres

Przebywanie w naturalnym środowisku, wśród przyrody, wśród zieloności, lasu, gór, na powietrzu – znacznie zmniejsza stres. A stres wiadomo – to ryzyko chorób psychicznych i fizycznych. Jednym z najłatwiejszych środków zaradczych by go zmniejszyć, czy nawet pokonać jest właśnie kontakt z naturą. Szczególnie na wiosnę i latem, gdy świat się zieleni warto wybrać się do lasu. Zieleń uspokaja.

 

4. Kontakt z naturą może zwiekszyć pamięć krótkotrwałą

Czy wiesz, że kontakt z naturą ma także pozytywny wpływ na pamięć krótkotrwałą i poprawić ją nawet o 20%? Badanie, które to wykazało zostało przeprowadzone przez naukowców z University of Michigan. Polegało ono na tym, że uczetsnicy badania mieli najpierw zadanie 35-minutowe zadanie, polegające na powtórzeniu wielu losowych liczb, ale w odwrotnej kolejności. Następnie wysłano ich na spacer – jedną grupę do ogrodu botanicznego, a drugą na ruchliwą ulicę miasta – obie śledzono za pomocą urządzeń GPS. Każdy z nich powtórzył test pamięci, kiedy wrócili.

Po powrocie grupy ponownie przeprowadziły test, ale grupa, która chodziła po ogrodzie, poprawiła swoją wydajność o 20%, podczas gdy grupa, która chodziła po ulicy, nie wykazała żadnej poprawy. A zatem ucząc się czegoś, pracujac nad czymś, wytężając swój umysł, warto robić sobie przerwy i wyjść na spacer w ustronne miejsce!

 

5. Kontakt z naturą może zwiększyć wydajność mentalną

Nawet umieszczenie rośliny w pokoju może pomóc Ci lepiej się skoncentrować. Nauka ujawnia, że ​​obecność natury wywołuje uczucie spokoju, które umożliwia mózgowi prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli nie masz czasu, aby wyjść na zewnątrz, kupienie kilku roślin w celu umieszczenia ich w domu, czy w biurze może także choć trochę wpłynąć na jasność umysłu.

6. Kontakt z naturą zachęca do ruchu

Jasne, że fajnie wyjść sobie i poleżeć na trawie! Szczególnie gdy słonko świeci i ptaki śpiewają. Ale dużo częściej kontakt z naturą to właśnie więcej ruchu! Czy to spacer po lesie, czy pływanie w jeziorze, czy morzu, czy trekking po górach. Nie ma też nic lepszego jak bieganie właśnie po łąkach, polach, lasach! Kilka korzyści w jednym!

 

7. Kontakt z naturą dotlenienia ciało

Pamiętam, jak kiedyś kolega mieszkający w Warszawie powiedział mi po głębszym zastanowieniu, że dawno nie był na dworze. To był listopad i sam ze zdziwieniem to stwierdził. Jak to możliwe? Ano tak: w boloku podziemny parking, więc zjeżdza windą, wsiada do samochodu i jedzie do pracy. W pracy parking podziemny, z którego prosto do biura. No i to by było na tyle! Nawet zakupy w galerii handlowej to też często parking podziemny! A ciało potrzebuje tlenu. Tym bardziej, że często w pracy są jeszcze klimatyzowane pomieszczenia, w samochodzie klima, więc gdzie i kiedy odetchnąć prawdziwym powietrzem? Dlatego pamiętaj o tym, by się przewietrzać, wyprowadzać na spacery w ustronne miejsca, w weekendy planować wypady za miasto.

 

8. Kontakt z naturą ma wpływ na poziom witaminy D

Witamina D (nazywana popularnie witaminą słoneczną) wytwarzana jest w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Więc gdzie jak nie właśnie w czasie przebywania w naturalnym środowisku można ją sobie naturalnie dostarczyć do organizmu? A witamina D to bardzo ważna witamina. Nie tylko chodzi o kości, ale także stany zapalnie w organiźmie, profilaktykę zachorowania na raka, czy możliwość utrzymania odpowiedniej wagi.

Korzyści z kontaktu z przyrodą nie da się przecenić. Korzystaj z tego dla własnego zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie traktuj tego jako jakiejś ekstrawagancji, czy święta. Nawet jeśli mieszkasz w miescie to pewnie masz gdzieś w okolicy jakieś bardziej zielone miejsce, czy park. Wykorzystaj to, by regularnie wychodzić na spacery. Albo zacznij biegać! Chodź na mniejsze zakupy na piechotę. Wyjdź czasem na balkon, czy na taras i wystaw twarz do słońca. To wszystko są drobne rzeczy, na które możesz sobie pozwolić.

I teraz w czasie majówki, nawet jeśli spędzasz ja w domu, też zaplanuj jakąś wycieczkę za miasto. Odłącz się od technologii, spakuj jakiś prowiant i pojedź z rodziną lub przyjaciółmi, na cały dzień do lasu, do jakiegoś parku krajobrazowego, czy w inny malowniczy teren na wycieczkę.

Pamiętaj też o weekendach. Wykorzystuj czas wolny przy niedzieli na chociażby dłuższy spacer. Zobaczysz, że głowa inaczej odpoczywa, że naprawdę masz więcej energii. No i więcej ruchu. I świat wygląda przyjaźniej i nastawienie do rzeczywistości jest jakby bardziej pozytywne.

Niech moc natury będzie z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Orzeźwiająca sałatka z kuskusem perłowym – na lunch lub do grilla

Makaron udon ze szparagami i kapustą pak choi, czyli prosto, smacznie i sezonowo