Moc uśmiechu, czyli zdrowe skutki uśmiechania się

wyniki badań, które mogą Cię zaskoczyć

Czy wiesz jak zdrowy jest uśmiech? Z jednej strony to oznaka radości i szczęścia, a to  przekłada się na jakość życia. Z drugiej strony ludzie uśmiechający się są postrzegani jako bardziej bezproblemowi, z którymi można się łatwo dogadać i zaprzyjaźnić. To  z kolei powoduje, że inni do nich lgną. Mają więc lepsze relacje, a to też przekłada się na jakość życia.

Od wielu lat prowadzone są badania na temat wpływu uśmiechu na ludzkie życie. Różne badania starały się uchwycić wpływ uśmiechu na różne aspekty życia. W wielu zwracano też uwagę na autentyczność uśmiechów. Prawdziwy uśmiech wynikający z odczuwanej radości psycholodzy nazywają uśmiechem Duchenne’a – od nazwiska francuskiego neurologa. Uśmiech ten angażuje mięśnie wokół oczu, które unoszą policzki do góry.  Okazuje się jednak, że nawet wymuszony grymas wesołości na twarzy jest w stanie łagodzić niekorzystne skutki stresu.

A zatem dlaczego warto się uśmiechać?

 

Uśmiech a zdrowie społeczne

Uśmiechanie się sygnalizuje przyjacielskość i zachęca do pozytywnych interakcji. Ludzi przyciągają osoby wesołe i szczęśliwe. W rezultacie osoby o skłonności do wykazywania prawdziwego szczęścia mogą cieszyć się jakościowo lepszymi relacjami społecznymi. Ta prawidłowość pojawiła się wiele razy w badaniach.

W jednym z badań zgromadziło zdjęcia uczennic z małej uczelni damskiej z rocznika 1958 i 1960 roku. Naukowcy analizowali te zdjęcia pod kątem oznak prawdziwych uśmiechów. Skontaktowali się z osobami ze zdjęć po 5 latach, gdy miały one około 27 lat. Naukowcy odkryli, że im częściej kobiety uśmiechały się na swoich zdjęciach z rocznika, tym bardziej prawdopodobne było, że 5 lat później były już mężatkami. Następnie skontaktowano się z tymi kobietami znacznie później, gdy miały już około 52 lat. I co się okazało? Kobiety, które bardziej uśmiechały się na zdjęciach swojego rocznika deklarowały zadowolenie ze swojego małżeństwa w wieku 52 lat!

W jeszcze innym, ale podobnym badaniu, gdzie analizowano zdjęcia absolwentów wyższych uczelni, znaleziono  wiarygodny związek między intensywnością uśmiechu na zdjęciach a prawdopodobieństwem rozwodu w późniejszym życiu. Ludzie, którzy uśmiechnęli się na zdjęciu z rocznika, rzadziej rozwodzili się w późniejszym życiu.

 

Uśmiech a zdrowie fizyczne

Nie jest tajemnicą, że szczęśliwsi ludzie wydają się zdrowsi.

W badaniu z 2010 r. naukowcy zebrali zdjęcia z ponad 200 czołowych graczy baseballowych, którzy byli aktywni w 1952 roku. Posortowali je na podstawie tego, czy gracz pokazał prawdziwy uśmiech Duchenne’a, czy też nie uśmiechał się wcale.

Ogólnie rzecz biorąc, gracze z prawdziwymi uśmiechami na swoich zdjęciach żyli dłużej niż osoby nie uśmiechające się. Patrząc z roku na rok, uśmiechnięci gracze mieli o połowę mniejsze prawdopodobieństwo śmierci w danym roku, niż osoby które się nie uśmiechały.

 

Uśmiech a zdrowia psychiczne

Uśmiech również wiąże się z osobistymi korzyściami psychologicznymi. W szczególności uśmiech wydaje się pomagać ludziom radzić sobie z negatywnymi emocjami.

Jedno z badań dotyczyło grupy osób, które niedawno straciły kogoś, kogo kochają. Wszyscy uczestnicy krótko mówili o swoim związku z osobą, która niedawno zmarła. Naukowcy nagrali wideo z tych wywiadów i przeanalizowali je pod kątem oznak prawdziwego uśmiechu i/lub śmiechu. Później skontaktowali się z uczestnikami i stwierdzili, że im więcej uśmiechali się lub śmiali, gdy rozmawiali o swoim zmarłym partnerze, tym lepiej radzili sobie z żałobą 25 miesięcy po śmierci tej osoby.

 

Uśmiech a dobre samopoczucie

To może wydawać się banalne, bo w końcu dość oczywiste jest, że szczęśliwsi ludzie uśmiechają się bardziej.

Niemniej jednak, oznaki uśmiechania się mogą przewidywać satysfakcję z życia w późniejszym życiu. We wspomnianym już badaniu analizy zdjęć dziewcząt z damskiej uczelni  ankiety zawierały również miarę dobrostanu. To nie jest zbyt zaskakujące, ale im bardziej kobiety uśmiechały się na zdjęciu z rocznika w college’u, tym większy dobrostan odczuwały później w wieku 27, 43 i 52 (kiedy kontynuowano badanie)! Można by wręcz zaryzykować stwierdzenie, że na jednym zdjęciu można uchwycić przebieg dalszego życia człowieka.  

Niedawno naukowcy zebrali zdjęcia profilów na Facebooku studentów pierwszego semestru. Te zdjęcia są bardziej nieformalne niż oficjalne zdjęcia z rocznika. Naukowcy przeanalizowali zdjęcia na Facebooku pod kątem oznak prawdziwego uśmiechu i ponownie nawiązali kontakt z tymi uczniami, gdy mieli właśnie ukończyć szkołę.

Podobnie jak w roczniku, osoby, które 3,5 roku wcześniej bardziej się uśmiechały na swoich profilach na Facebooku, zgłosiły większą satysfakcję z życia w porównaniu z osobami nie uśmiechającymi się. Ich wyniki sugerują również, że jest to przynajmniej częściowo, także dlatego, że uśmiechający się są bardziej zadowoleni ze swoich relacji społecznych.

 

Uśmiechnij się a świat uśmiechnie się do Ciebie

Jak widzisz nauka na poważnie zajęła się uśmiechem i badaniami nad jego skutkami.

Oczywiście do tych odkryć należy podchodzić z pewną ostrożnością.

Ponieważ wszystko to ma charakter korelacyjny, trudno jest na 100% stwierdzić, że uśmiech sprawia, że ​​ludzie są zdrowsi, mają lepsze relacje, są znacznie bardziej skłonne do małżeństwa i zadowolenia ze swojego życia itd.

Jest całkiem prawdopodobne, że osoby, które się dużo uśmiechają  są „szczególną rasą”. Oznacza to, że samo uśmiechanie się nie jest ważne, ale uśmiechanie się jest tylko oznaką czegoś głębszego. Po prostu niekoniecznie oznacza to, że uśmiechanie się jest magiczną pigułką, aby zadziały się niesamowite rzeczy.

Niezależnie jednak od tego – warto się uśmiechać! A szczególnie teraz gdy za oknem szaro i buro Twój uśmiech może być takim promykiem słońca. Może u progu nowego roku jako postanowienie noworoczne postawisz właśnie na uśmiech? W tym roku będę się częściej uśmiechała. Będę to robić każdego dnia!

Fajnie być po prostu sobą i nawet do siebie się uśmiechać!

Źródło: 1

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spokojnych i radosnych Świat, czyli przeżyj te Święta świadomie i uważnie

Jak pić więcej wody, gdy wiesz, że powinnaś, ale jednak tego nie robisz