Kasza jaglana w wytrawnej odsłonie, czyli ciąg dalszy jaglanych pomysłów

przepisy na kaszę jaglaną na słono

Kasza jaglana rządzi nie tylko na słodko, ale i na słono. Tak jak pisałam w ostatnim wpisie warto ją włączyć do swojego menu właśnie w okresie jesienno-zimowym. 

Dziś podaję kilka pomysłów jak ją wykorzystać w daniach wytrawnych. Potraktuj to jako inspirację, bo możliwości jej wykorzystania jest naprawdę dużo, a odpowiednio doprawiona i podana jest po prostu pyszna. 

 

Pomysły na kaszę jaglaną na słono

Dodatek do dania głównego

Najprostsze zastosowanie kaszy jaglanej to potraktowanie jej jako dodatek do dania głównego zamiast gotowanych ziemniaków. Jeśli jesz mięso, to wszelkie dania mięsne w sosie w towarzystwie kaszy jaglanej wypadną bardzo smacznie (i zdrowo). Kasza sprawi się też jako dodatek do dań z pieczoną (lub smażoną) rybą czy do pieczonych warzyw. Do tego jakaś pyszna surówka i obiad gotowy!

Sałatka z kaszą jaglaną

Kasza jaglana świetnie sprawdza się we wszelkich sałatkach i takie danie jest idealne do zabrania ze sobą jako lunch do pracy. Przy tworzeniu takiej sałatki możesz być bardzo kreatywna, dodawać swoje ulubione składniki lub to co akurat masz pod ręką. 

Przykład szybkiej sałatki: 

  • ugotowana kasza jaglana
  • pokrojony pomidor
  • szczypiorek
  • natka pietruszki 
  • oliwa, sól, i pieprz

Wystarczy wszystko wymieszać i gotowe.

Do sałatki można także dodać (do wyboru to co lubisz): paprykę, zielonego ogórka, oliwki, suszone pomidory, ogórka kiszonego, fasolę (biała, czerwona, czarna, pinto), kukurydzę, groszek, ser feta, ser kozi, pestki słonecznika lub dyni.

Jeśli nie lubisz natki pietruszki – możesz zamienić na bazylię lub rukolę. Jeśli to też nie są Twoje smaki to pomiń dodatek zieleniny, a w to miejsce użyj ulubionych suszonych ziół. Fajnie sprawdzi się oregano, zioła prowansalskie lub zielona czubryca. Ale możesz użyć każdej innej przyprawy jaka Ci pasuje.

Zimą, gdy pomidory są niedobre, można zamiast pomidora wrzucić np. upieczoną i pokrojoną w kostkę dynię lub marchewkę lub buraka. Albo podsmażoną cukinię. Można użyć konserwowej papryki, jeśli masz i lubisz.

Kombinacji jest bardzo dużo i za każdym razem możesz użyć innych składników. Taka sałatka się nie może znudzić! A jest super mobilna – idealna na lunch.

 

Pasztet z kaszą jaglaną

Kasza jaglana dzięki swojej kleistości świetnie sprawdza się w pasztetach wegetariańskich jako spoiwo dla warzyw i innych składników. 

Możliwości przygotowania pasztetów wegetariańskich są setki i bez problemu znajdziesz fajny przepis w Internecie. Ja podaję Ci przepis na mój ulubiony pasztet wegetariański, który świetnie smakuje, jest prosty w przygotowaniu i zawsze się udaje.

Przepis znajdziesz na blogu Weganona.

Od razu kilka podpowiedzi: jeśli będziesz używać ciecierzycy z puszki to weź 2 puszki, jeśli nie masz jarmużu – pomiń lub dodaj natkę pietruszki. Ja często też pomijam jałowiec, bo zazwyczaj go nie mam. Uważam też że należy dać zdecydowanie więcej przypraw (zwłaszcza wędzonej papryki), ale to już wedle gustu. Poza słodką papryką wędzoną dodaję też ostrą paprykę wędzoną w proszku (akurat mam w domu chipotle, które uwielbiam).

Pasztet jest prosty i robi się relatywnie szybko. Świetnie smakuje do kanapek, ale można go też pokroić na plastry i zabrać z sałatą i dodatkami do pracy na lunch.

Kotlety/burgery z kaszy jaglanej

Także wszelkiej maści kotlety i burgery (podobnie jak pasztety) świetnie wychodzą z kaszy jaglanej. Z brokułami, z dynią, z ciecierzycą, z cukinią, ze szpinakiem – możliwości jest bardzo dużo i setki przepisów w internecie!

Tu mój wakacyjny przepis na wegeburgery z kaszy jaglanej, czrwonej fasoli i buraka liściowego.

W sezonie jesienno-zimowym, gdy trudniej o buraka liściowego można zamiast niego użyć szpinaku. Burgery świetne są na danie obiadowe z surówkami, do burgerów, a także na wynos do pojemnika na lunch.

Można zrobić od razu więcej i zamrozić, a następnie w miarę potrzeby wyjmować. Ja zazwyczaj rozmrażam na termoobiegu w piekarniku.

Inną jeszcze prostszą opcją jest wariacja na temat kotletów, czyli klopsy jaglane, które różnią się tym, że mają kształt kulek.

Tu pomysł na klopsiki jaglano-buraczane. Akurat mamy sezon także na buraki, więc warto skorzystać.

Ponieważ klopsów wychodzi ponad 20 to część od razu mrożę. Te klopsy są idealne także do zabrania ze sobą w pojemniku na lunch. Wyjmuję je wieczorem z zamrażarki i na rano są gotowe do włożenia do lunchboxu. Do tego jakaś sałatka (czy po prostu pomidor albo ogórek kiszony), sosik lub po prostu ketchup i danie gotowe.

 

Kasza jaglana jako farsz

Z kaszy jaglanej można zrobić też świetny farsz do zapiekanej cukinii lub papryki. Wystarczy ugotowaną kaszę wymieszać np. z suszonymi pomidorami, czerwoną fasolą, natką pietruszki, oliwą, wędzoną papryką solą i pieprzem, wypełnić cukinię lub paprykę (w przypadku cukinii wydrążone gniazda – bez pestek – można poszatkować i podsmażyć i dorzucić do kaszy) i zapiekać w piekarniku ok. 20-25 min. w 180 st.

Poza tym można ją wykorzystać jako składnik farszu do wegetariańskich gołąbków w liściach buraka. Teraz gdy sezon na buraka liściowego już minął, można go spokojnie zastąpić kapustą.

Kasza jaglana zapiekana z warzywami

To również bardzo smaczne, praktyczne i proste danie.

Wersja podstawowa:

Cebulę pokrojoną w kostkę oraz 2-3 ząbki posiekanego czosnku podsmażasz na głębokiej patelni, dodajesz pokrojoną w kostkę cukinię i paprykę i smażysz kilka minut mieszając od czasu do czasu. Następnie dodajesz przecier pomidorowy (lub puszkę pokrojonych pomidorów) i przyprawy (oregano, słodka papryka, ostra papryka, sól i pieprz). Dodajesz ugotowaną kaszę jaglaną i wszystko mieszasz, po czym przekładasz do żaroodpornego naczynia z pokrywą i wstawiasz do zapiekania na 20 minut w 180 st. Możesz na 5 minut przed końcem zdjąć pokrywę i posypać żółtym serem.

Na etapie, gdy dodajesz na patelnię kaszę jaglaną możesz też dołożyć czerwoną fasolę, kukurydzę, posiekaną natkę pietruszki. Jako przyprawa sprawdzą się też zioła prowansalskie, tymianek i wędzona papryka. Do zapiekanki, pasuje też bakłażan, czy starta na grubych oczkach marchewka. Wszystko wedle gustu, upodobań i zawartości kuchennych szafek. Eksperymentuj więc!

A Ty co najczęściej robisz z kaszy jaglanej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kasza jaglana poleca się na jesień, czyli 5 słodkich sposobów jej wykorzystania

Pyszne risotto z dynią i krewetkami